Amnestie – Klausova osudová chyba?

Ještě před nedávnem – podle průzkumů – věřilo prezidentovi přes 70 % lidí; jeho skeptické názory, které se vzápětí ukázaly být pravdivé (neboť když jde všechno do kopru, skeptikové mají obvykle pravdu, jakkoli jdou proti proudu) kvitovali lidé: „Toho Klause jsem nemusel, ale zase měl pravdu, lišák stará!“

Dnes se z médií i diskusí valí masové lámání holí nad prezidentem. Podle klikací ankety na novinky.cz je až 90 % lidí proti Klausově amnestii. Anketa může být zmanipulovaná, ovšem i tak, určitě přes 70 % lidí Klause dnes zase zatracuje; těch samých 70 %, které si ještě nedávno prezidenta vážily. Lze si vážit prezidenta, ale současně nesouhlasit s jeho amnestií? Jistě ano. Domnívám se však, že v této vlně odporu proti prezidentovi, která se strhla, o takové případy bude velká nouze. Veřejnost ze zkrátka docela přepolarizovala. Je to zajímavé a ohromující.

Jsou jenom dvě možnosti, obě pro Klause stejně špatné.

1. Klaus amnestii zamýšlel jako svoje poslední extempore, jako typickou klausovskou katarzi, kdy po velkých bouřích se nakonec amnestie ukáže jako správná. Ovšem přestřelil. Mohl tušit, že vysoký počet propuštěných povede k tomu, že se vyskytnou případy napadení občanů atd.

Zde je možné, že Klaus tušil, že se takové případy vyskytnou. Ovšem netušil, že protiklausovská média budou o každém jednotlivém případu pečlivě informovat, stejně jako o všech peticích a další vřavě, která se strhne. Také je pravděpodobné, že dnešní amnestovaní jsou méně disciplinovaní než ti před 20 lety – doba je dnes zkrátka horší, jsou horší i propuštěnci. Prezident s tím mohl počítat.

2. Klaus riskoval a vsadil všechno na tu kartu, že ukáže svou milou, doslova havlovskou tvář. Domníval se, že mu to přinese: a) respekt u těch méně zavilých antiklausovců a b) obvyklý nerespekt u těžkých protiklausovců, který ovšem bude vyvážen tím, že se ho začnou lidi zastávat, protože sympatizovat s těžkými protiklausovci taky není žádné terno. A že si tak potvrdí a utvrdí svou myšlenkově blízkou základnu.

Ovšem i tady se Klaus přepočítal. Vlna respektu, přinesená jeho amnestií, je několikanásobně nižší než ničivá tsunami odporu a nadávání. O nějakém obrácení slabých antiklausovců už nemůže být vůbec řeč. Všichni lidé, kteří byli jen ve skrytu duše proti Klausovi, řádně zdivočeli; alespoň internet o tom vypovídá – a domnívám se, že tomu tak může být i ve skutečnosti.

Bude zajímavé kauzu „amnestie“ dále sledovat; domnívám se však, že prezident Klaus se zkrátka přepočítal – se všemi následky, které k tomu patří. K tomu, aby dostal veřejnost na svou stranu, by teď Klaus potřeboval pořádnou mediální podporu, ovšem nedomnívám se, že přijde. Za dveřmi už je Fischer a další „lepší příští“ osoby, média se už na ně těší, jak je budou velebit. Na Klause si ani nevzpomenou. Vypadá to na hořký konec, který je o to hořčejší, že kdyby Klaus žádnou amnestii nespustil, měl by svatý pokoj.

Vidím jediné možné pozitivum – pokud se Klaus k amnestii, k její finální podobě nenechal nikým přemluvit, odstoupí jako politický mučedník, který si stál za svým. To se cení.

***Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
0 hlasů, průměr 0.00

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Média, Méně krav, zato více volů se štítky , , . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

VLOŽIT KOMENTÁŘ