JIHLAVSKÉ VRCHY A DAČICKO (Alois Šimka, Praha 1958)

Až do roku 1848 byla Jihlava považována za výlučně německé město. Avšak i zde revoluční rok 1848 probudil národní uvědo­mění, které však dosáhlo větší síly až v osmdesátých letech. Plán Matěje Knessla, »zkušeného učitele jazyka českého«, který chtěl již v roce 1848 vydávati české noviny Skřivánek, uskutečnil se až o 19 let později, kdy z popudu jihlavského národního buditele dr. Fritze vznikl prvý český list Pokrok. Brzy byl také založen spolek Beseda, který si z vlastních prostředků vybudoval spole­čenský dům téhož jména, jenž byl po dlouhá léta střediskem čes­kého národního života. O zřízení obecné školy museli však jih­lavští Češi dlouho bojovat, než si v roce 1881 mohli otevřít soukromou matiční školu.

Po první světové válce se národnostní poměry zprvu ještě přiostřily, neboť němečtí politikové se dožadovali připojení k Ra­kousku a ve třicátých letech podlehlo německé obyvatelstvo nacistické propagandě. V údobí poválečné konjunktury ve dva­cátých letech byl i v Jihlavě zvýšený stavební ruch; tehdy tu byly postaveny nové školy i činžovní domy. Hospodářská krize tři­cátých let však učinila konec dalšímu rozvoji města a přinesla zejména průmyslovému obyvatelstvu nezaměstnanost a nouzi.

Po druhé světové válce se Jihlava opět stala krajským městem. Dokladem péče státu o zdraví člověka je krajský dům zdraví, nová jedenáctiletá škola a celá čtvrť nových obytných domů, které vyrostly na bývalém vojenském cvičišti. Průmyslová vý­roba v jihlavských závodech se rok od roku zvyšuje a s ní stoupá i životní úroveň obyvatel města.

PRŮVODCE MĚSTEM

Již za jízdy trolejbusem A z hlavního nádraží na náměstí Míru se seznámíme s několika pamětihodnostmi Jihlavy. Po pravé straně míjíme návrší s nejstarším jihlavským kostelíkem sv. Jana Křtitele, pod nímž se rozkládala původní jihlavská osada. Nejzajímavější je kamenná kazatelna s dřevěnou stříškou, která vy­stupuje zvenčí na jižní straně. Za mostem přes řeku Jihlavu je po levé straně pletařský závod Modeta, kde zručné ruce našich žen vyrábějí na 200 druhů kvalitního pleteného zboží. O něco dále vlevo je rozsáhlá tabáková továrna.

Vystoupíme na náměstí Rudé armády, kde je vyšší hospodářská

26

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(2 hlasů, průměr: 4,50)

-


Loading ... Loading ...

VLOŽIT KOMENTÁŘ