Brandlín / Poldovka – výhled na Alpy

Schneeberg (157 km) z Kašparova kopce, 11. dubna 2013Zajímají-li vás Alpy pozorované z Javořice, klikněte SEM.

Zde uveřejněné fotky byly pořízeny – jak již název napovídá – v okolí Brandlína a Poldovky u Velké Lhoty (okr. Jindřichův Hradec), zejména z Kašparova kopce a z úbočí Hradiska nad Poldovkou. Ale i odjinud…

Než se rozhlédnete…

Dohledností je zde myšlen údaj z meteostanice v Kostelní Myslové. Ten je nicméně vždy jenom půl cesty k úspěchu. Při dohlednosti 60 km může být přes 150 km vzdálený Schneeberg vidět naprosto skvěle, ale taky (a to se děje docela často) vůbec.

Aby bylo skutečně dobře vidět do dálky, musí být vzdálená krajina velmi kontrastní. Záleží především na způsobu slunečního svitu. Úhlavním nepřítelem rozhledu jsou mlhy a kouřmo (jasno, ale bílá, přesvícená obloha). Při dohlednosti 60 km a zatažené obloze Schneeberg také nebude vidět – je šero a daleký šedivý obzor splyne s oblohou. Při dohlednosti 70, 75 km je 150 km vzdálená hora už obvykle zřetelně viditelná.

Kdy jsou dobré dohlednostní podmínky, lze však vypozorovat. Mělké táhlé mraky, skrze které usměrněné sluneční paprsky příhodně osvětlují krajinu, obloha s lehce oranžovým nebo žlutým nádechem (přestože není večer), vysoký kontrast krajiny i velmi vzdálené, to jsou hlavní znaky výborné dohlednosti. Pokud s nimi koresponduje i údaj z meteostanice (dohlednost aspoň 50 km, lépe ještě více), je dobrý čas vypravit se na nejbližší kopec a pozorovat vzdálené objekty.

Závěrem pro jistotu uvádím, že fotografie jsou zkreslené vysokým přiblížením; hory se tak zdají být 18× blíže, než doopravdy jsou. Silueta Schneebergu pozorovaná ze 150 km prostým okem vpodstatě připomíná nepatrný stoh slámy, a jen vnímavé jedince vede k zamyšlení, jaký kopec vlastně pozorují. Dívka na koni, kterou jsem potkal nad Poldovkou, ani nezastavila oře, aby si horu osvícenou sluncem v klidu prohlédla. Možná ji ani nepostřehla. (Možná ano, ale stejně si myslím, že 150 km vzdálené horské sedlo, které by stehny sotva objala, ji zkrátka nevzrušovalo.)

Odkud odevšad je vidět Schneeberg?

Schneeberg lze samozřejmě dohlédnout z mnoha míst Českomoravské vrchoviny a zejména jižní Moravy – zde je mapka, odkud by hora měla být teoreticky vidět (červeně vyznačená místa; je třeba brát v potaz, že z lesů nic neuvidíte, stejně tak v případech, kdy ve výhledu brání stromy v nejbližím okolí).

-

13. 1. 2015

Tentokrát bez fotky. Dnes byl, jak se na leden sluší, teplý slunečný den, 14 stupňů ve stínu. Silueta 160 km vzdálené hory jasně viditelná, a to při zatím nejnižší udávané dohlednosti: pouhých 50 km.

19. 12. 2014

Opět panovala dohlednost 75+ km, tentokrát jsem se tedy rozhlédnul z Javořice. Fotky z 8. 5. a 6. 6. 2014 byly překonány.

13. 12. 2014

V odpoledním slunci, filtrovaném přes tenkou vrstvu vysoko plujících mraků, byly 170 km vzdálené hřebeny viditelné s naprostou samozřejmostí, jako by byly pětkrát blíže. Tedy opět to samé:

17. 8. 2014

Po roce opět nad Poldovkou.

6. 6. 2014

Odpoledne dohlednost 70, kvečeru až 75 km. Pořízen tedy snímek 165 km vzdáleného Schneebegu z jižního úbočí Javořice (cca 760 m n. m.). Kvalita však nepříliš dobrá, neboť byl už večer.

25. 5. 2014

Dohlednost 60 km. Obvyklé fotky Schneebergu nic moc kontrastní, ale zato zaznamenán úkaz nečekaný – balon! Kde se vzal, tu se vzal, objevil se nízko nad krajinou někde mezi Českým Rudolcem a Slavonicemi a odplouval na západ.
Díky jeho reklamě ‘Nescafe Dolce Gusto’ lze o něm najít další podrobnosti na stránce firmy provozující vyhlídkové lety.

