„Čí je Palach? Náš! A Sudety taky! Ale Klaus vůbec!“ Aneb o Schwarzenbergovcích (a Grebeníčkovi a Lidohlasu)

Jan Palach a Schwarzenbergovci

Jan Palach: hořící keř, nebo hořící člověk?

Skupina „pravdolásky“ už je dávno mrtvá, protože byla příliš apolitická. Z prezidentských voleb se proto vyloupla nová a houževnatější skupina Schwarzenbergovců. Dostala jméno podle K. Schwarzenberga, za nějž tato skupina v prezidentských volbách – mnohdy dost nepochopitelně – bojovala. Karel Schwarzenberg byl objekt, pro který se Schwarzenbergovci měli nadchnout. Schwarzenbergovci mají dar v různých dobách se nadchnout pro různé objekty – tu pro „knížete“, tu pro restituce, tu pro nějakou rezoluci. Ovšem vždy se stejným zápalem. Ve většině případů jim to, za co se mají bít, vnuknou média. Sami od sebe se o předmět sporu často ani nezajímají. S pravdoláskaři mají Schwarzenbergovci leccos společného; hlavně víru ve svou pravdu. Jejich pravdu nedokáže lůza (nebo slovy filmaře Hřebejka: prasata) patřičně ocenit, proto: vzhůru do boje s lůzou!

Ne, Schwarzenbergovci už nepředstírají, že jim jde o nějakou lásku, natož pravdu. Jejich jediným cílem je prosadit si svou. Chtějí svého prezidenta na Hrad (média Schwarzenbergovcům nakukala, že jejich kandidátem je feudál, tak tedy feudál), své radní pro školství, a tak dále. Schwarzenbergovci jsou prodlouženou rukou médií. Plní role užitečných idiotů; režimní pisálci skrze ně uvádějí svá fantasmagorická přání do každodenní praxe. Často se jim to i povede. I kdyby pak Schwarzenberg nechal vypálit ČR a připojil Sudety k Německu, nebo kdyby školští radní zrušili školy, Schwarzenbergovci by takovou realitu okamžitě přijali za svou. I kdyby jim snad mělo jít o holý život. O následky jim nejde. Schwarzenbergovcům jde jenom o to, prosadit si svou a naštvat při tom co nejvíc lidí.

Takto vypjatá byla společenská atmosféra už během prezidentských voleb. Není se čemu divit, že Klaus jr. si v tom předvolebním šílení neodpustil rýpanec, že kdesi v sídle schwarzenbergovské šlechty snad visí nějaký obrázek s národněsociální tematikou, aby škodolibě přilil oleje do ohně. Kýžené diskuse se nedočkal, jenom toho, že režimní historikové okamžitě začali unisono ječet: „To není pravda!“.

Korunu tomu všemu dnes nasadil bulvárpropagandistický plátek se vznešeným názvem Lidové noviny (Nevíte, proč se mi v souvislosti s názvem LN vždy vybaví verš Ivana Jirouse: Než bych četl Lidohlas, radši bych si kouřil ocas! ?). Prohrabaly se v historii Klausovy ženy a odhalily, že její otec za Slovenského štátu sepisoval jakési seznamy majetku. To je ovšem naprosto neslýchané! To je přímo antisemitismus! Vždyť Slovenský štát byl protižidovský! (Šaňo Mach, židov strach! Hle, kardinální důkaz básničkou!) Oslím můstkem se tak Lidové noviny dostaly k tomu, co chtěli Schwarzenbergovci slyšet – že v nejbližším okolí Klausovy rodiny byli lidé, kteří asi měli něco proti židům. Plátek Lidové noviny si zase jednou vyšťáral, co se mu hodilo do krámu, a předhodil to Schwarzenbergovcům lačným Klausovy krve.

Je to už opravdu trapné. Jsou volby, a bulvárpropagandistické plátky začnou mluvit o dávných příkoří na židech. Nevolte tohoto kandidáta, jeho předci vyháněli židy v 15. století ze Španělska! Nevolte tohoto! Je vzdáleně příbuzný s milánským biskupem, který v roce 380 zapálil synagogu! Racionální diskuse se nepřipouští; kdo by chtěl diskutovat, bude umlčen. Povoluje se jenom listování v archivech, vytahování dávných křivd a přikyvování nad nimi v televizní „debatě“, za současného varování před nebezpečným kandidátem. „Jeho vzdálení předci si to před tisícem let rozházeli u židů, to toho člověka ve volbách naprosto diskvalifikuje,“ s vážnou tváří prohlašují politologové a další placení blázni.

