Brno, město vůní. A taky smradu

//EDIT 25. 1. 2017: Lepší mapa brněnského smradu je ZDE!
//EDIT 25. 7. 2012: Doplněna mapa brněnského smradu.
//EDIT 1. 7. 2012: Kde to zrovna v Brně (nebo jinde) smrdí? Můžete to napsat do komentářů pod článkem…

Brno zavání všelijakými vůněmi a pachy. I na místech, kde byste to nečekali. Ku příkladu na Opuštěné ulici (vlastně to není ulice, ale silnice, jak už to tak často bývá) až k jejímu styku s ulicí Křídlovickou si můžete vypočichnout sladkou vůni, upomínající na nějaké právě dopečené pocukrované pečivo. Odkud se tam ta vůně bere, nevím. Obchodní centrum Vaňkovka, v jehož restauracích možná o takovou vůni není nouze, je od místa záčichu vzdálené přes 700 m. Nebo snad cítíme ovzduší ze stravovacích provozů na Hlavním nádraží, také zhruba 700 m daleko? Kdo ví. Ale voní to na té Opuštěné pěkně.

Dalším místem o specifické vůni je bezprostřední okolí Mendelova náměstí. Kdo by si odvodil, že tam bude vonět les, protože v Brně je i Mendelova lesnická univerzita (a to snad dokonce i na Lesnické ulici), byl by zklamán.

Tamější ovzduší má sytou vůni šedivého, vždy mokrého hadru, který se válel babičce v kuchyni. V první chvíli se zdá, že má ta vůně masitý charakter, snad z nějakého řízku v blízké restauraci, ale na druhý dočich už cítíte ten lavičník, nebo přinejmenším nějakou rostlinnou zatuchlinu. Ať už tak «voní» chmel nebo slad (nebo snad ještě něco jednoslabičného), zde je v každém případě zdroj toho všudypřítomného, ale stále ještě neznepokojivého zápachu jasný – je jím pivovar Starobrno, sídlící hned poblíž náměstí.

Zneklidňující zápach jsem naopak zaznamenal ve čtvrti Komárov (Juliánov). Celé sídliště je tam vystaveno podivnému kyselo-slanému smradu, který mi docela věrně připomíná zápach rajské omáčky ze školní jídelny (ano, tato omáčka mi věru nevoní). Z místního zápachu jsem tak neměl dobrý pocit hned dvakrát – protože mi evokuje nečichatelný a nepoživatelný pokrm, a pak, když jsem si uvědomil, že ten pronikavý zápach navíc nemůže být organického původu. Východně od sídliště se totiž nachází průmyslová zóna. Osobně ze smradu podezřívám textilku Mosilana, z jejíchž budov stoupají k nebi páry a dýmy.
Vyhledávání na internetu mi nakonec možná dalo za pravdu – ZDE je ona textilka v jakési nelichotivé tabulce. Nikde jinde jsem však zmínky o protivném zápachu v této oblasti nenašel, čemuž nemohu uvěřit. Mě uhodil do nosu pokaždé, kdykoli jsem šel kolem. Celé sídliště je jím prosyceno (v tomto kontextu mi připadá ironický jeho půdorys, připomínající znázornění nějaké chemické sloučeniny), je tam navíc i škola. No, opravdu bych tam nechtěl bydlet…

Aktualizováno 25. 1. 2017
Na internetu se v nedávné době objevila podstatně rozsáhlejší mapa brněnského smradu alias «čichová mapa Brna» – zde je:
https://www.brnosmrdi.cz/Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
0 hlasů, průměr 0.00

-


Loading ... Loading ...
Příspěvek byl publikován v rubrice Ostatní. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře u Brno, město vůní. A taky smradu

 1. Simona Dvorská napsal:

  Dobrý den,
  přidávám ještě k pachům v Brně Jundrov. Přistěhovali jsme se nedávno z Krkonoš. Smrad jako z aut až mírně kyselý neskutečný odkud se bere? Přesně nevím. Hnus nedá se tu dýchat, do doby výpovědní lhůty jsme se radši rozhodli pořídit domů čističku vzduchu.
  Ptala jsem se spousty lidí co zde dlouhodobě bydlí a ti už to necítí nijak výmečně silně. Nově přistěhovalý ano. Zřejmě už si lidé na pach tu zvykly. Já si zvyknout ani nechci, fuj.
  S pozdravem Simona D.

 2. OS napsal:

  Dobrý den.
  Že by byl smrad způsoben blízkou silnicí 384, kde auta často popojíždějí v kolonách, a frekventovanou křižovatkou Pisárecká x Hlinky?
  Zrovna celou ulicí Veslařská na Jundrově jsem ale několikrát v létě procházel pěšky, a nikdy jsem si žádného pachu nevšiml.

  Každopádně zkuste navštívit místa uvedená na mapě; třeba tu čističku vzduchu poté s klidem schováte do skříně… :)
  MAPA smradu v Brně

  Případně přispějte svými souřadnicemi zápachu; díky!

VLOŽIT KOMENTÁŘ