Film

Jsme my – není pokrok. Je pokrok – nejsme my. (Thomas Midgley, Jr.)


Celý článek


Proč se dnes točí tak málo vědecko-fantastických thrillerů?
V době, kdy každé nařízení, každý nový zákaz «vlády» odkrývá celou galaxii možných příběhů dystopické budoucnosti?

Inu, filmy, kde by hlavní hrdina-kyborg bojoval s klasickými lidmi, kteří obdivují staré umění, nemoderní statky, dávno přežité hodnoty a pestrou škálu lidských vztahů od nejvznešenější lásky až po ty pudovější prožitky, zkrátka vše sobecké a nezodpovědné, a snažil se z těchto zavilých «zpátečníků» násilnými i nenásilnými způsoby vytvořit šťastné roboty poslušné jediné světové vládě, se dnešním filmařům asi nebudou točit snadno…

Natož, aby to snad bylo v opačném gardu, a kladnými hrdiny byli «obyčejní» lidé čelící přesile neomezené, globální robotokracie.

Takový film by natočili možná jedině v Rusku; takové volné – a mnohem temnější – pokračování (polské) Sexmise.

Také dnes tolik oblíbené kriminálky zajdou na úbytě. Staromódní důvtip kriminalistů a pátracích týmů bude pohřben vakcínou, díky níž bude každý člověk sledovatelný v reálném čase a celoživotně přes mobilní vysílače a další «zpřesňovače» polohy rozmístěné na kritických místech (např. lesy, parky). Ze způsobu pohybu a dalších vlastností (tep, emoce) policejní robot vyhodnotí, že došlo k incidentu, lidský bod na mapě se v jeho obvodech rozbliká červeně, a tlupa robocopů se vydá v pachatelových stopách, aby ho omráčila a vykonala trest – podle míry provinění vypnula některé funkce jeho těla či mozku. Jak prosté, milý Watsone (Orwelle)…

Film je, ostatně, přežité médium. Vede k více možným výkladům; nějaký divák ho vůbec nemusí pochopit (což je diskriminace), jiný jej pochopí opačně (což je dezinformace). Někdo by jej zase pochopil až příliš dobře (což se nesmí)…

Vývoj společnosti jde navíc kupředu tak rychle, že film nemá u publika nejmenší šanci. Co dnes diváci odmítnou jako škodlivý hoax a prvoplánový thriller, to pozítří strhají jako naivní sentimentalitku ze starého, pomýleného světa.

Dnes se točí «vlogy» , do nichž jsou vloženy reklamy. V budoucnu to bude opačně.

Opravdová budoucnost filmu je nicméně ve vakcínách, stejně jako budoucnost všeho ostatního. V nemocnicích bude koutek s videovakcínami, kde si za odměnu, po každoměsíční aplikaci balíku nařízených vakcín, budete moci vybrat film podle vašeho vkusu.

Pamatujete ty sobecké filmy, jak štáby pořád někam jezdily a spalovaly CO2, producenti sháněli miliony, čímž okrádali banky, a nakonec z toho zase vylezl nějaký Renč nebo Svěrák, a žádný blockbuster s líbajícími se černochy, kteří vypalují nacistické vesnice?

Výrobní cena nových filmů, promítaných vakcínou ve vašem mozku, bude až 100 000× nižší. Stejně jako hudbu, i film čeká maximální syntetizace. Filmy budou psát ajťáci a molekulární biologové. Výsledné dílo bude vždy zcela originální, se zápletkou, závěrem, lokacemi i detaily zkomponovanými podle toho, jak váš vakcínou vylepšený mozek ony chemické a datové přísady ve vakcíně «uvaří». Pokud se nějaký režisér bude přesto snažit o to, aby jeho dílo vyznělo co nejpodobněji u nejširšího publika všech ras a přesvědčení; například, aby se tam za všech okolností líbal muž se ženou a film se odehrával zrovna v Praze, bude si muset u vědců, kteří mu jeho dílo přepíšou do vakcíny, pořádně připlatit. Než bude taková tvůrčí striktnost zcela zakázána jako málo uvědomělá.

