ABB: Řekni, kde ty knajpy jsou

Žena s cigaretou

Žena s cigaretou, 2018 (ilustrační foto)

Dějství první. Zhruba před dvěma lety. Dávám si s kolegou sraz poté, co jsme se domluvili, že zajdeme do míst, která připomínají „staré dobré časy“. Rozuměj – staré časy, které jsou (nenávratně?) pryč, ale někde existují, aby nám ty časy připomněly. Tedy spíše – ne, aby nám je připomněly, to není jejich cílem. Spíše jen někteří lidé se zkrátka nechtějí smířit s tím, že by ty časy měly být „staré“, „dávné“ či „zapomenuté“, nechtějí se smířit s tím, že „dnes už to nejde“. Všechno totiž jde, když se chce, jak dlouhodobě říkám. Když je vůle.

Hospoda. Lidi. Štamgasti. Mladí, staří, baví se, pijí pivo, šenkýřka roznáší půllitry. Je to taková ta hospoda, kde nemusíte čekat na číšníka, pivo vám přistane na stole ve chvíli, kdy se už hladina v předchozím skle blíží ke dnu. Neprotestujete, protože přesně tohle chcete. Servis. Pohotovost. Tak to má být. Něco je ale přesto jiné, něco, co vidím hned, jen co za sebou zavřeme dveře. A než si oči přivyknou tomu, co už neznáme… Cigaretovému kouři…

Téměř každý, kdo sedí, před sebou půllitr, a vesele se baví, nebo se o něčem se svými soudruhy u stolu dohaduje, nebo jen vede opilecké řeči, nebo jen sedí sám a něco si čte nebo nad něčím dumá – třímá v ruce cigaretu. Vypouští z úst obláčky kouře. Někteří s ní gestikulují, někteří právě odklepávají, jiní špatně típli, tak to po sobě v popelníku napravují, další si zapalují novou, jiní ji hledají v krabičce a ti, co nemohou najít, se šourají k automatu na krabičky další. Ženy je drží elegantně nahoru, jiní popotahují, vypouštějí kouř, ten ji drží tak, jiný jinak, další ji drží koutkem svých úst a ani ji nevyndá, milenci si zapalují cigaretu jeden od druhého, další něco studuje a drbe se přitom na hlavě, nervózně ji třímá, asi se učí na zkoušku. Támhle u toho stolu hrají na kytaru, s tím se kouří blbě, tak ji má odloženou v popelníku, písnička dohrála, nakloní se pro sklenici, popotáhne, ladí svůj nástroj… A toho kouře. Ale komu to vadí? Nikomu.

Pivo a dým, nedatováno. (Ilustrační foto)

Dějství druhé. Před týdnem. Po cestě s Václavem probíráme politiku a šílenost dnešní doby. Když říkám doby, myslím tím spíše poslední rok, ale klidně i poslední týden, protože každý týden dnes dobu posouvá do šílenější podoby. Bavit se dnes o tom, co bylo před měsícem, skoro ztrácí smysl. Dnes není režim pouze přísnější, než byl v prvním dějství, které se odehrávalo před dvěma lety. Dnes je režim přísnější než byl před týdnem a naše dnešní večerní řeči budou včerejší, protože od příští půlnoci bude režim ještě zhovadilejší.

A kam jdeš? naléhá znovu manželka. Na to se těžko odpovídá. Hospody, kde se kouří, už neexistují. Dokonce už neexistují ani hospody, kde se kouřilo, když se v hospodách nesmělo kouřit. Neexistují už ani hospody. A neexistují už ani hospody, které existovaly, když hospody už dávno nesměly existovat. Existuje ještě nějaký „venek“? Nebo je už jen domácí vězení na věčné časy a nikdy jinak? A existuje nějaký „venek“ poté, co „venek“ byl oficiálně zakázán? To vše musím zjistit, jinak mi to nedá spát.

Přemýšlím, co si vzít na sebe. Je to sváteční chvíle. Asi si vezmu ten tenký svetr, na počest toho, jak jsem se onehdá vydal do té zakázané restaurace. Nebo si mám vzít nějaké opotřebované oblečení, abych vypadal jako bezdomovec a nebyl tolik nápadný? Nebo se snad odít černě, protože mne stejně po pár metrech zastřelí? A třeba nezastřelí. Kdo ví? Dokud nevyjdeš ven, tak nemůžeš vědět nic přesně. Třeba nás v tom strachu jen uměle udržují. Třeba se už ten režim dávno zhroutil, vždyť jak mohu vědět, co se děje či neděje, když už půl roku nejde internet a nemáme televizi? A nemohu do hospody, kde bych se dozvěděl, co vědí ostatní? Třeba je to vše blamáž, třeba zůstáváme v domácím vězení už ze setrvačnosti a ze strachu? Chci to zjistit…

Celý článek A. B. Bartoše si můžete přečíst na webu Národní demokracie, konkrétně ZDE.
Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(1 hlasů, průměr: 5,00)

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Život dnes se štítky . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

VLOŽIT KOMENTÁŘ