8. 5. 2014

Dohlednost až 65 km. Na svátek se vyčasilo, tak jsem navečer vyfotil Schneeberg z úbočí Javořice. Vidět nebyl, infrafoťákem jen tak tak (a to navíc až doma při zpracování fotek). Při odchodu z Javořice, po půl sedmé večer, mne přepadla touha vyfotit to samé z věže Roštejna. Protože nebyl poblíž nikdo, kdo by mi nápad rozmluvil, hned jsem tam jel. V 19.00 jsem zaparkoval vozidlo před hradem a vydal se vstříc zavřené bráně, dvakrát neočekávaje naplnění mého záměru. V ten samý okamžik přijela po cestě k bráně i felicie, z jejíhož řidiče se vyklubal šlechetný kastelán (a taky náruživý pozorovatel vzdálených hor, jak vyplynulo z družné debaty), který mne propustil dovnitř. Radostně jsem vylezl na věž. U malých okének mi chvíli trvalo, než jsem se zorientoval; byl jsem zvědav, co vlastně vyfotím. Po dalekém obzoru provokativně pluly okem neviditelné mraky, které se na fotkách snažily vypadat jako alpské hřebeny, ale hned jsem je prokouknul. Na jedné fotce jsem si konečně všiml jakési šmouhy, snad Ötscher? Omyl, byl to Göller. Až doma jsem na roštejnském panoramatu našel i Schneeberg s Ötscherem. Zašuměné fotky nebyly příliš kontrastní (jediný pěkný snímek Schneebergu, pořízený hned v úvodu javořicko-roštejnského maratonu nad Brandlínem, jsem navíc omylem vymazal při focení) – ale to jim na kouzlu neubralo. Neboť při porovnání s vypočítaným panoramatem vynikne přítomnost snad všech teoreticky viditelných alpských hřbetů.

13. 10. 2013

Po šedivém dopoledni se mlha nečekaně rozpustila a odhalila jasnou oblohu. Nastala navíc výborná dohlednost. Slunce jako by svítilo přes UV-filtr, netvořil se kolem něj žádný opar. Podle ČHMI dohlednost 55 km. Silueta 157 km vzdáleného Schneebergu slabě viditelná – viz foto:

Schneeberg - podzim, dohlednost 55 km

Nahoře originál, dole dodatečně zvýšen kontrast

11. 9. 2013

Dohlednost 55 km a příznivá oblačnost, tak jsem navečer mohl vyfotit přes 100 km vzdálené šumavské vrchy z vyhlídky nad Sumrakovem. Co bylo vidět? Inu, jako obvykle: Kleť, Chlum, Libín, Boubín, Temelín. Přesvědčte se sami:

Sumrakov - panorama Šumavy

Sumrakov - panorama Šumavy s Temelínem (klikněte pro zvětšení)

Vrcholy byly určeny s pomocí Generátoru panoramat.

1. a 21. 7. 2013

Jak vypadá 152 km vzdálený Schneeberg rozhledny nad Valtínovem? 1. července kolem 17.00, hned při otevření věže, zachytil infračervený fotoaparát jeho tmavou siluetu. Za dvacet dní byla dohlednost ještě lepší, neznatelný obrys velehory byl tentokrát vidět pouhým okem, takže i infrafotka dopadla lépe.

11. 4. 2013

Dohlednost 60 km. Zasněžený Schneeberg dnes v pozdním odpoledni osvětlovalo zpod mraků slunce, díky tomu bíle svítil. Jasně byly vidět i další alpské hřebeny, které připomínaly bílé útesy. Konečně jsem tak nad Poldovkou pořídil docela velkolepé (samozřejmě, na místní poměry) fotky Alp.

10. 4. 2013

Dohlednost 50 km; šel jsem na Kašparův kopec fotit valtínovskou rozhlednu a Temelín. Hned jak jsem stanul na kopci, přitáhla od západu oblaka s deštěm, ovšem za chvíli se opět vyjasnilo.

20. 3. 2013

Dnes byla po delší době solidní dohlednost 50 km, takže jsem opět vyrazil na Kašparův kopec nad Brandlínem. Schneeberg pouhým okem vidět nebyl, bystřejšímu oku fotoaparátu fotícího v infračerveném pásmu ale neunikl. (Samozřejmě ani takový fotoaparát není samospasitelný; předpokládám, že při dohlednosti do 40 km by se Schneeberg na fotkách neobjevil.)

Panorama se Schneebergem. Vlevo dva z celkem osmi větrníků mezi obcemi Japons a Drösiedl (42 km)

Panorama se Schneebergem. Vlevo dva z celkem osmi větrníků mezi obcemi Japons a Drösiedl (42 km)

30. 1. 2013

Dnes jsem zjistil, jak vypadá Schneeberg od Poldovky, když je v Kostelní Myslové dohlednost 50 km. Inu, nevypadá; uprostřed fotografie pořízené běžným digitálním fotoaparátem je sotva patrný jeho obrys.

