2013 – rok, kdy lidi přestala zajímat politika (a oni ji)

Pamatujete se na horký srpen 2009, kdy na Paroubka létala vajíčka a na Topolánka štěrk? Inu, měly se tehdy konat předčasné volby do PSP ČR (ale nakonec byly zrušeny). Už ani nevím, jak to tehdy dopadlo; vím jen, že po tomto horkém létu se vytratili z české politické scény Paroubek s Topolánkem. A že ta předvolební kampaň byla velmi dlouhá – až několik měsíců – , vypjatá a hysterická. Všechna média nepokrytě nadržovala a propagovala Topolánka, Paroubek byl pro ně oproti tomu jako brouk z Kafkova románu, kterého je třeba držet v ústraní.

Pamatujete se na květen 2010 (konaly se volby do Poslanecké sněmovny), který přinesl pochybnou stranu Věci Veřejné s jejími dvěma představiteli – novinářem Radkem Johnem a podnikatelem a bývalým zpěvákem v Bambini di Praga Vítem Bártou? Jak tuto stranu média propagovala, a sama strana do voleb táhla s údernými hesly, jako „Skoncujme s dinosaury!“, přičemž co jiného než dinosaur byl Radek John, těžící z prehistorické slávy svého Mementa. Ten se pak ukázal být místo dinosaura dokonce zkamenělinou, když byl zanedlouho zvolen na pozici ministra vnitra, kde byl naprosto pasivní, ničemu nerozuměl, k ničemu se nevyjadřoval, a když přece, bylo to něco naprosto zmateného a podivného, asi jako když se dnes díváme na trilobita.

Pamatujete se na dny nedlouho poté, kdy média nad Vítem Bártou zlomila hůl (poté, co se ukázalo, že do politiky přivedl i trochu podezřelé manýry bezpečnostní služby), a tak, jak ho v počátcích bezmezně podporovala, tak ho nyní se stejnou chutí farizejsky vláčela bahnem?

Pamatujete se na toto vystřízlivění z „nové“ politiky, respektive na toto frustrující zjištění, že žádná „nová“ politika, politika bez skandálů a korupce, neexistuje?

Pamatujete se vůbec na stranu TOP09? Na tento recyklát, který založil rovněž už mnohokráte recyklovaný Kalousek s tím, že bude také ztělesňovat jakousi novou a čistou politiku?

Pamatujete se na to, že maskotem tohoto nově navoněného politického výškrabu byl Karel Schwarzenberg, horečně podporovaný médii, která budovala jeho auru světce, který se nenechá nikým korumpovat, protože je sám bohat?

Pamatujete se na to, jak se posléze docela nepřekvapivě ukázalo, že Kalouskova strana TOP09 nebyla ničím jiným než prostředkem, jak udržet tzv. pravici a tím i Kalouska u politického lizu?

Pamatujete se na to, jak tato strana, proklamovaná Kalouskem jako „judeokřesťanská“, přitáhla jako mucholapka do svých řad vše jiné než křesťany, zato však v hojné míře osoby, jimž není cizí jakákoli „židovina“, jak by možná jejich touhu po cizích penězích bez skrupulí nazvali naši předkové?

Pamatujete se na Drábka (TOP09) a jeho Izip a Skartu?

Pamatujete se na zmatenou a nekompetentní A. Hanákovou (TOP09), dosazenou na ministerstvo kultury politikařením a za každou cenu, jen aby za Kalouska odvedla špinavou práci, aby se tento pak mohl pochlubit, kolik se na kultuře vlivem antipráce Hanákové ušetřilo?

Pamatujete se na případ V. Parkanové, která se jistě ne náhodou též hned hrdě přihlásila k TOP09? Na její podobně „Hanákovskou“ nekompetenci, která vyústila v 658-milionový dluh Ministerstva obrany?

Pamatujete se na to, jak v době, kdy Ministerstvu obrany „vládla“ Parkanová, za jejími řády opět úřadoval Kalousek a Parkanovou použil jako štít na odvedení pozornosti od sebe?

Pamatujete se na protest proti vládě, pořádáný odbory, který na Václavské náměstí přivedl přes 100 tisíc lidí?

Pamatujete se na vypjatou celospolečenskou diskusi a vůbec atmosféru před tímto protestem, kdy i dosud servilní média začala lámat nad Nečasovou vládou hůl, zřejmě sama zvědava, jak to celé dopadne?

Pamatujete se na to, jak po této demonstraci a manifestaci viditelně otřesený Nečas prohlásil, že protest nic neznamená?

Pamatujete se na to, jak po protestu šel odborář Zavadil s Kalouskem cynicky na pivo (čímž alespoň mnoha lidem otevřel oči)?

Pamatujete se na Krajské volby spřažené s volbami do Senátu na podzim 2012? Na to, jak před těmito volbami média velebila Bělobrádkovu KDU-ČSL, stranu, která dopustila, že odchodem mnoha jejích členů za Kalouskem mohl vzniknout protičeský a nekřesťanský novotvar TOP09?

Pamatujete se na to, jak vám média tvrdila, že zrovna KDU-ČSL má už zase ztělesňovat slušnou politiku, docela odlišnou od té současné?

Pamatujete se na ten angažovaný smutek všech médií po těchto krajských a senátních volbách, které zbarvily republiku do oranžova?

Pamatujete se na ihned poté propuknuvší kampaň prezidentských kandidátů?

