JIHLAVSKÉ VRCHY A DAČICKO (Alois Šimka, Praha 1958)

5. Slavíkovice — Kdousov — Peksův mlýn — Bítov (23 km).

Z Jemnice jdeme po červené značce do Slavíkovic. Z blízkých Mladoňovic pocházel Husův přítel Petr z Mladoňovic, který se jako písař Jindřicha z Chlumu účastnil Husova procesu v Kost­nici. Za slavíkovským rybníkem odbočí červená značka ze silnice na polní cestu, vedoucí na jih do Kdousova, kde je krásná ba­rokní stavba kostela sv. Linharta z roku 1756. Červenou značkou můžeme pokračovat k Rajmundskému mlýnu na říčce Biháňce, kterou budeme sledovat až k jejímu ústí do Želetavky. (Až sem z Jemnice 12 km.)

Po zelených značkách dojdeme malebným údolím Želetavky místy III. celostátního svazu turistů v roce 1957 do Peksova mlýna, kde je nyní tělovýchovné středisko OV ČSTV Mor. Bu­dějovice (soutok — Peksův mlýn 5 km). Máme-li v úmyslu dále poznat malebné Podyjí, půjdeme od Peksova mlýna po modrých značkách na nedaleký hrad Bítov (3 km). Od hradu buď se do­staneme po červených značkách do obce Nového Bítova (3 km, stanice autobusů), nebo sestoupíme k přístavišti, odkud nás loď doveze do Vranova.

Chceme-li se vrátit do Jemnice, půjdeme od soutoku Biháňky a Želetavky proti směru předchozí 4. cesty přes Lubnici a Radotice. (Soutok — Jemnice 20 km; ohbí Želetavky lze zkrátit přímkou Bahníkův mlýn — Police — Radotice, případně použít autobusu.)

51

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(2 hlasů, průměr: 4,50)

-


Loading ... Loading ...

VLOŽIT KOMENTÁŘ