Článek „Hitler je gentleman“ snad konečně a doopravdy nalezen

Ferdinand PeroutkaČlánek s formulací «Hitler je génius» (tedy nikoli gentleman) prý byl nalezen. Zda jde o článek, který Miloš Zeman četl, nechme na prezidentovi; ta pravděpodobnost je však vysoká.

Jaký to «div», že nalezení tohoto článku proběhlo způsobem popsaným už dříve v mém komiksu – stačilo zkrátka zapátrat v tom správném archivu cenzurovaných vydání.

Aktualizováno.
Poměrně dobře to zhodnotil Anastacio Marquez na facebooku Ve veřejném zájmu:


Článek nenašel vydavatel obnovené Přítomnosti Matěj Jan Stránský ani Peroutkova vnučka Terezie Kaslová, kteří by k tomu měli mít největší vlohy, nýbrž Ústav pro českou literaturu. Facebooková stránka ÚČL V obecném zájmu, která je i upoutávkou na stejnojmennou knihu o historii české cenzury, o nálezu referuje podrobněji.

Sláva nálezcům a prezidentovi Miloši Zemanovi, který měl zase pravdu. Nečest běsnící diskusní kavárně, která se již na Peroutkův neochvějný článek snaží roubovat své fantasmagorie, aby již tradičně – jako za každých okolností – plivala po prezidentovi.

Aktualizováno.
Vrtá ve mne malá pochybnost, zda nalezený článek je skutečným Peroutkovým článkem, a ne jenom nějakým virálem ÚČL. (Jeho znění – a zejména závěr – mi připadá na Peroutkovy poměry nezvykle patetický.)

Aktualizováno.

Zde je malý přehled džentlmenů, kteří se objevili v tisku v souvislosti (přímé i té volnější) s Hitlerem. Třebaže ony výpisky většinou nepocházejí z Přítomnosti, ale z jiných novin a časopisů, ukazuje to, že pokud pan prezident trvá na tom, že četl článek tohoto vyznění, klidně od F. Peroutky, skutečně na tom nemusí být nic zvláštního, ani nepravdivého. Toto je navíc pouhá špička ledovce. Níže uvedené výpisky pocházejí z veřejně přístupných zdrojů. Mnohem větší část jich je však nedostupných. Někde tam může ležet i onen článek, jehož titulek, slovní spojení, či snad hlavní myšlenka se vryl prezidentovi do paměti.


Vy si rád pískáte, Herr Ingersoll? Někdy. Je to příjemné rozptýlení, které mě uklidňuje. Zde to nedělejte. Vůdce je také vegetarián, i když pro hosty se mohou servírovat masová jídla. Také nepije alkohol, ale i v tomto případě má pro své návštěvníky víno i šampaňské. „Zdá se, že je k ostatním značně tolerantní,“ poznamenal Ingersoll. „Ano, ano. Jistě. Vůdce je nanejvýš tolerantní džentlmen.“

Pozn. red.: Tato stať pochází z románu «27» od Williama Diehla. Úryvky podobného ražení – z pera jakéhosi německého autora, v českém překladu – se podle některých ohlasů objevily i v (těsně předválečné) Přítomnosti.

(…) krach staré diplomacie tím, že Chamberlainův partner při jednání v Mnichově — Hitler — „nebyl džentlmenem“. To je ale pouze politováníhodná polopravda. Vládnoucí kruhy ve Velké Británii se skutečně přepočítaly, avšak nejen v hodnocení svého partnera. Nepochopily v podstatě svět, který se změnil, a zvláštnosti mezinárodní situace v předvečer druhé světové války. Bylo by možné uvést řadu omylů Chamberlaina i lidí, kteří stáli za ním. (…) Cožpak britský premiér neměl aparát, který disponoval obrovskými diplomatickými zkušenostmi? Cožpak tento aparát neprováděl tutéž pro Británii sebevražednou politiku? V NSR vyšla již v šedesátých letech práce L. Kettenackera Iluzorní politika v předvečer druhé světové války. Vztah Britů (nejen samotného Chamberlaina!) k provokativním demarším fašistických diktatur autor nazývá klasickým příkladem iluzorní diplomacie. Stojí za to se vrátit k otázce džentlmenství. Dá se souhlasit s tvrzením, že při rozhovorech v Mnichově zasedli na jednu stranu stolu lidé údajně čestní a na druhou nečestní? Nabývám zcela určitého pocitu, že zásadu „být džentlmenem“ chápal Chamberlain a jeho spojenec Daladier velice úzce. V lepším případě vztahovali tento požadavek na vzájemné vztahy mezi čtyřmi účastníky konference. Tak jednají i jejich dnešní apologeti. (…)