Pamatujete se na nečitelného (to bychom si spíše početli v jeho tetování) Franze, médii zprvu bohatě podporovaného (než se zjistilo, že nemá dostatečnou podporu veřejnosti)?

Pamatujete se na až příliš čitelného Fischera, médii též horečně favorizovaného, ovšem jen do prvního kola, protože už při něm bylo jasné, že Fischera snad nikdo nevolí, a že jeho kandidatura jen zbytečně vytváří neprostupný ozón kontroverze a výkřiků ze všech stran (hlavně z tzv. kulturní fronty, která mu pro jeho členství v KSČ vyjadřovala ostentativní odpor, často sama s máslem na hlavě)?

Pamatujete se na to, jak mládež sama od sebe začala nosit placky „Volím Karla“, což byl skvělý Kalouskův tah, kdy už podruhé se mu povedlo cynicky označkovat lidi „Jsme hloupí a lidsky nestojíme za nic“ (poprvé se mu to povedlo založením strany TOP09, do které se hned seběhli různí dobrodruzi v předtuše osobního prospěchu a zbohatnutí)?

Pamatujete se na ty hloupé billboardy v ulicích, kdy rozumný a v souvislostech uvažující člověk často nevěděl, zda se jedná o skutečnou reklamu Schwarzenberga, nebo o cynický výsměch nebohému starci a jeho známým „národním“ postojům? (Poznámka: billboard „Občas mi není rozumět, ale mé postoje jsou jasné“ prý byl skutečnou reklamou Schwarzenbergova volebního týmu.)

Pamatujete se opět na ten nucený a předstíraný zármutek médií a všech „kulturních činovníků“ poté, co nebyl zvolen ten, jemuž sice není rozumět (žádná velká škoda), ale jeho postoje (protičeské, neofeudální, nekriticky proamericko-izraelské) jsou jasné?

***
***

A pamatujete se na to až podezřelé zklidnění této vší mediální hysterie po prezidentských volbách? Vlastně se není čemu divit. Vládní politika již nemá občanům tohoto státu – založena na principu: čím hůř pro občana, tím lépe – co nabídnout. To samé politika evropská, tvořená našimi tzv. europoslanci, kteří by za svůj plat odkývali český holocaust.

Politika nejen, že nemá co nabídnout; ona už také nemá ani kde vzít. Ani proto není žádoucí, aby o svých plánech – skrze média – informovala občany.

Ruku v ruce s touto skutečností tak jde rušení či omezování diskusí na internetových zpravodajských serverech. V reálném životě pak další byrokratizace. Pokud se občanovi něco nelíbí, měl by nejprve velmi zaplatit. Aby svou stížnost mohl vyplnit do formuláře, ze kterého si pak úředník udělá vlaštovku.

Jen občas toto aktivně vytvářené ticho protne  – ale o to hlasitěji – hlas protestu. Třeba když někdo odpálí panelák na protest proti zvůli exekutorů, ale spíš proti státu, který jejich institut dopustil.

Ale ani pak – nic, ticho. Žádný politik nevydá prohlášení k tragédii. Je z toho zřejmé, jak je dnes politika odtržená od občanů státu, a jak má sama z té větší a větší odtrženosti víc a víc nahnáno. Politici sedí tiše a doufají, že třeba nikde nic nebouchne.

Když bouchne, dělají, jako že nic. Co bouchlo, kde? Ve Strakovce nic neslyšeli, takže je všechno v pořádku. Kdo říká, že není, sám není v pořádku (a média ho o tom přesvědčí). Politici by měli mlčet, jen sem tam obvinit občana, že za marasmus státu může jedině a pouze on (raději moc ne, přilévá to zbytečně oleje do ohně). Hlavně ať politici neobviňují sebe sama. O sebe by pak politici měli mít ten největší zájem – ať jim nikdo nespílá, ať se jim daří. O lidi naopak ten nejmenší – ať se zařídí podle sebe, kreténi nepolitičtí.

Každému, co jeho jest. Politikům výsluní, občanům ghetto (pokud možno ať to tam moc nebouchá). Hranicí mezi těmito světy budiž mediální ticho. Bude jedině dobře, když tímto tichem bude občan tak uondán a přemluven, že ho politika vlastně ani nezajímá, že se obejde bez ní. Tak jako ona se už dávno obejde bez něho.

K tomu politikům dopomáhej média (která o politice nebudou referovat, a když, tak jen o velkolepých sjezdech vznešených stran, jako jsou ODS a TOP09, které by měl mimochodem každý občan volit, což musí být patřičně naznačeno) a také internetové vyhledávače, které do výsledků vyhledávání nebudou zahrnovat politiku (tyto stránky jsou promořeny politikou, a přibližně od začátku roku 2013 jako když utne).

Nikdy nezela mezi politikou a občanem taková propast neprodyšného ticha; nikdy nebyla politika tak uzavřena před občanem a občan uzavírán před ní (mlčením médií o ní), jako nyní.

Pomůže to něčemu? Domnívám se, že nikoli, ba právě naopak! Rozšiřovatelé ticha se ale asi domnívají, že ano. Dobrá, budiž ticho po politice.
Domnívám se – a vše tomu nasvědčuje -, že je to ticho před bouří.Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(1 hlasů, průměr: 5,00)

-


Loading ... Loading ...
Příspěvek byl publikován v rubrice Média. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

VLOŽIT KOMENTÁŘ