JIHLAVSKÉ VRCHY A DAČICKO (Alois Šimka, Praha 1958)

3. Rybník Okrouhlík (14 km).

Po modrých značkách opustíme město Žižkovou ulicí a dále po staré silnici kolem hřbitova směrem k Pelhřimovu. Ještě před obcí Hosovem odbočíme vlevo k vodárenským rybníkům, které zásobují Jihlavu pitnou vodou. Modrou značku opustíme u rybníka Lukáše a přejdeme na třešťskou silnici, po níž jdeme až k autobusové zastávce na křižovatce u Vysoké, odtud vlevo k rybníku Okrouhlík, kde je příjemné koupání. Vracíme se po cestě, vedoucí téměř přímo k severovýchodu, a to nejprve přes les, potom krátkým úsekem polí a opět přes les otevřenou krajinou přes kótu 559 (kříž) a podél vojenského cvičiště. Z této strany je krásný pohled na město, k němuž dojdeme asi po 70 mi­nutách chůze. Pěší cesta 14 km.

4.        Rudný (Šacberk) — Pávovský rybník (8 km).

I když rozhledna na Rudném vyhořela, výlet do tamních lesů je stále vděčný. Z pražské silnice odbočíme na spojovací silnici do Starých Hor, před nimiž se u staré mlékárny dáme vpravo na lesní stezku do Horní Zborné a dále na vrch Rudný (613 m). Odtud se můžeme vrátit kratší cestou přes Lesnov, nad nímž jsou patrny jámy po bývalém dolování, anebo delší přes Pávov, kde je v rybníku příjemné koupání. Z Pávova se vracíme měst­skou autobusovou linkou. Cesta 8 km.

5.        Bítovčice — Kamenice — Řehořov (9 km).

Z hlavního nádraží jedeme vlakem směrem na Brno do za­stávky Bítovčice. Přejdeme lávku přes řeku Jihlavu, projdeme obcí a údolím Mlýnského potoka dostihneme po 5 km městečka Kamenice. Obec vznikla začátkem 14. století, u dolní brány jsou zbytky tvrze. V obci bylo již v roce 1890 silné dělnické hnutí.

U kostela odbočíme k severu na polní cestu, která nás zvlně­ným krajem, kde se střídají pole s malými lesíky, dovede do Řehořova, ležícím na silnici Jihlava—Brno. Autobusem zpět do Jihlavy. Cesta 9 km.

31

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(2 hlasů, průměr: 4,50)

-


Loading ... Loading ...

VLOŽIT KOMENTÁŘ