Pozn.: Tato stať, nepřímo označující Hitlera za džentlmena, a snad ho až jaksi omlouvající, pochází z historického spisku s názvem «Mnichov: omyl, nebo cynická kalkulace?: Mnichovská dohoda z roku 1938 v nejnovější nemarxistické historiografii», vydaného – podržte se! – v Moskvě v roce 1988. Autor A. N. Mercalov. Kdyby nezemřel v roce 1978, klidně by z této knihy mohl F. Peroutka předčítat v mnichovském rádiu…

Newyorské Daily News zase přišly s tím, že mým největším válečným zločinem je to, že jsem se nezachoval jako džentlmen a nesprovodil se ze světa sám. Z čehož plyne, že Hitler byl patrně džentlmen. Mimochodem – tyhle noviny taky otiskly dopis Bernarda O’Harea, vojáka, který mě v Německu zajal.

Společně se Steinhoffem, Druschelem a dalšími dvěma letci ho po příletu přivítal plukovník von Below, „velice jemný džentlmen“, jak říká. Hitlerův letecký pobočník pak skupinu odvedl do Hitlerova bunkru, kam se vcházelo jednoduchými, ale opancéřovanými vraty.

V zoufalé snaze oživit důvěru armády byl Hitler nucen dosadit zpátky na její vrchní post muže, jenž ze všech nejvíc reprezentoval staré Německo a vojenskou tradici — se svým horlivým smyslem pro povinnost, politickým konzervatismem, vědomím stavovské výlučnosti a opovržením pro amatérismus ve vojenské strategii, jak ho zosobňoval Hitler. Navíc byl Gerd von Rundstedt džentlmen do morku kostí.

Už několik minut po této příhodě si Hitler Mansteina předvolal. V Keitelově přítomnosti Hitler Mansteinovi zakázal, aby ho napříště přerušoval. „Vу sám byste takové chování svých podřízených nestrpěl,“ prohlásil a ještě dodal zlovolnou urážku, že smyslem Mansteinova dopisu starého několik dní patrně bylo ospravedlnit sám sebe před potomstvem v jeho válečném deníku. To Mansteina popíchlo, a tak odsekl: „Odpusťte mi, prosím, že v této souvislosti volím anglický výraz, ale k výkladu svých pohnutek mohu pouze poznamenat, že jsem džentlmen.“

V Mnichově si Adolf pronajal u krejčího bydlícího na Schleisheimerstrasse číslo 34 „nábytkem vybavený pokoj pro slušného džentlmena“ a na komisařství se vydával za „malíře a spisovatele“.

Neville Chamberlain během roku 1938 po velkém úsilí uzavřel s Hitlerem obsáhlé dohody. Hitler však projevil nebezpečnou zálibu k uzavírání smluv a jejich následnému porušování, jakmile to vyhovovalo jeho záměrům. Nebyl to džentlmen, jak později jeden diplomat poznamenal.

Ovšem Hitler nebyl žádný postarší džentlmen jednoduchého myšlení a politické nevinnosti. Byl největší z demagogů, věřící ve svou sílu a kráčející jako náměsíčník za dobytím světa.

Ze zajatých Poláků, Francouzů, Srbů si hitlerovci udělali otroky. Jestliže Němci tak „džentlmenský“ zacházejí s anglickými zajatci, není to samozřejmě tím, že jsou džentlmeni, ale je to doklad toho, že Hitler pořád ještě neztratil naději, že najde lidi, kteří dychtí po tom, aby byli napáleni.

