Čím více zákazů, tím větší katastrofa

Dění kolem koronahoaxu zde nekomentuji z pozice bezbřehého cynika, jak by si mohl jeden pomyslet, ale spíše z pozice technika, známé každému IT specialistovi, strojníkovi nebo třeba opraváři soudobých automobilů.

Zaprvé. Pokud je tahle babská chřipka opravdu tak měňavá hrozba, jak ji krvelačná média popisují, tj. jako substanci, která si najde cestu do lidského nitra přes ta největší protivenství, kdy mnozí ani netuší, jak se ten který vlastně nakazil, jako by na něj nákaza snad spadla z Marsu, pak mi přijde úsměvné snažit se ji potlačit metodami slovenského bači; karanténou-nekaranténou, se kterou možná získáme ultrasuchý pocit bezpečí a svěží klid svědomí, avšak nikoli skutečnou kontrolu nad přenosem viru. Je to jako jít proti monstru z vesmíru s kladivem.
Ale možná je to virus soucitný: pracujiícím se vyhýbá, a když vidí voliče ANO, rovnou se sám zabije…

Zadruhé. Pokud by koronahoax byl pro planetu Zemi skutečně tak nebezpečný, jak se média snaží naznačit, již dávno by byla k dispozici účinná léčba či očkování. A zatím – kde nic, tu nic. Pouze kdesi v Izraeli (kde jinde, že ano) samozřejmě už zraje vakcína na všechny neduhy světa. (Už asi tak padesát let.) Pohoda, klídek, nuda.

Zatřetí je mi známo, že se zákazy se musí zacházet velmi opatrně, a i pokud člověk očekává zradu na každém kroku, tak po jediném určitém nepatrném, dobře míněném a naprosto mírném zákazu – jednom z mnoha – namísto zlepšení obvykle dojde k fatálnímu zhoršení stavu, k terminálnímu kolapsu, který běžnými prostředky už téměř nelze napravit.

Toto je známé každému, kdo se v mládí «vrtal» v nějakém systému a snažil zlepšit jeho rychlost na úkor stability, v moudrém stáří pak stabilitu na úkor rychlosti. Stačí jediná neimplementovaná funkce, o níž nemáte tušení, která se díky nepatrné změně v konfiguračním souboru – třeba jediném čísélku – projeví, a systém přestane fungovat. Změníte způsob načtení nepoužívaného ovladače z «po spuštění» na «na vyžádání» – pokud systém ten zbytný ovladač potřebuje, přece si jej načte. A on místo vděčnosti, že jste ho toho balastu zbavili, zpraží vás fatální chybou. Takhle se to má se vším, co vyrobil člověk, a tedy i s ním samotným.

Dynamika davu je stejně živelná jako dynamika viru. Dav je sice ve své podstatě tupý a předvídatelný, vir ostrý a nepředvídatelný, což jsou ale jen dvě strany téže mince, které bezchybně lícují. Pokud se z tupého davu budete snažit, pomocí zákazů a karantén, vyrobit cosi méně tupého, obávám se, že to příliš nepomůže. To už byste spíš museli vybavit každého člověka stejnými právy, jaké má virus, tedy přinejmenším maximálními finančními prostředky, dostupností ochranných pomůcek a právem zabíjet nakažené.

Absurdní je český výsměch a ukazování prstem na Itálii jako na odstrašující příklad. Je to přesně naopak, Itálie zvládá epidemii skvěle. Vzhledem k tomu, kolik přestárlých lidí tam žije pohromadě nebo v nejbližším dosahu se svými potomky, a vzhledem k italské nátuře spíše dramatických herců než chladných mužů činu, jsou počty zemřelých ještě naprosto neuvěřitelně nízké. Kdyby byla Itálie co k čemu, na počty nakažených a mrtvých okamžitě uvalí embargo. Ale protože je ve vleku západní rádobytransparentnosti, kterou si mohou dovolit fingovat jen ti nejschopnější, dál se nejapně chlubí tím, co je zjevné. To samé ČR. Na celém internetu svítí počty nakažených. Je snad tato epidemie něco jako přímý přenos z voleb?

Nejvtipnější asi bude brzy zjištění, že pokud by stát nedělal nic, nebo jenom ono obvyklé minimum jako v případě epidemie chřipky, epidemie koronahoaxu by měla zcela totožný, nebo možná dokonce mírnější průběh.
Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(1 hlasů, průměr: 5,00)

-


Loading ... Loading ...
Příspěvek byl publikován v rubrice Život dnes. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

VLOŽIT KOMENTÁŘ