Svérazné brněnské blokové (ne)čištění + svérázná policie = jistota svérázné pokuty

Článek byl napsán v září 2011. Brněnské blokové čištění a jeho následky se od té doby mohly změnit k horšímu.

Stupidní blokové čištění v Brně a buzerace za zcela standardní parkování

Takhle parkuje celá ulice. Tak proč ji trochu nezkasírovat, žejo...

Stupidní blokové čištění v Brně a buzerace za zcela standardní parkování

Takhle parkuje celá ulice. Tak proč ji trochu nezkasírovat, žejo...

21. 9. se to mělo konat zase. Blokové čištění. Nemám vůbec tušení, k čemu je, ale na podzim v Brně probíhá snad dvakrát za měsíc. V celých blocích ulic se objeví přenosné značky s informací o blokovém čištění. Běda tomu, kdo zapomene své nebohé vozidlo včas přeparkovat do jiné čtvrti! Auto mu odtáhne Leo Pilman. Případně nějaký jiný „mecenáš naruby“ z brněnské odtahovky, tyjící z přemrštěných poplatků za zlovolné šíbování s vaším vozem, s méně provokativním jménem. (Z doslechu vím, že výpalné odtahovce, která při blokovém čištění ukořistila vaše auto, abyste si ho mohli vyzvednout v jiné čtvrti, se v Brně v roce 2011 pohybovalo okolo 1600 Kč.)

Přesně toho jsem se chtěl vyvarovat, takže už delší dobu parkuji, stejně jako jiní řidiči, podél ulice, kde je jakýsi parkovací pruh na udusané hlíně. Místa je někdy málo, takže řidiči zde neparkují podélně, ale příčně. Kvůli tomu pak z onoho hliněného, blátivého a exkremenného parkovacího pruhu vozidlo lehce přečnívá, ovšem ale zase jenom do prostoru se shodnou půdní nekvalitou.

Čistící vozítko obvykle projede ulicí, čistíc pouze vyasfaltovanou plochu, a Lva Pilmana i policejní dozor (nedivil bych se, kdyby tomuto směšnému rituálu s názvem „blokové čištění“ byl přítomen i primátor nebo čestná stráž) nechají takto zaparkovaná auta, mimo čištěnou plochu, chladnými.

Tedy až doposud. 23. 9. jdu k autu a za stěračem vidím lístek. Prý „Zábor VP“ (nečekaně ne vojenského prostoru, ale pouze veřejného prostranství), a prý přestupek! Kroutím hlavou, dívám se po okolních autech, pokojně zaparkovaných shodným způsobem, fotím své auto. Nic se nezměnilo, nic nenasvědčuje tomu, že právě sleduji místo trestného činu, kde vznikla materiální škoda, jen za stěračem mi přibyl ten mizerný lístek.

Trapná komedie pokračuje na policejním oddělení, kam jsem byl lístkem pozván. Přede mnou už se u přepážky potí mladá studentka, která do svérázného Brna také jenom dojíždí. Říká, že stejným způsobem jako při posledním blokovém čištění zaparkovala mnohokrát, a pouze dnes se to policii nelíbilo. Nelíbilo, policejní pán si zase monotónně odříkává svůj part.

Střet dvou světů. Objektivní pravdu má evidentně studentka, ale pravda v dnešním světě je bohužel vždycky na té straně, která vás stojí prachy, přemítám. Konečně se dostanu na řadu já. Říkám to samé, co studentka, pouze důrazněji. Pán od policie si mele svou. Nakonec se dozvídám dvě skutečnosti, které se vzpírají zdravému rozumu.

Zaprvé: i kdyby auto stálo na poli, půl kilometru od čištěné komunikace, to pole je s komunikací nějak nadrozumově spjato, takže auto nesmí stát ani tam, byť se tam čistící vůz neukáže. Zadruhé: celá ulice se provinila tím, že šetří místem a místo podélného parkování na udusaném humusu volí příčné, čímž nijak nenarušuje bezpečnost dopravy ani parkovací estetiku, ale zkrátka policajti se zřejmě rozhodli, že ten metr, o který auto přečnívá z parkovacího humusu do humusu neparkovacího, kteréžto humusy jsou odděleny jen nepatrným náznakem kdysi-obrubníku, budou pokutovat „Uloženou blokovou pokutou do výše jednoho tisíce korun, takže dnes to bude za dvě stě“.

