Cenzura „vo h*vně“ aneb Když svazačky bojují s virtuálními přízraky

Tereza BoehmováTereza Böhmová, šéfmazalka blogů iDnes, objevila Internet. Nějakým nedopatřením jí padl zrak zrovna na jakousi «kontroverzní» (jakých jsou asi dvě miliardy) fejsbukovou stránku, nadepsanou «Citáty vo hovně», jíž obratem shledala rasistickou a antisemitskou, pročež ji samozřejmě nahlásila jako závadnou, ba pokusila se diskutovat s jejími tvůrci. Ti ji poslali do háje, respektive zpět na blog iDnes, kde by své dojmy mohla sepsat do sáhodlouhé moralizující stati s názvem «Když se zrůdy na facebooku baví», když už nic jiného.

Stránka «Citáty vo hovně» se zjevně snaží být stránkou humoristickou, když vkládá známým osobnostem do úst citáty, které tyto neřekly (odtud asi ten chabý název). Adolf Hitler se tak nechal slyšet, že «z mýdla Žida neuděláš», mediálné známé popálené cikánské dítě si zase přisazuje, že proti ohni je odolnější než vycvičený voják. Inu, leckdy trochu křeč. Rád bych tipoval tvůrce na studenty nižšího gymnázia, otrávené přednáškami o šoa a 50. letech. Možná i vyššího.

Leč – jsem si vědom, že doba se změnila. Revolta mládeže (tedy pokud nemáme na mysli jalové vymezování se americkým módním či hudebním směrem proti jinému americkému módnímu či hudebnímu směru) dnes prakticky zcela vymizela, takže nepřichází v úvahu. Stránku tak mohl založit prakticky kdokoli mimo gymnaziána, třeba i Žid (tedy v tom nejširším slova smyslu – založeném byť jen na částečném původu dotyčného [a]nebo jeho chování –, který zde tak rád používám).

Nejspíše ji zveřejnil docela obyčejný mladý muž, dělník, který se na Internetu na chvíli stává někým, jako je «kontroverzní» Řezník (co je zajímavé, «aféra» horrorcore rappera skončila u soudu smírem poté, co se obhajoba odvolala na Českou sodu, docela neškodnou židovskou taškařici [tím ovšem paradoxně dnes téměř neodvysílatelnou]), neboť Internet k takovému mírnému povyražení a vyvolávání kontroverze samozřejmě (dosud stále) slouží.

I díky takovým Böhmovým, které ho chápou zase po svém – jako dálnici jednoho povoleného názoru, z níž můžete odbočit pouze k různým uměle umrtveným tématům a laskavým banalitám, které u čtenáře vyvolají nanejvýše lehký úsměv, většinou z jakési povinné slušnosti. A chuť do práce a vůbec do dalších tvůrčích činů ve jménu demokracie. (Nejlépe těch mimo online svět, abychom to někam dopracovali.)

T. Böhmová se v závěru svého textu dopustila pokusu porovnat ducha doby před 20 lety a nyní. Naříká si při něm do kapsy, že krátce po r. 1989 nebylo zvykem nadávat alespoň na Židy, kdežto dnes už to schytá kdekdo a každý nad tím leda mávne rukou. Neboť lidé dnes mají podstatnější starosti, chce člověk tu banální prostopravdu, shrnutelnou do hesla «doba se mění», logicky zakončit, když T. B. tak neučinila.

Samozřejmě tedy lidé kromě T. B. a jí podobných, kteří jsou v dnešní době naopak zcela ztraceni, dovolávaje se vydání nového Poučení z krizového vývoje, které by byvší šovinistické poblouznění rázně odsoudilo, a ukotvilo principy antirasistické normalizace, založené především na zvýšené cenzuře.

Žel, doba takovému počinu zatím evidentně není nakloněna. V diskusi pod článkem s T. Böhmovou nečekaně polemizují i její ideoví skoro-souputníci; rázné slovo v boji proti cenzuře si bere žena z lidu, stejně tak Aleš Brichta. (Jde přitom skutečně o známého rockera – kdysi odstřeloval baráky, nyní diskuse na iDnes svými non-mainstreamovými názory. Nevídané!). Basu s židovkou drží pouze kolega cikán. Jinak ovšem – až podezřelá jednota. Nevídané, skvělé!

Zdá se, že národní obrození již nelze více zastavit – jako tomu bylo dříve – planými řečmi o vzrůstajícím rasismu, ani jiným morálním patosem, který už každého leda otravuje.

Aktualizováno.
Je to jako štafeta. Hrození demokracií pokračuje ve článku česky píšícího Izraelce Václava Krále, který fejsbukovou stránku přirovnává k islamismu i komunismu. Oy vey, zavolejte sanitku!

S T. Böhmovou naopak polemizuje Pavel Dráteník, tedy Drotár: Rasistický humor, nebo rasismus?Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(7 hlasů, průměr: 4,14)

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Život dnes se štítky , . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

VLOŽIT KOMENTÁŘ