Co vy na to, pane Žid? (1): Šéf exekutorů

18. června 2014

Je pro nás čirým potěšením, že sérii rozhovorů s nejvýznačnějšími představiteli současného společensko-ekonomického zřízení může zahájit zrovna člověk s tak krásným hebrejským jménem, příjmením i vizáží.

Nuže, začtěme se do zpovědi šéfa exekutorů.

Jsme samozřejmě přesvědčeni, že činnost všech exekutorských komor a kanálů by měly do budoucna zastat chladně racionální a neuplatitelné počítače; pokud by se mělo spoléhat i na lidskou sílu, v jejích stavech – několikanásobně ponížených oproti dnešku – bychom pak rozhodně nenalezli nikoho se jménem David. Tečka. Nebo bychom snad svou utopii měli zakončit pokřikem Sieg Heil? To snad ne.

Když už jsme ale u toho zakázaného mávání, samozřejmě máme v paměti film (jak jinak, než zakázaný; ono co taky dnes, kromě exekutorů, zakázané není) Věčný Žid, který docela střízlivě určil podíl židovských právníků v hitlerovském Německu: 49 %. (Dnes se slizce nafukuje až na 60 %; komu tím kdo prospěje, nevíme.) Jak neblaze to pak s mnohými členy té těsné právnické menšiny dopadlo, snad netřeba uvádět, je k tomu všude bezpočet článků. (Ale jenom některé obsahují roztomile přesný portrét rodiny židovského advokáta od Otty Dixe.)

Vycházejí nám ta procenta podobně, když čteme seznam českých exekutorů. Právníky se to tam jenom hemží. Pan Rudý se na vykonávání exekutorské činnosti dokonce přejmenoval, když nechtěl špinit pěkné židovské příjmení Roth. Z jakého strašného jména se přezval pan Vyžral (a on se přejmenoval, neboť před válkou není o Vyžralých ani slechu), to nám naopak jasné není, ale muselo být neuvěřitelně sprosté, když i na druhý pokus má ke zvukomalebnosti daleko jako pražská kavárna k … vlastně čemukoli. Ale třeba je ten člověk zkrátka jenom zvyklý všechno vyžrat, koneckonců proto asi vlezl do exekutorského stavu.

Dost té expresivnosti. Byli jsme zvědavi, jak vypadá paní či slečna Porostlá (živě jsme si to představovali) – na ženách vše vynikne lépe –, bohužel jsme natrefili jen na Porostlého (a nic moc, tedy). Co je zvláštní, nezanedbatelně jsou zastoupena příjmení slovenská, maďarská, polská, snad i cikánská; zkrátka – nečeská. Ostatně – Karel Vaš se k nám taky probil odněkud ze Zakarpatské Rusi a na Češích se jal vykonávat (exekvovat) zákon, rovněž zcela v souladu se stanovami republiky. Náhoda? Stěží.

A tak dále, a tak dokola, ze 124 jmen exekutorů nám nakonec vyšla dobrá padesátka – soudě jen tak od stolu –, kterou bychom raději viděli v docela jiné komoře, než v té exekutorské. Ano, třeba v malinké komůrce účetního.

Ale zpět k šéfovi exekutorů. Co čert nechtěl, stejně jako on se jmenuje i jedna ženská. Maďarská zpěvačka, jak jinak než židovského původu (jak ostatně naznačuje příjmení, obvyklé mezi maďarskou diasporou). Teď padl nějaký Štern (v synagoze, ve vládě – nevíme –, snad v Praze), Zsusza Koncz nám tedy zazpívá německy něco o hvězdách. Nikoli však o padlých, nýbrž kvetoucích (ale že je to pěkné slovo – blüht!).

Ať exekutorům a jejich šéfům jejich hvězda kvete. Na hnojišti české legislativy se jí zatím povážlivě daří. Zahrádkáři sice říkají – všeho do času, ale znáte to, to jsou jenom takové plané řeči. Mají holé ruce, rýče připadly exekutorům. Mělo to připadnout přesně opačně. Ale to ono dneska vlastně všechno.

Vidíte, málem bychom zapomněli – rozhovor s šéfem exekutorů. ZDE je!

Aktualizováno 19. 6. 2014:
V. Stwora: Jak fungují exekuce v Kanadě.

Aktualizováno 21. 6. 2014
My linkujeme na Zvědavce, Zvědavec na nás. Dobrá práce jakéhosi všudypřítomného Ústečana (?), kterého tímto srdečně pozdravujeme.Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(5 hlasů, průměr: 4,20)

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Život dnes se štítky , . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

VLOŽIT KOMENTÁŘ