Hlavně musí být všechno černobílé. Ten, co měl něco do činění se židy = špatný (to se jaksi implicitně předpokládá; pokud má naopak nějaký člověk v kontextu se židy pozitivní zásluhy, musí to být v médiích výslovně uvedeno a desetkrát zopakováno). Osmašedesátník je pro potřeby médií dobrý člověk, vůbec ne komunista. Jiný komunista než osmašedesátník = zlotřilá bestie, člověk bez duše! Váleční hrdinové ČR jsou médii prezentování jako voliči Karla Schwarzenberga, osmašedesátníci, ódeesáci, proameričtí lidé. Válečný hrdina Alexandr Beer, který volí Zemana? Neslýchané! To je nějaká chyba v Matrixu! Jaktože není realita černobílá?! Okamžitě vaporizovat! A články o starém hrdinovi mizí.

Jistě není divu, že tyto choré výklady médií utvářejí v člověkovi podobně zjednodušené a zjednodušující mantry a dogmata. Mnozí jim podlehnou. Hlavně Schwarzenbergovci. Například o Janu Palachovi se uvádí – většinou bez další diskuse -, že to byl hrdina. Pokud na nějakou diskusi dojde, lidé se u ní všelijak kroutí a nakonec řeknou: „Nechme toho!“. Schwarzenbergovci si tak Palachovo hrdinství musí podložit nějakým zažitým stereotypem. „Palach byl hrdina, protože byl žid!“ „Byl to hrdina, protože byl ódeesák!“ „Byl to hrdina, protože jeho táta byl proti vyhánění Němců!“ Mnohá média takové bezduché přiřazování přitom ještě podporují. Realita zkrátka musí být černobílá.

Dokonce filmová média. Jakási polská filmařka (podle médií „věhlasná“) Agnieszka s krásným polským příjmením Holland natočila o Palachovi film s krajně judaistickým názvem Hořící keř. Hrají v něm také lidé výlučně orientálního vzhledu. Jistě, sama filmařka má tmavé oči i vlasy, tak možná herce s jinými fyzickými atributami neuznává. Co je zajímavé, já mám zase modré oči a světlé vlasy, ale klidně bych do svého filmu obsadil modrooké světlovlasé herce, stejně jako tmavé typy; třeba i zrzavé… od každého trochu. Aby ten film nevypadal podivně. Ovšem film A. Holland vypadá jako karikatura. (Přesně jako v raných sovětských filmech, kde stranický tajemník je vždycky dobře živený bodrý chlapík s vlídnýma tmavýma očima a bezchybnou řadou zubů. Zpátečníci a další reakcionáři mají zkažené zuby, křivé hnáty, bílé vlasy a pichlavé pohledy.) Koneckonců možná proto byl Hořící keř uveden jenom v televizi, a nikoli celostátně v kinech, což je mu snad ke cti.

O další rozruch kolem Palacha se pak postaral Grebeníček, který prohlásil, že Palach byl osmašedesátník. A potrefené husy zakejhaly. Osmašedesátníci hned začali syčet, že to není pravda. Tedy že to vlastně možná pravda je, ale že na ní vůbec nezáleží. Že záleží jenom na tom, kdo tu pravdu říká. Tady ji řekl Grebeníček, člen KSČM. Proto ta pravda neplatí. Je zakázáno s Grebeníčkem diskutovat. Každému musí stačit, když se řekne, že nemá pravdu. Ódeesáci, členové klanu TOP09 a další morální věrchuška národa v poslaneckých lavicích opustila sál poté, co Grebeníček prohlásil, že Palach byl osmašedesátník. Neuvěřitelné. Černochová dokonce odříkala morálně kategorické prohlášení. Jako nějací fanatici.

Inu, tak se pozná že máte pravdu. Když od vás protistrana bez argumentu odejde jako od prašivého. Aby pak případně přitáhla oknem se smečkou právníků a dalšími vykladači své „pravdy“.

Grebeníčkův otec prý mučil v Uherském Hradišti vězně. Nějaký politik se do novin nechal slyšet, že ho mrzí, že tam ještě není památník, aby si každý přečetl, co to bylo za grázla. Za pár let chci vidět památníky po všech městech v republice: V tomto domě mučil lidi exekutor X. Y. – na dálku, svými výmysly, příkazy a dluhy vycucanými z prstu.

***

Jestliže poslankyně Černochová prohlásila, že Grebeníček zneužil Palacha, aby ho napasoval do svého dějinného či třídního výkladu, já se zase domnívám, že naprosto totéž činí Černochová, Schwarzenbergovci i A. Holland. Grebeníček si Palacha ale aspoň nesnaží přivlastnit a taky o něm nenatočil film-karikaturu.

Mrzuté je, že se neudržel ani budoucí prezident Zeman, když musel označit Grebeníčka za „neostalinistu“ (to je vlastně neonacista, jen to jde lépe z úst). Zeman se tak se svým zbytečným odsudkem přihlásil k manipulujícím a manipulovaným Schwarzenbergovcům. Škoda. Nicméně tušil jsem to.

—————————————-

Související odkazy:
Palachovský mediální paradox – dobré shrnutí J. Poláka

—————————————-Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(1 hlasů, průměr: 5,00)

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Média, Méně krav, zato více volů se štítky . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

VLOŽIT KOMENTÁŘ