Kancléř Hájek je prý šmok. Kdo je tu mašíbl?

„Kam nalezli bolševici po 17. listopadu 1989?“, ptá se jedna paní ve svém sugestivním článku. A protože je krásná a chytrá, hned si moudře odpovídá – do bolševické iniciativy D. O. S. T., přeci.

Což je dost strašlivá iniciativa, jak tak o ní čtu.

Schází se v ní prý lidé, kteří nepodepsali Chartu a Několik vět, a co víc – o těch, co tyto výzvy sepsali a podepsali, si myslí, že jsou židovští spiklenci. Což je dost zajímavé – mně vždy vrtalo hlavou, kde se vzalo tolik vlasatých a vousatých lidí, kudrnatých, zrzavých, s úsměvy širšími než jejich podpora ze Západu, ale protože na rasovou strunu jsem nikdy nehrál, tak jsem o tom nikdy hlouběji nepřemýšlel.

Ale teď o těch vlasatcích ta chytrá paní píše, že někdo si o nich myslel, že přece jenom může jít v některých případech o potomky židů, jako jsem o tom v náznacích uvažoval já. Úplně mě tím zviklala. To přece nemůže být náhoda, když já, a nezávisle na mne nějaká opovrženíhodná skupina jsme se skoro totožně o něčem domnívali, a chytrá paní opět nezávisle těmto domněnkám věnovala zmínku, aby se jim vysmála?

Ale filozofování o rasách nechme chytrým paním, já si klidně budu dál myslet, že vlasy máničkám narostly působením komunismu. Ovšem potom je tu ta zmínka o spiknutí (členové odpudivé iniciativy D.O.S.T. prý věří, že Charta je židovské spiknutí), která je také velmi zarážející.

Pan vědec Pacner psal nedávno v novinách, že jezdil v 70. letech na návštěvy k sovětským kosmonautům. Psal, že mnoho z nich se mu omlouvalo za okupaci – přestože oni byli Rusy a Pacner Čech. Jednou se prý dokonce nějaký kosmonaut Pacnera zeptal: „Tak co, kdy bude Havel prezidentem?“ Oficiální sovětský kosmonaut dělá Pacnerovi takové narážky na členy českého undergroundu. Jestli toto všechno nebyl popis dost podivného spiklenectví, tak tedy nevím, co to mělo být. A znovu – i chytrá paní píše o spiknutí, aby ho hned vzápětí popřela. Zajímavé, zajímavé.

Všiml jsem si taky, že chytrá paní často píše o jiných lidech, kteří jsou ovšem jakoby z opačného břehu – např. o Adamu Bartošovi nebo Ivaně Haslingerové. Nebo i jen o jaksi opačně zaměřených serverech. Co se škádlívá, to se rádo mívá, domnívám se.

Ovšem pokud se tak domnívám, musím se rovněž domnívat, že ta chytrá paní si je s těmi lidmi či servery „na opačném břehu“ blíž, než se nám snaží namluvit. Vskutku – u článků paní Haslingerové nacházím styčné body se články chytré paní z Plzně. Články paní Haslingerové jsou stejně expresivní, jen snad čitelnější, protože v nich není tolik slov z němčiny a jidiš – a taky jsou mi jaksi lidsky přijatelnější. Ale ten styl, ten je zkrátka u obou dam stejně neotesaný. Ač chytrá paní tvrdí, že ona píše krásně a srozumitelně, kdežto Ivana s německým příjmením podle ní píše hrozivé litanie.

Jako dvě sestry – jedna tvrdí o té druhé, že je úplně jiná, ale nezávislý pozorovatel, nebo i jen bratr, klidně vypálí prostou pravdu – „obě jste stejné ludry!“. Tak nějak se to má s Adamem Bartošem, to je vynikající pozorovatel. Pan prezident o něm napíše, že je geniální, a chytrá paní se může přetrhnout, aby toto tvrzení vyvrátila, což se jí samozřejmě nedaří, a jenom to tak zasmrdí takovou trapností, asi jako když se někdo v tramvaji upšoukne.

Ale zpět od plzeňských pšouků ke smrdutému sdružení D.O.S.T. a prezidentskému kancléři Hájkovi, který je jeho členem. Chytrá paní mu nadává do bolševiků, mašíblů a šmoků. Že kdyby nebyl šmok, nepsal by o Bohu, ale třeba o tom, jak číst Tanach v hebrejštině. Nebo aspoň jak přečíst jméno Táni Fischerové v hebrejštině. Zkrátka tak málo, i jenom taková legrácka by stačila k tomu, aby se člověk stal ze šmoka váženým přednášejícím na plzeňské univerzitě, jakým je shodou okolností i ona chytrá paní.

