Jan Palach do Ústavu pro studium totalitních režimů!

Do rady ÚSTR prošel tzv. levicový (rozuměj: kritický, myslící) kandidát, kandidát tzv. pravicový (rozuměj: svazák) pohořel. A pravicoví kandidáti, kteří v tomto ústavu již fungují, se mohou pominout. Čím to? Inu, Jiří Bureš v nějakém článku bez rozmyslu neopěvoval bratry Mašíny, jak si to žádá bonton doby, ale kriticky se nad jejich skutky zamýšlel.

Jiří Bureš nemá správný třídní původ pro studování „totalitních režimů“. Správným kádrem je člověk, který je historicky židem, v letech socialismu byl katolickým knězem (jak typické), a po nastoupení cesty globálního kapitalismu se z něj stal „židokatolík“ – člověk velebící hrdinné činy zejména židů a katolíků během socialistického útlaku, samozřejmě s přesahem k velebení USA, Izraele a současné politické situace v ČR i ve světě, jakkoli to se studiem totalitních režimů nesouvisí.

Zkrátka člověk, hledající si neustále své místo na slunci, ať zrovna panuje jakýkoli režim; neustále dělající zvláštní úkroky, aby díky nim jednou mohl být „in“. Nebo někdo s podobně flexibilním osudem, hodným zfilmování do noir psychodramatu v americko-izraelsko-české koprodukci. Od toho tu Ústav pro studium totalitních režimů koneckonců je, aby schraňoval takové zvláštní existence s tím jediným správným prokádrovaným názorem na dobu minulou i tu současnou.

Navrhuji proto, aby se členem rady Ústavu totalitních režimů stal Jan Palach. Je sice už 44 let mrtvý, ale to ničemu nevadí – jeho odkaz žije dál, polské režisérky o něm ze své walesovské solidarity (Solidarnosći) točí filmy; hrají v nich dokonce i Češi! Hořící keř se to ermlerovské veledílo jmenuje, jaksi hebrejsky. Poslanec Korte by to přeložil do hebrejštiny. Ale zpět k Palachovi.

Není jasné, jaký názor by měl Palach na Mašíny, pravděpodobně by byl jejich nehumanitou zhrozen, jakožto kavárenský student. Ale to není podstatné. Důležité je, že to Palach myslel dobře se socialismem. Vůbec si nepředstavoval žádný strašný socialismus – takový, jaký si teď v ÚSTR malují, aby ho mohli studovat – , ale naopak představoval si socialistický ráj. Snil o svém ráji, to je důležité. Jako o něm snili i Mašínové. A jako o něm sní i členové ÚSTR, pro které je jistě rájem psát podle šablonky své dojmy z české minulosti a brát za to plat.

Kdepak Bureše, Palacha do Ústavu!
To by bylo terno. I když nevylučuji, že Palachova nešťastná duše, poté co by dojmologický ústav navštívila, počala by blít z okna se slovy, že už tam chybí jenom Reicin. S fanatiky Palach trpělivost neměl, ostatně proto už 44 let není mezi námi. Čest jeho památce.

//EDIT:
17. dubna 2013 vyšel v MfD rozhovor redaktora Luďka Navary s Lukášem Jelínkem, členem rady ÚSTR (a prý jaksi spojeným s ČSSD), a Danielem Hermanem, odvolaným ředitelem instituce (a prý jaksi spojeným s Nečasovou vládou).
Rozhovor velice kultivovaný a podnětný, žádná strana se nevymezovala proti té druhé, naopak se Jelínek s Hermanem leckde doplňovali. Takhle to má vypadat.

Jako by přinejmenším z jednoho člověka spadla tíha a polevila křeč, do které ho nutila média a možná i vláda. Podle mne teď půjde o to, znovunavrátit ústavu jeho přirozenou funkci (nebo ji spíš vytvořit, protože ji nikdy neměl; vždy šlo spíše o politický kubál ODS), která není nijak zásadní, ale naopak spíše nepatrná, jako je i nepatrný význam ÚSTR.

Je totiž směšné před volbami vytahovat z archivů špínu jen na určité lidi z určitých politických stran. Přínosnější by bylo měřit všem stejným metrem, hezky proprat historii kandidátů i za ODS či TOP09. I když samozřejmě ani přínos všeobecného vyválení všech politiků ve starém bahně, pokud se bahno najde, není nijak valný. Ale prosím. Jednou už ÚSTR máme, tak ať se před volbami klidně dozvíme, že je to všechno jedna verbež, a volič ať se rozhoduje pouze podle toho, co ta která verbež vykonala pro dobro jeho města.Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
0 hlasů, průměr 0.00

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Méně krav, zato více volů se štítky . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

1 komentář u Jan Palach do Ústavu pro studium totalitních režimů!

  1. Vanak napsal:

    Hermann. Jelínek, holt když se dva židé sejdou, proč by si nadávali, že

VLOŽIT KOMENTÁŘ