Usmál jsem se nad náčelníkovou potměšilou radou: „Nenechte se zlákat ostatními; když oni tak parkují, vy tak neparkujte“ a v duchu jsem si jen domýšlel, kolika lidem při tomto posledním a zatím suverénně nejzmagořenějším „blokovém čištění“ ti jeho borci rozdali stejný lístek „za dvě stě“. Když se to vynásobí tisícem, už máme zajímavou částku. Zřejmě nějaké nové nařízení, v době všude hlásané „krize“. Kasírovat co to dá, za každou cenu.

Dobrácky jsem odpověděl, že zvlášť v poslední době jsem velmi obezřetný, co se týče různých nekalých praktik, jak z člověka vytáhnout prachy, a že jich je, ale že u policie jsem s podobnými podvody zatím nepočítal. Zaplatil jsem ty dvě stovky. Po mně už s náčelníkem hovořil další provinilec, do třetice opět na stejné téma – „nesprávné“ parkování v době blokového čištění.

Samozřejmě – „nesprávné“ až nyní, kdy se brněnské policii asi začaly náramně hodit dvě stovky za nic.

Děkuji členům Močálové Patroly Brno za příslovečnou poslední kapku; už dlouho jsem chtěl napsat o této nebetyčné brněnské zhůvěřilosti jménem „blokové čištění“, neoddělitelně spjaté s lichvářskými odtahy, která akorát rozčiluje.

«... takže dnes to bude za dvě stě...»

«... takže dnes to bude za dvě stě...»

EDIT @ 2012-05-24:
Vyhlašuji 24. květen Dnem všech vyžírek žijících z tzv. blokového čištění.

S blokovým čištěním se roztrhl MPytel

S blokovým čištěním se roztrhl MPytel

***Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(5 hlasů, průměr: 4,20)

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Obyčejný život se štítky , . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

3 komentáře u Svérazné brněnské blokové (ne)čištění + svérázná policie = jistota svérázné pokuty

 1. bart napsal:

  100% souhlas!
  dalsi hra zda, se, je ze znackami… vypada na to ze cisteni probehlo po druhe a znacky objevily se v noci… efekt jasny… pokuta na dobry rozjezd tydne…
  myslim ze treba tady udelat nejakou revoluci, a cely ten exkomunisticky hajzel splachnout.

 2. Notorik napsal:

  No dnes to zašlo ještě dál. Stál jsem podélně celým autem na udusané hlíně na tomto místě, jako dostal pokutu pisatel, takže zábor VP to nebyl (trávy jsem se ani nedotknul, byl jsem před tím mírným obrubníkem, co odděluje udusanou hlínu a travnatou plochu) a autem jsem do silnice nezasahoval. Čištění jsem tedy žádným způsobem nebránil. Večer vidím za stěračem lístek od MP, že jsem podezřelý ze spáchání přestupku B29 – blokové čištění. Super…

 3. Petr Beller napsal:

  Nesouhlasím s Vámi.

  Zrovna jsem dostal pokutu tutéž co vy, taky si myslím že nespravedlivě, proti vám jsem nezabíral veřejný park, ale jen trávu u krajnice. Ale k tomu se vyjadřovat nechci.

  S tím s čím chci nesouhlasit je vaše nenávistná prezentace této věci, která nepřerostla v hájení zájmu všech občanů a mluvení o potřebe parkovacích míst, popřípadě umisťování značek zákaz stání, ale spíš v trousení nadávek v zášti, protože jste vy sám dostal pokutu.

  Kdyby vás měli lidi brát do posledního slova vážně a zachovat se podle vašeho návodu, vedlo by to k velké nespravedlnosti a nenávisti mezi lidmi, protože by lidé při náznaku bolesti museli hned začít proklínat lidi a v skrytu duše jim chystat zlo.

  Podle mě byste se za své dílo měl stydět a přepracovat ho tak, aby znělo rozumně, né to co jste napsal. To může jen zkazit duše lidí.

VLOŽIT KOMENTÁŘ