V jiných případech uvidí každý víceméně pouze to, co chce vidět. Už žádné negativní recenze na CSFD.
«Už jsi viděl tu novou Popelku, jak tam Šafránková z vrtulníku kosí ty mutanty?» «O čem to mluvíš, v mojí Popelce Keiru Knightley znásilní skupina nymfomanek jejími vlastními crocsy!» «Kecáš, ukaž!» Každý si pak bude moci stáhnout do mobilu aplikaci na zachytávání svých filmů, snů a myšlenek do videa v rozlišení 176×144. I o přenos z vašeho mozku do cloudového úložiště se samozřejmě postará vakcína; bude to její vedlejší, ale hojně využívaná funkce. Ostatně i cloudové úložiště se bude nacházet ve vaší krvi – upravené k tomuto účelu vakcínou. Ta úspora energie! Kdo si připlatí, bude to mít v HD kvalitě, až zhlédne povinné reklamy a bulletin vlády. Lidi budou chtít platit za to, co viděl, prožil nebo snil někdo druhý. Youtube chytne druhý dech. Příliš konzervativní, staromilecké výklady budou samozřejmě promptně mazány a ti, v jejichž mozku vznikly, budou kráceni na svých právech a prostředcích.

Postupně budou moci být – a proto také budou – zakázány televize, mobily a počítače; všechna zařízení s displejem. Kdo bude chtít sledovat, bude muset být «načipovaný» vakcínou, která mu umožní přijímat cizí obrazovou informaci a sdílet ji s přáteli.

Jako na zavolanou nakonec propukne pandemie rakoviny očí, lidé nejprve přestanou vidět ostře a barevně, aby za rok dva nakonec oslepli docela.

Člověk bude moci být konečně zredukován na svůj mozek. Vše ostatní bude moci být – a proto také bude – odřezáno. Nejprve pod záminkou zastavení pandemie a s «benefity» (ořezaní budou platit nižší zdravotní pojištění) a dobrovolně (neořezaným bude zakázán vstup do měst). Zbývajících 10 % populace pak už bude ořezáno povinně.

Realita už nebude to, co vidíte ani cítíte. Realitou bude váš mozek v konzervačním nálevu. I to bude samozřejmě pouze přechodné období; kdo by se taky chtěl padesát let starat o zbytečný kus tuku. Izraelští vědci na to ale kápnou a celý mozek syntetizují nejprve do zrnka písku, nakonec do pár atomů. Problém s dopravou bude konečně vyřešen. Hrstka atomů nikde trajdat nepotřebuje.
Dál už to znáte – nejprve dobrovolně…

Prach jsi a v prach se obrátíš – dovedeno k doslovné dokonalosti.

Média – tedy to, co za ně vaše neuronové vzruchy pokládají – budou mít v záhlaví čísílka, kolik lidí už bylo zdárně «zatomizováno», a tím uchráněno od 11597. pandemické vlny. Celé národy se vejdou do jednoho víčka od coca-coly.

Petr Kellner pak lidstvo na své dače sesype do půllitru, vysype do latríny a odletí tryskáčem s Billem Gatesem do pralesa prznit domorodky.

Možná doufáte, odkojeni francouzskými fraškami, že kamera pak vzlétne nad prales, záběr se prudce oddálí a začne být zřejmé, že celý výše popsaný příběh se odehrává mezi vlákny slipů Kamila Fily, případně ani tam; že totiž není nic než nic, že je jen věčná pustina a temnota, jako za Řečicí u Velké Lhoty.

Klidně doufejte.
Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(2 hlasů, průměr: 5,00)

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Život dnes se štítky , , , , , . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

VLOŽIT KOMENTÁŘ