Hovory z Chcán. Zeman jako Havel post-racionální doby

Miloš Zeman«Hovno, prdel, sračka – to je naše značka». Když to řekla, v reakci na náš přestávkový slovník, třídní učitelka v tercii, celá třída se smála. Když podobné výrazivo volil prezident Zeman ve svých posledních Hovorech z Lán, už to tak jednoznačně nedopadlo.

Směšně fanatická pražská kavárna, Mitrofanov, který jednou pukne, latrína jménem Lidové noviny, hovado Kalousek – o tom všem jsem zde popsal mnoho bajtů. Bylo tedy velice osvěžující slyšet kritiku téhož – od samotného prezidenta.

Přiznám se, že jsem nezadržel smích, když jsem na iDnes četl glosu prezidentova hov(n)oru: «Já jsem inspirován panem Schwarzenbergem, který v každé druhé větě říká hovno. Vzhledem k tomu, že má pražská kavárna ráda pana Schwarzenberga, tak jsem se chtěl vlísat do přízně pražské kavárny.» Na dotaz, zda se mu to může podařit, Zeman opáčil: «Vůbec ne, ale můžu ji aspoň rozčílit.». Rezignovaný doslov upoceného redaktora to korunoval: «Tak vypadá zasypávání příkopů a sjednocování národa podle hlavy českého státu.»

Opravdu – kdyby takto mluvil někdo věrohodnější než Miloš Zeman, uznale bych pokýval hlavou, jak dává převažujícímu politickému diskurzu primitivní pravdolásky co proto. Samozřejmě bych se také pobaveně usmíval, neboť někdy i urážky znějí zkrátka dobře – a toto byl rozhodně ten případ. V případě M. Zemana mi tedy zbýval jen ten úsměv.

Musím nicméně uznat, že prezident Zeman dobře balancoval na hraně a nešel přes ni. V jeho projevu téměř nezaznělo slovo kurva (ač nám M. Z. sdělil, že toto slovo rád užívá K. Schwarzenberg), bez něhož se současná česky dabovaná americká filmová tvorba ukrutně neobejde. Trpím při sledování filmu, kde toto slovo zazní, plevelně a zbytečně, snad v každé replice. Dostalo se tak pouze na klasické hovno s kundou, slovem všech strýců.

Pochvalu zaslouží prezident i za to, že pražskou kavárnu nechtěl nasrat (to je další plevelná, laciná exprese), nýbrž jenom rozčílit. Ba ne – kde by sprosté slovo nefungovalo, tam ho Zeman nepoužil. Běsnící pražský lumpenproletariát, to je ovšem mistrná zkratka; to mu snad musel poradit Václav Klaus. Dovedu si představit ten děs v hlavách režimních redaktorů a komentátorů, když zjistí, že taková trefná přirovnání se z různých polozakázaných, perzekvovaných blogů probila přímo do úst nejvyššího představitele ČR, který je neváhá v přímém přenosu (!) pálit do lidí.

Samozřejmě bez Zemanova havlovského barytonu by to nebylo ono. Zemanův hlas musí členy pražské kavárny velmi zneklidňovat, neboť jim připomíná, že byly doby, kdy podobný hlas neškodně ráčkoval a neposílal je do prdele.

Co chtěl Zeman svým projevem, který Ladislav Špaček jistě okomentuje v některém ze svých hodinových monologů o ničem, říci? Je evidentní, že po Václavu Klausovi a jeho literárním probodnutí pravdolásky si chtěl i on užít svých pár minut slávy – a tak se toho chopil podle svého. Klause mezitím zase vzali za slovo a s perverzní nenechavostí zjistili, z nějaké pochybné nahrávky, že Havlovu ptydepe přednesenému v americkém Kongresu fyzicky tleskal, ač napsal, že netleskal. Zemanův výstup možná pomohl Klausovi probrat se z mrákot, když halo okolo jeho projevu na adresu Havla konečně utichlo, v okamžiku, kdy Zeman spustil svůj prostonárodní projev.

Který ovšem jinak beru spíše jako dozvuky superman-syndromu ze Zemanovy cesty na Dálný východ („právě jsem se vrátil z Číny!“). Je také docela možné – po několik dní louhované „aféře“ režiséra, který se na předávání st. vyznamenání dostavil v mikině –, že jde o nějaký další specifický projev propadání se do jakéhosi tíživého bezčasí, které svírá současnou českou politiku a český stát, paralyzovaný nepříznivým globálním stavem.

Ještě že máme toho krtečka v Číně. A prezidenta Zemana, který nám pomáhá se s obtížnou politickou situací vyrovnat – svými projevy šitými na míru zlé době. Tak jako to dokázal Havel svými vznešenými frázemi, nebo Husák svým naléhavým a uměřeným projevem. I prezident Zeman to dokáže – tak jak to jenom nejlépe umí.
Zdá se, že Zeman je Havel post-racionální doby, v níž už je možná radno rezignovat na vzletné fráze, neboť líp už bylo, a to, jak bude, z toho se teprve posereme.

.—

Malé porovnání na závěr:

Nakonec – v Zemanovi to bylo vždycky…


Jiné zemanovy projevy

Jiné zemanovy projevy…Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(2 hlasů, průměr: 5,00)

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Život dnes se štítky , , . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

VLOŽIT KOMENTÁŘ