eSbirky.cz, další web k ničemu (a za peníze EU)

V seznamu webů, které odkazují na tyto stránky, se objevila stránka eSbirky.cz. Myslel jsem původně, že jde o další z pochybných stránek, často automaticky generovaných, jejichž jedinou funkcí je stahování obsahu a odkazů (tzv. content scraper; např.: info-ostrava.cz, infozlin.cz, onlineobchody.com, tigue.cz, …) a jejichž účel mi dosud není příliš jasný. Vpodstatě jde o parazitické stránky. Předpokládám, že tak na ně nahlíží i vyhledávače, z čehož zřejmě může plynout nepříjmený jev – pokud se na těchto pochybných stránkách objeví odkazy na váš web, vyhledávače si zařadí do kategorie pochybných stránek i vaši webovou prezentaci. A třeba nemusí napříště odkazy na vaše stránky zahrnout do výsledku vyhledávání.

Stránka eSbirky.cz, jejímž správcem je Národní muzeum, vypadá zčásti jako content scraper, navíc dost podezřele. Věru nevím, jak se snímkem nubijské ženy z fotografické pozůstalosti E. St. Vráze souvisí obrázek na tomto webu, potažmo odkaz na něj, který je uveden v „souvisejících zdrojích“. Domnívám se, že to neví ani tvůrci této podivné stránky. Stejně na tom asi budou v Evropském sociálním fondu v ČR, Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy, Operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (??), jakož i v Evropské unii, která na stránku eSbirky.cz jistě poskytla nějaký ten grant, jak je jejím dobrým zvykem pro podobné „projekty“.

Na stránce eSbirky.cz je jakýmsi polofunkčním skriptem zakázáno klikat pravým tlačítkem myši; když na vás vyskočí okno s hláškou „function disabled“, máte na chvíli pocit, že je rok 1998. Výmluvné je i logo sponzorů, které má 144 kB, ač by jich mohlo mít 10. Přesně. Nějaký dárce vyplýtval peníze, aby jejich příjemce mohl plýtvat kilobajty. Stránku eSbirky.cz považuji za čirý produkt současné sebedestrukce vší ekonomiky, eufemisticky nazývané „ekonomickou krizí“.

Aktualizováno 21. 8. 2013:
Content-scraperový design s (ne)souvisejícímí obrázky zatím ze stránek zmizel. Že by eSbirky přece jenom k něčemu byly?Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(3 hlasů, průměr: 2,67)

-


Loading ... Loading ...
Příspěvek byl publikován v rubrice Média. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

VLOŽIT KOMENTÁŘ