Čtyři páry bílejch koní

«Čtyři páry bílejch koní, a ty Hitler nedohoní…?» Ale kdeže. To takhle jednou obědváte Nudeln mit Rauchfleisch (flíčky s uzeným), Gurken, a tak dále, nic nechybí, na stole Junge Front HEUTE, když tu náhle slyšíte z kuchyně zvláštní klepání. Babička, narozena jen měsíc po strašném krachu na newyorské burze, začne, sedíc na stoličce před troubou, podupávat do rytmu šlágru, vysílaného ČRo Č. Budějovice, jehož aranžmá vás s jistotou přenese o 70 let zpět. Jestli hudba nepochází ze začátku 40. let, sníte noviny, vsadíte se sami se sebou nad tou skvělou skladbou, evokující neustálý pohyb, při níž vám před očima okamžitě defilují záběry z Triumfu vůle.

Dojíte, pustíte internet, a hned vidíte: Čtyři páry bílejch koní, autor Karel Vacek, rok 1940. Pak už to jenom spojíte dohromady, jak jste to předtím cítili.

Pokud je pravda, co píše Karel Dub (Eichenbaum? Eichmann?), v roce 1944 tento song performovala kapela mauthausenských koncentráčníků, píseň se prý dokonce stala jejich jakousi hymnou. Je tedy trochu s podivem, že si nevybrali nějakou pomalejší melodii, ale tehdy, jen čtyři roky po vydání Vackovy verze, musela být písnička pěkným hitem – a navíc s téměř německým švihem, což v lágru možná nebylo od věci.

Ze současného hlediska stojí za povšimnutí, že koní jsou čtyři páry, a tedy nikoli dva nebo tři s turbem, a že jsou bílí, nikoli tmaví, zelení, svobodní či homosexuální. Pospíchají pak za pannou rozmilou, nikoli za ludrou prodejnou, odkojenou Ally McBealovou a Sexem ve městě. Za zmínku stojí rovněž, že uhánějí po zahradě, která je ještě pořád naše, a že je nikdo nedohoní, tedy ani eurounijní normy na obnovu vozového parku, ani vyšinutci v elektromobilech, kteří by zcela ekologické spřežení snad chtěli zakázat jako nemoderní, natož experti na extremismus, kterým by dnes jistě vadil celkový počet lichokopytníků, zapsaný číslem.
Ale to už jsme se možná přeci jen nechali příliš unést melodií, tak nepodobnou dnešní kakofonii (nejen v hudbě)…

(Pěkná je adresa videa: youtu.be/_aaujd-6ooo . Škoda, že tam není 6oooooo!)Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(2 hlasů, průměr: 5,00)

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Hudba, Krása, umění, Obyčejný život se štítky . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

VLOŽIT KOMENTÁŘ