Dohlednost 50 km - Schneeberg matně uprostřed

Dohlednost 50 km - Schneeberg matně uprostřed

27. 12. 2012

Včerejší vynikající rozhledové podmínky – dohlednost 60 km (údaj z chmi.eu z Kostelní Myslové) a zároveň ani náznak mlhy, díky čemuž byla krajina až k obzoru velmi kontrastní – dnes pokračovaly. Dohlednost byla až 70 km, a oproti včerejšímu pozorování na Kašparově kopci už byl vidět Schneeberg a další alpské siluety.
Nečekané množství zvědavců se dnes vydalo okukovat Alpy – na kopci nad Poldovkou jsem potkal rodinu s dětmi, pána se psem, i mládežníky, kteří tam přišli z Kašparova kopce, kde jsem je zahlédl poprvé.

Nejvýraznější byl samozřejmě jediný kopec – ikonický Schneeberg 157 km daleko. Vidět byl i bližší Großer Ötscher, který je také jako Schneeberg obecně viditelný z mnoha míst na jihu ČR. Mezi těmito dvěma etalony se pak zjevují alpské hřebeny s blíže neurčenými vrcholy. (Lze je určit – viz odkaz níže.)

„Virtuální“ panorama s popsanými vrcholy

24. 12. 2012

Na Kašparově kopci 684 m nad Brandlínem jsem zachytil, nečekaně a zatím poprvé, signál slovenského operátora – celkem čtyři vysílače O2 SK. Všechny cca 140-160 km daleko v okolí Malacek (lze zjistit), nejvzdálenější byl prokazatelně 163 km daleko na vrchu Devínska Kobyla 514 m u Devínskej Novej Vsi až u Bratislavy. Za příznivých a velmi specifických okolností lze v podmínkách ČR zachytit mobilní vysílač na vzdálenost okolo 200 km; takhle daleký záchyt vysílače na relativně nízkém kopci z podobně nevysokého vrchu je však rozhodně neobvyklý. Povětrnostní podmínky dnes zřejmě přály šíření mobilního signálu z velkých dálek.

Aktualizováno 30. 12. 2013:
„Mobilní“ rekord překonán dnes tamtéž (počasí: mráz, mlha, jinovatka). Od západu zachycen signál O2 DE, a to až ze 185 km vzdáleného vysílače (Dachsriegel 826 m u Furth im Wald, jak vyplynulo ze zaznamenaných údajů).

Rozhledna na nejvyšším vrcholu Vysočiny? Jdeme do toho:

Související odkazy (klikněte na ikonu):Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(6 hlasů, průměr: 5,00)

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Krása, umění, Obyčejný život se štítky . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

3 komentáře u Brandlín / Poldovka – výhled na Alpy

 1. MUDr.Marek Chromý napsal:

  Zdravím na Vysočinu, vyrůstal jsem tam, v Brandlíně jsem byl na pionýráku na Klepákově mlýně. Teď kroutím už 19. rok v nemocnici v Budějicích, v kotlině pod Kletí. Ale na kopce chodím pořád, pohledem na Alpy se můžu pochlubit z Kraví, Kohouta, Doppleru, Polušky, Vítkova kamene, samozřejmě Kleti, Boubína, Knížecího stolce. Díky Vašim stránkám už vím, na co koukám z Kleti nejdál na východě – Schneeberg. Komentář ke snímku Chlumu z 10.4.2013, pokud byste si nebyli jisti (bez podceňování): Kopec vlevo je dvojvrchol Lysé hory a Knížecího stolce.
  Do Valtínova na rozhlednu určitě přijedu.
  Přeju daleké výhledy
  Marek

 2. OS napsal:

  Děkuji za komentář ke Chlumu, ta rozrušená silueta mi vrtala hlavou. Z Kleti už je jistě dobrý výhled na „opravdové Alpy“ – jednolitý hřeben vrcholů od východu na západ; chtěl bych se tam někdy podívat.

  Na fotkách z rozhledny ve Valtínově jsem čáru kleťského vysílače, který by teoreticky měl být vidět, na obzoru nespatřil, přestože dohlednost v době focení byla podle ČHMÚ vynikající (60 km, to bývá vidět i Schneeberg, nicméně tentokrát nebyl). Chce to ověřit dalekohledem, zda byl na vině nedostatečný zoom (6x), nebo překážející stromy.

  Škoda, že z rozhledny není vidět, cloněn lesy, další jihočeský etalon, který je přitom vidět z mnoha míst v okolí (např i z plánované rozhledny na Rýdově kopci u J. Hradce) – Temelín.

  Pozdravuji do krásného pivovarského města.

 3. OS napsal:

  Vít Liška mi poslal snímek 165 km vzdáleného Schneebergu, pořízený cestou ze Lhotky na Štamberk.

  Schneeberg od Štamberku

VLOŽIT KOMENTÁŘ