ANO a MF DNES. Jako dřív ODS a MF DNES

Babiš a tygrPamatujete se na zlatou éru MF DNES za Topolánkovy vlády? Připomeňme, že to bylo v letech 2006-2009 (ve druhé polovině tohoto období propukla ekonomická krize, načež v MF DNES začal vycházel seriál „Jaká krize?“ o tom, jak naše země ekonomicky vzkvétá).

Bylo to skvělé, že? To nepokryté modré komsomolectví, podlézání té jediné správné straně s vedoucí úlohou ve státě. Však také tehdy prvním místopředsedou ODS nebyl nikdo jiný než Pavel Bém, a současně primátorem Prahy taky nebyl nikdo jiný, než zrovna tento slavný pražský židovský protidrogista, člen ODS a horolezec. Konstelace byla zkrátka nadmíru příznivá, aby redaktoři opěvovali ODS a na všechny konkurenční strany lili kýble špíny (zvláště v předvolebním období). Už tak dost silná ODS tím sílila a sílila – až se docela vysílila. Lidé ODS po mnoha tutlaných skandálech přestali věřit, bublina splaskla, jako v USA ta na hypotečním trhu. A nikdo už nevěřil slovo ani novinářům, těm prodejným pisálkům, kteří tuto stranu, už v agonii, velebili a burcovali její příznivce, aby ji nenechali zahynout na nezájem, ve stínu nadcházející Fischerovy vlády.

Novináři pak aspoň, aby vyrovnali hladiny reality a mediální reality (které byly dlouhou dobu docela nespojité – mediální chvála ODS, versus veřejné opovržení touto stranou), sami si nakonec odplivli nad odstoupivším Topolánkem. Připomeňme, že Topolánek i se svou vládou odstoupil po dost bezvýznamném rozhovoru pro jakýsi homomagazín, kde si dělal šoufky právě z gejů (což by ani tak nevadilo), ale ovšem i z židů (a to se zkrátka neodpouští – ani kdyby se tak stalo v rozhovoru pro čtvrtletník v Horní Dolní, a média se o tom dozvěděla).

Ale než se tak po dlouhých třech letech stalo, byla média hlásnou troubu ODS. MF DNES a ODS spojila tehdejší silná pozice modré strany. Novinář je rád, když má silnou vládu, hned se cítí pevnější v kramflecích a burcuje proti neřádu. Karel Steigerwald by mohl vyprávět. Zvlášť ČSSD byla bita, i kudy nechodila. Sáhodlouhé referáty o „aférách“ nulového významu, často vařené z čisté vody, dovedli někteří redaktoři MF DNES k naprosté dokonalosti. Jistě hrálo roli i to, že mnozí novináři jsou z Prahy, nebo se tam za novinařinou přistěhovali, takže jim přišlo logické vlísávat se pražské ODS. Taková ta závislá, psí vděčnost. Děvská, napsal by možná pan Steigerwald (ale možná ne, oni i ti psi někdy stačí).

Pokud novináři psali o některých prominentech modrého režimu kriticky, dělo se tak velice shovívavým tónem, články často uzavíraly projevy osobních sympatií s pachateli finančních podvodů; závěrečná moralitka v duchu rčení „Kdo jsi bez viny, hoď kamenem“ byla povinná. Zejména byli kritice podrobováni ti členové vládních stran, kterým tato kritika nemohla nijak uškodit, neboť šlo o osoby, které byly a jsou nepostradatelným inventářem naší dvacetileté demokracie, a jakákoliv – i oprávněná – kritika, stékající po jejich hroší kůži jako po teflonu, je tím pádem zcela bezpředmětná.

Novináři mohli být naoko neúprosní i k těm politikům, kteří chtěli ukončit určitou část své politické kariéry a začít novou, ještě zářivější (obvyklý koloběh: mediální odsouzení -> rok, dva v ústraní -> „Ejhle, čistý člověk!“ radují se média). Leckdy si novináři vymýšleli vlastní slova k rozmělnění tristní skutečnosti. Zvláště ohavní politici (fyzicky, ale především svými různorodými nelegálními aktivitami) podle novinářů už nikdy neměli být zloději nebo vychcánky, pro jejich označení se mělo ujmout nicneříkající slovo kmotr, odbočující už v základu od osobnosti pachatele ke známému filmu.

Ve sloupcích čtenářů byl pravidelně poskytován prostor zejména těm čtenářům, kteří obzvlášť subjektivní formou shrnuli to, co v předešlém vydání napsali novináři, případně těm, kteří s tím, co novináři napsali, bezvýhradně souhlasili. Také politikům ODS byl poskytován prostor, aby se hájili, když si nějakou bezzubou reportáž vyložili jako bezprecedentní útok na čest své osoby, což se – vzhledem ke specifickým intelektuálním okolnostem – stávalo docela často.

ODS, jediná strana, se kterou byli novináři jedna ruka, ovšem skončila v propadlišti dějin. A dál už to znáte. Média si z propadliště vytáhla KDU-ČSL a začala se jí před volbami věnovat – hned poté, co miliardář Sekyra jí věnoval pár milionů na kampaň, a poté, co se do čelních pozic KDU-ČSL vyšvihla plejáda osob bytostně antiklerikálního založení, což stranu zřejmě učinilo čitelnou pro média a vhodnou ku vládě. Nakonec se noviny smilovaly i nad ODS, která si v nich zaplatila celostránkové inzeráty.

Ale co se dál nestalo – MF DNES zatím změnila majitele. Tomu starému už zjevně přišlo vydržování průhledného zpolitizovaného plátku jako drahý špás. Což se ovšem nedá říci o majiteli novém. Kterým není nikdo jiný, než pan Babiš, jehož sdružení ANO 2011, o kterém směšně šíří, že je „nepolitické“, získalo ve volbách 20 procent. (Kdyby volby nebyly politickým aktem, asi to bude ještě mnohem více?) Samozřejmě až poté, co bylo horentně velebeno ve všech médiích, zejména v novinách MF DNES a jejich internetové odnoži iDnes.

Rána mezi politikou a novinami, která vypadala jako nezhojitelná, se s dechberoucí samozřejmostí znovu zacelila. Redaktoři českých novin jsou opět spojeni s vládnoucími stranami – zvláště tou jednou, ANO 2011 – pupeční šňůrou. Už ne díky vzájemným sympatiím a víře v lepší modrý zítřek, toto splynutí má nyní formu pracovního vztahu. Babišovi novináři píší, jak naše země vzkvétá, a Babišovi politici píší – nepíší, jenom mluví, při mluvení se nemusí tolik makat – „Čtěte, občané, MF DNES! Tam to všechno je.“

Paroubkovu vybájenou mediální „kolotočářskou trapnost“ trumfuje na celé čáře povolební Babiš s tygříkem v náručí, mluvící dubčekovskou českoslovenštinou (opakovaný vtip…). Média mlčí. Musí.

Jak to bude dál? Přečtěte si článek od začátku…Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
0 hlasů, průměr 0.00

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Méně krav, zato více volů se štítky , . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

VLOŽIT KOMENTÁŘ