Děti Země nemůžou za vaši posranou dálnici

DálniceOmluvte nás, že jsme si vypůjčili titulek ze sprostého antifáckého agitpropu, navíc sprostý. Ale tady jsme opravdu nemohli jinak. Perestrojka dé jedničky, nejdelšího schodiště napříč republikou, drhne. Jak by taky ne. V republice všechno stojí. Blanka, před ní Pražákům nějaký Syreček. Podstrojujícím platy, přisluhujícím hřebínek. Ekonomové ujišťují: jedeme 160! Ti stojí na peróně a žebrají na bezdomovcích hlt okeny. Došly dotace, oprava autostrády se protáhne. Jako by se netáhla už od začátku.

A to i přesto, že ten byl tak nadějný. Český tajemník se usmál, uklonil, ulil tajemníkovi bruselskému. Úlitba na něj platí. Nic více, nic méně. Honem vystrčil dotaci. «Dejte se do práce, Češi, na co ještě čekáte!» Stavbaři vstávají, protírají oči, hledají D1 na mapě, všichni o dálnici mluví. Pověsti nelhaly, je to ta pěšina ve křoví, pod vrstvou suti a automobilových dílů. Na formality se nehledí, honem přilepit půl pruhu z jedné i druhé strany, za rok se to stejně bude opravovat znovu a za ten další třikrát. Stavbaři nestíhají. Nejsou plány ani podklady k nim. Dělníci to tam lepí, ať praží slunce nebo žár z rozpálených motorů, ať padají kroupy nebo nadávky z úst kolemstojících řidičů. Však ono už se to nějak zkolauduje.

«Další rychlostezka postavená z bahna a rákosí!» chytají se v mrákotách mnozí za hlavu, pokud jim neupadla, kdykoli po tom díle zkázy – kdysi snad panelové dálnici – jeli z Prahy do Brna. Dvouhodinová destrukce vozu, sluchu i vkusu, četné billboardy vyloženě zvou řidiče k ukončení utrpení. «Nyní i kolem Ostravy! Povinné známky ve všech dobrých trafikách.» Policejní hlídky na všech výjezdech; kdo za průjezd tankodromem nezaplatil, spláče nad výdělkem. Občas kolem nich projede cizinec, dokonale zmaten značením, v protisměru, často to končí smrtí. Někde se zase válí kamion nebo sražená zvěř, lesní nebo lidská. Dálnice stojí. Stojí i zátaras z osobních vozů, to když policisté chytají děcko za volantem, pro které je jízda po D1 počítačovou hrou. Narvete to ve dvoustovce do kolony před vámi a otevře se další level. V realitě víka pohřebáků. Dálnice hoří.

«A dost!» bouchla do stolu rázná pěst Dítěte Země, vlastně taková nedomrlá zelená ručička svírající kapradinovou ratolest. Ale zadunělo to stejně hrozivě. Smrtící torzo zvané dálnicí by podle té ručičky mělo mít aspoň platné podklady k rekonstrukci, analýzy. Když už nic jiného. Zelený cynismus! Velmi pochopitelný. Natřete si okna bělejší bílou, úřad z vás sedře kůži. Tady se staví, stojí, hoří bez razítka, šiml nad tím mává rukou. Ránu z milosti tomu mrtvolnému šlendriánu, ukopat ho docela!

«Naučte se makat i bez dotací na provázku před vámi, bude se vám to hodit! Už brzy! Těžko na staveništi, lehko na eurozbořeništi!» hřímá ten zelený Hitler. Proti lopotícím se dělníkům nikdy nic, ti makají ve dne v noci, jim patří svět (hlavně v Německu a Rakousku). Proti rychlokvašeným dotacím na opravy horkou jehlou všechno. Opravdu chceme «permanentní rekonstrukci», jakou známe z mnoha silnic nižších tříd? Nemůžeme se zbavit dojmu, že má ten Ekodolf pravdu. Euroskeptici – a že se jich nám tu vyrojilo a pak nepřišlo k volbám požehnaně – by mu snad mohli i přitakat. «Zastavili národu stavbu hladové zdi, hanba jim!», rozhorlují se silničáři a jejich rozněcovači. S nimi i lid. «Zelený mor škodí našim cestám!» nese se nevděčným davem.

Jsme přesvědčeni, že EU se zřejmě chystá zastavit nebo aspoň omezit financování těch českých fušerů ([ne]plést s Fischery), kteří staví jen tak od oka a od dotace. Tím pádem se rekonstrukce D1 povleče. Tak to ti nadšenci museli na někoho hodit, přenést odpovědnost. «To ne my rudí, nyní modří s hvězdičkami! To ti zelení!» Možná jim samy Děti Země milosrdně vyšly vstříc. Možná tomu náhoda tak chtěla, že se to všechno takhle stiassně sešlo.

Každopádně – Děti Země nemůžou za naši posranou dálnici, přestavovanou halabala jen proto, že EU na to přestavování v nestřeženém okamžiku vysolila dotace.

Svatý Kryštofe, nedej zahynout nám ni budoucím výměnám tlumičů!

Aktualizováno 8. 6. 2014:
A jak to vidí přispěvatelé pro idnes? ODKAZSouvisející články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(2 hlasů, průměr: 3,00)

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Život dnes se štítky , . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

VLOŽIT KOMENTÁŘ