Ale Wesselow už pokračoval: – Naše válka, dámy a pánové, je sportem darebáků provozovaným darebáky! Naneštěstí náš přítel Adolf Hitler není džentlmenem.

Kesselring, který nebyl původně letcem, patřil k nejčestnějším a nejsympatičtějším osobnostem Wehrmachtu, byl posledním džentlmenem Luftwaffe v nejlepším slova smyslu.

Tady si zas Hess hraje na džentlmena a nechce upřít Iráku pomoc Říše v boji proti zahraničním imperialistům.

Ostatně i Roosevelt sdílel řadu pozitivních názorů „toho znamenitého italského džentlmena“, jak sám v roce 1933 označil Mussoliniho.

Jediný z těchto pěti, kterého bylo možno označit za džentlmena, byl Jagow, bývalý námořní důstojník.

Přítomného Hitlerova tlumočníka Paula Schmidta nebylo zapotřebí, protože Hácha hovořil plynně německy. Kultivovaný džentlmen ze staré školy se Hitlerovi představil.

Bylo dosaženo „džentlmenské dohody“ mezi Hitlerem a rakouským kancléřem Schuschniggem. V jejím rámci Hitler potvrdil plnou suverenitu Rakouska a na oplátku Schuschnigg uznal, že Rakousko je „německý stát“.

„Slaboch pocházející z Čech toužící po drsném zjevu, polovzdělanec vydávající se za znalce všech oborů, jenž se mu- sel stát vojákem, pokud chtěl ohromit skutečné vojáky. Nedůvěřoval sám sobě a tomu, co je v jeho silách, a proto byl plný komplexů méněcennosti ve vztahu ke všem, kdo něco znamenali či kdo se chystali na něj nějak vyzrát. (…) Nikdy nebyl džentlmen, i když se později navlékal do večerního úboru,“ takto vylíčil tehdejšího Hitlera jeden současník, předák freikorpsu Gerhard Roßbach.

(Zdroj: Kramerius NKP)Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(2 hlasů, průměr: 5,00)

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Život dnes se štítky , . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

14 komentářů u Článek „Hitler je gentleman“ snad konečně a doopravdy nalezen

 1. Je mi na bliti.. Mam cesky pas, ale kdyz vidim co se tam dnes deje, ani tam nechci na navstevu

 2. Ctu rad zpravy napsal:

  Radi blektaji ze to byl mistake ,ne nebyl ,ani Vietnam ani Chavez (puc) ,nic neni mistake (omyl) oni to maji peclive promysleno. Zde Clark?? blije jak tech 7 zemi behem 5 let bude zpacifikovano .Co slovo to lez.
  https://www.youtube.com/watch?v=2DJ–Z3lvaQ

 3. Jmenuji se Petr Kott, pro koktave Petr napsal:

  https://www.youtube.com/watch?v=_k2Avo3ajZc
  Velmi dobre- Pravda zvitezi. Karel Marx v.r.

 4. Mam je rad napsal:

  „Na kazdou svini se vari voda “ to jsme dnes sledovali kdyz Hillarii mleli ohledne Libya .Tato predkuracka blekotala a blekotala . V podstate vyslo najevo ze ona a spolek za ni organisovala zniceni teto zeme v cele s Khadafim ktery vyzvihl zemi na uroven a kde meli lid pravo (viz zelena kniha) a z pouste udelal urodnou zem . jako vzdy juesej se odmenila vrazdou (vrazili mu nuz do rite .) Podobne pracovala v zajmu Bildebergu i krasavica -maskara skoro presidentka CR Majdalena ktera se odvdecila Jugoslavcum kteri ji jako zidovce pomohli . Porad stejna pisen.To jiz neni k placi to je k pobliti,vazeni . Lzida NatahniHnatu musi jiz napominat i Kerry aby stale neblekotal o holokaustu ze uz to nikdo nezere . Nikdo nas nema

