… a zase ty seznamy!

Přijde Týden…Kam jinam pro seznamy, než k našim jediným skutečně blízkovýchodním bratrům – na Slovensko. Objevili tam teď seznam 2700 Židů vězněných v Seredi za Slovenského štátu. Pečivárne Sereď mám od dětství spjaty s vynikající oplatkou zn. Romanca, ale to je jiný příběh; koneckonců jejich pece také fungují, jak se uvádí na obalu, až od roku 1953, že ano…

Slováci dokonce vedou na Wikipedii prostý Seznam Slováků, Dubček a Tiso jsou v něm jenom pár řádků pod sebou, no je to takové slovensky divoké. Ovšem napadlo mne, zda-li je podobný seznam Čechů; velmi jsem o tom pochyboval. Samozřejmě není. Tedy byl, ale smazali ho.

Seznam Čechů tak existuje jenom na anglofonní verzi Wikipedii a nikdo si ho netroufá přeložit do češtiny, zvláštní… Snad je problém v tom, že u významných Čechů významně židovského původu je v závorce správně uvedeno decentní «Jewish»? Kdoví. Každopádně na té anglické Wikipedii mají i seznam Českých (a slovenských) Židů, který ale – a zde se situace obrací – zase není tak kompletní jako jeho česká verze.

Seznamy – i stejného zaměření – se zkrátka různí a obecně je jich dosti. Nezřídka se stává, že tatáž osoba je vedena v několika různých seznamech, leckdy zcela protichůdných. Ale člověk tím má jistotu, že ji nalezne aspoň v nějakém, jak původně zamýšlel. Když ji náhodou nalezne v soupisu jiném, než by se mu líbilo, může si ji soukromě přeřadit do kýženého seznamu, nebo jenom zařadit do svého Seznamu kandidátů na přesunutí do jiného seznamu.

Se zapsáním osob v příslušném seznamu může člověk polemizovat, a často tak také činí. To všechno člověk se seznamy může. Někdy ale dokonce rovnou musí.Musí třeba kontaktovat orgány činné v trestním řízení (které to jsou, zjistíte v jejich seznamu), to když se mu seznam zdá být závadným. Seznam se pak může rázem ocitnout na Seznamu nepovolených seznamů.

Jak vidno, dnešní doba inflaci seznamů velmi přeje. Paradoxně nejsme seznamy otupeni; právě naopak – jako bychom na ně byli čím dál citlivější. Ale to už je jistě uvedeno v Seznamu paradoxů dnešní doby…Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
0 hlasů, průměr 0.00

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Život dnes se štítky . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

VLOŽIT KOMENTÁŘ