Článek Martina Komárka o Gottwaldovi (ne)cenzurován v archivu

MoustiquetteEDIT: Krucifix. Jaksi mi uniklo, že Mladá fronta není Rudé právo. ÚČL tak nemá důvod cokoliv cenzurovat, jak se ostatně vyjádřil v mailu pan Vojtěch Malínek.
Považujte proto tento článek za bezpředmětný a obsahující pouze off-topic odkaz do digitálního archivu Rudého práva, ve kterém doufejme není k nalezení jediný Komárkův článek.

Kdo ovšem má originální výtisk Mladé fronty s inkriminovanou statí, ať se přihlásí.

Bude líp? Spíše to vypadá, že bude stejně.
Vážení přátelé, ano. Na Soukenné – kdysi Gottwaldovo – náměstí v Liberci kdosi umístil plakáty se starším textem z novin, který ani po 27 letech neztrácí na své údernosti, najmě zásluhou hesel jako:
Byl jedním z nás, Jednat Gottwaldovsky, Pracovat pro lidi, ale i samotného názvu: Magnetismus tvůrčí osobnosti.

Můžeme směle pochybovat, zda text skutečně napsal Martin Komárek, jak je uvedeno v zápatí. Ten Martin Komárek, který si nedávno řekl: „NE, s Mladou frontou už nechci nic mít“, a přesunul se do ANO. Ve větách typu „Velká tvůrčí osobnost se totiž nikdy nestane pouze historickou postavou.“ však cítíme Komárkův typický medový tón, který čtenáře (a možná i autora samého) utvrzuje v tom, že se věci mají tak, jak to redaktor píše, a i kdyby náhodou ne, tak to zase tolik nevadí, protože ten laskavý apologetický tón je docela příjemný.

Poněkud zlověstně zní Komárkovy věty na MF DNES:

Komárek tuší, kdo na něj článek o Gottwaldovi z roku 1986 vytáhl. „Stoprocentní důkazy ale nemám. Věřím, že voliči dají více na mou dvacet tři let dlouhou práci ve svobodné MF DNES než na starý článek,“ konstatoval.

Jako by jimi Komárek defacto mezi řádky sděloval, že k necenzurovanému zdroji článku se nedostane jen tak někdo. Což je velmi zvláštní, protože teoreticky by to měl zvládnout každý, kdo má připojení k internetu a klikne na stránky Ústavu pro českou literaturu, kde mají digitalizovaný, volně přístupný archiv Rudého práva.

Nemáme důvod nevěřit člověku, který plakát vyvěsil na liberecké náměstí, a proklikáme se tak na datum, které uvedl – rok 1986, měsíc listopad, den 22. Trefa! Jde zrovna o číslo věnované 90. výročí narození Klementa Gottwalda. Jaký je ovšem potom div, že zrovna dotyčný Komárkův článek v uvedeném vydání chybí – vypadá to, že byl bezostyšně nahrazen jinou stránkou.  Na čtvrté stránce, kde bychom logicky očekávali Komárkův článek, je místo toho dost nepravděpodobně umístěn soupis „Kam za kulturou“. Pohled na datum na spodku stránky nám odhalí netušenou pravdu – totiž, že datum 22. 11. 1986 bylo na stránku nakopírováno dodatečně, nelze si nepovšimnout jiného kontrastu obdélníku s datem.

Stránka s „kontroverzním“ článkem Martina Komárka tak byla nahrazena jinou stránkou.

Zajímalo by mne, jak se k evidentní cenzuře v digitálním archivu Rudého práva vyjádří v ÚČL AV ČR, a zda zveřejní originální verzi výtisku RP ze dne 22. 11. 1986.

Tento článek nedává přílišný smysl – viz editace v úvodu.

Mnoho smyslu ostatně nedává ani předvolební povyk nad mladou tvůrčí osobností Martina Komárka, která kdysi dovedla napsat tak magnetický článek o Klementu Gottwaldovi.

Co je tedy nějakým zásadnějším výstupem této poloaféry? Snad rekapitulace té spousty názvů, které jsme už pozapomněli, nebo nám splývají. Mladá fronta, Mladý svět, Mafra, Mladá fronta DNES, Rudé právo.

Zdá se ale, že nám budou do budoucna splývat ještě víc, jako nám už teď splývají Babiš s Burešem a heslo „Bude líp“ s mnoha dřívějšími hesly slibujícími vpodstatě totéž, se kterými se člověk obyčejně setkal před rudou oponou na sjezdu strany.

Ilustrační fotografie publikována s laskavým svolením Klementa Gottwalda.Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
0 hlasů, průměr 0.00

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Méně krav, zato více volů se štítky . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

2 komentáře u Článek Martina Komárka o Gottwaldovi (ne)cenzurován v archivu

  1. Přemek napsal:

    Vzhledem k tomu, že gottwaldovský článek napsal Komárek pro Mladou Frontu, je poněkud pošetilé hledat jej v Rudém Právu.. :D

  2. OS napsal:

    ANO.

VLOŽIT KOMENTÁŘ