Ale kancléř Hájek ne, radši si bude vydávat knížky o Antikristovi, bolševik jeden. Nic s ním nehne. A tak není divu, že chytrá paní propadne depresi a obviňuje ho z toho, že to dělá pro peníze. Mezi námi – přečíst si Tanach v hebrejštině je pro mne asi stejně přínosné, jako přečíst si, zda povstal Antikrist. Za obé bych nedal nejraději ani korunu. Když už by to muselo být, zřejmě bych si zakoupil Hájkovu knihu, a ne rukověť ke čtení Tanachu v židovské řeči od chytré paní.

Nač bych se přece mučil, když jsou mi židovská slova protivná! A to, že jsou mi protivná jsem se nedozvěděl od nikoho jiného, než od chytré paní. Jen považte – příjmení Machala mi přišlo protivné. A ono v hebrejštině znamená „nemoc“, jak jsem se u chytré paní dočetl.

Takže v tom asi tkví ta nenávist. Chytrá paní zkrátka vidí, že kancléř, Bartoš, Haslingerová (navzdory jejímu tydli-slohu) a obecně většina lidí z „protějšího břehu“ má širší čtenářskou obec. Chytrá paní má leda židovskou obec a širokou pánev. Vlka a pár dalších zvířátek k tomu. Není to málo. Ovšem není to ani mnoho. Je to akorát. Ale někdo třeba nemá rád přiměřenost nebo nezná míru…

Když jsme u těch počtů – chytrá paní často tvrdí, že prezidenta Klause si nikdo neváží, a že bude jedině dobře, když prezidentem přestane být. A že počet jeho příznivců byste spočítali na ramenech jedné menory. Jako nezávislý pozorovatel se domnívám o opaku. Oba tábory – jak pravdoláskový chytré paní, tak prezidentský tábor Klause s Hájkem a Jaklem – mají podle mého soudu podobný počet příznivců. Docela nízký, protože oba tábory používají podobně plamennou rétoriku, aby se vymezily proti sobě, což může nezasvěcené kolemjdoucí odradit. Ovšem tábor kolem prezidenta mluví výhradně česky a pro Čechy, a v tom tkví jeho hlavní výhoda.

Kdykoli může svou rétoriku změnit na umírněnější a přitáhnout masy posluchačů. Ovšem on to neudělá, protože je férový a nechce si takhle jednoduše zvýšit svůj náskok před opačným táborem, který se zasekl na místě a jako rozbitý gramofon jenom opakuje něco o šmocích a bolševicích a prokládá to výrazy z jidiš. Takoví gramofoni-grafomani dovedou leda snížit počet otáček ze 45 na 33, čímž jim posluchačů nepřibyde.

Chytré paní tak nezbude nic jiného, než se smířit se svou rolí. Kterou je psaní nesmyslů, asi jako když nazve kancléře Hájka bolševikem, nebo když napíše, že tahle písnička Daniela Landy je o Hitlerovi (poznámka – už to tam psát nemusí, nějaký šmok byl rychlejší). Taky překopírovávání naprostého spamu, např. článku s názvem „Židozednáři manipulují AZ-kvíz“ (sic!), což je jakýsi automatický text beze smyslu, ovšem s mnoha vykřičníky. Nebo přihřívání polívčičky na obrazech známých osobností, např. když o Václavu Havlovi, jehož globální mediální obraz pomalu s časem bledne, až se nakonec ztratí, jestli se za něj někdo nepřimluví (ale on se přimluví, to je jisté), bude chytrá paní všude hlásat, kolik lidí o něm ví (nekonečno trilionů) v porovnání s Klausem. A že jenom sem tam napíše něco rozumného, co rozumným lidem utkví v paměti, třeba že Machala znamená nemoc. Víc od chytré paní a její skupinky nikdo nečeká a snad ani nechce čekat.

Nikdo nic nečeká ani od kancléře Hájka, ale když už si člověk dá tu práci a postaví vedle sebe text kancléřův a nějaký od chytré paní z Plzně, má jasno. Při čtení Hájkových textů nemám nutkání krčit nos jako nad švestkovými povidly, která mi zkrátka nevoní, takže se mohu plně soustředit na text a ne z nudy číst mezi řádky. To oceňuji. Někdo zase ocení smrdutá švestková povidla, nadláskne se, ba ještě si přidá porci šmoků a mašíblů. A tak to má být. Kdyby každý četl jenom Věru Tydlitátovou, byli bychom všichni z kvádrů. Ale spíš v háji.

Aktualizováno 2. 1. 2014:
‘Toto video bylo odstraněno z důvodu porušení zásad YouTube zakazujících obsah, jehož účelem je obtěžovat, šikanovat nebo ohrožovat.’ hlásí youtube u zdejšího odkazu, který kdysi odkazoval na píseň Daniela Landy ‘Andílek’. To už snad není ani k pláči. Cenzoři všech zemí, vyližte si posteriory.Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(1 hlasů, průměr: 5,00)

-


">
Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Méně krav, zato více volů se štítky . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

VLOŽIT KOMENTÁŘ