 5. Mam je rad napsal:

  http://www.zvedavec.org/komentare/2015/10/6630-libye-od-nejbohatsi-africke-demokracie-k-raji-teroristu-sponzorovanemu-usa-nato.htm
  Toto je zhruba clanek o situaci o ktere jsem se zminil v predeslem komentari. Hillarie pri onom vyslechu blekotala o tom ze tam je konecne demokracie a lid dycha svobodne.( Lybie je striktne jeji prace z doby kdy byla ministryne zahranici USA)Jak by ne kdyz manzel (jez uctuje za blaboly trvajici cca 45 min 50 000$) jez s Majdalenou nechal bombardovat“ democraticky“( jak ozralec Vasek Sasek ze sebe dostal kdyz nebyl uplne mi Jugoslavii a vlaky plne lidi . Koho prikazy tito lide plni ? Bill kurba vystudoval za zidovsoke penize nejdrazsi university a tak oba slouzi do roztrhani tela. Udajne vse ridi Magnum 12 !! 6 z Pentagonu 6 ze CIA

 6. Mam je rad napsal:

  pardon, 500 000$ uctuje Kurba Bill jeho prijmy od doby kdy skoncil kourenni s Monikou a dal pardon nejvetsimu zlodeji jez stejne do Ameriky nikdy neprijel zpet jistemu Richovi alias Reichovi ( jez se presunul z Davosu do Phy kde si najmul zamecek Zbraslav a nikdy rent nezaplatil a zalozil s kumpany Karlin reality)cini nyni jiz pres 200 milonu $ a to v dobe kdy odchazeli s ostudou resila media jak chudci ze zaplati ten dum za 8 milionu . Neni to legrace ,to vse ??? A co na to ti duchodci kteri na stara kolena museli diky temto hyenam opustit sve byty a vse predat do onech pazour ze kterych caka kreff

 7. pacifista napsal:

  milous je genius. a svym zpusobem i gentleman.
  vcera na sputniknews byl Kharl Schlafenberg von Bildaberg odhalen coby “ rafinovany inteligent “ . to je tedy idiom ! (?)
  http://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/20160127/2224735/proc-zeman-vzpomnel-samopal-kalasnikov.html

 8. Palenik Hus napsal:

  nechapu, pane Sidor (a komentujici), jak si muzete delat prdel z fenomenu tak tragickeho, jako je ta chatra chazarska prevlecena za zidy a zidovice !!!
  me je z toho blivno !

 9. Shaalom Tydlitach napsal:

  Paleniku, co kecas ?! si pamatuju,jak ses bavil u tohohle Hevera.. mimo jiny ses chechtal jak starej Homolka, jak Sidor skvele vystih’ ty chazarsky mordy.. !! este’s rikal „Hever must go on“..

 10. Schwarze Sonne scheint nicht napsal:

  “ Kdo sdělí, že Peroutkovu dceru Evru si vzal za ženu Richard Bienert ml.,
  syn Richarda Bienerta st., který byl dne 19. ledna 1942 jmenován v
  protektorátní Krejčího vládě ministrem vnitra.Od 12. března téhož roku byl
  zároveň náměstkem ministerského předsedy. Nakonec se 19. ledna 1945 stal
  krátce do 5. května 1945 i předsedou vlády. Zároveň s funkcí
  protektorátního premiéra vykonával stále i funkci ministra vnitra. Jako
  jeden z mála (bylo uděleno cca. 30ks) obdržel vysoké protektorátní
  vyznamenání – Svatováclavskou orlici I. stupně se zlatým věncem. Byl také
  členem delegace, kterou koncem dubna 1945 vyslal K. H. Frank na Západ s
  nabídkou separátníh o míru a společného boje proti SSSR. Dne 31. července
  1946 byl Národním soudem odsouzen za kolaboraci s nacisty.“ …

  Více zde: http://leva-net.webnode.cz/news/kdy-se-media-konecne-pusti-do-exprimatora-kasla-a-terezie-kaslove/

 11. Schwarze Sonne scheint nicht napsal:

  zajimalo by me, co na mem poslednim komentu nebylo kosher, admine

 12. Schwarze Sonne scheint nicht napsal:

  omyl, chyba v matrixu. omlouvam se a prosim temito dvema posl. komenty nezasirat zdejsi plodnou vymenu, i smazat. dekuji

VLOŽIT KOMENTÁŘ