JIHLAVSKÉ VRCHY A DAČICKO (Alois Šimka, Praha 1958)

Značené turistické cesty

Značené turistické cesty nevedou ke všem kulturním a pří­rodním pozoruhodnostem v oblasti, ale zachycují jejich pod­statnou část, a proto jich turista nejčastěji používá. Historik, zoolog, botanik, geolog, veden speciálním zájmem, jde za před­mětem svého studia, nehledě k značeným cestám; avšak i on jich někdy s povděkem použije. Důležité dálkové cesty jsou zna­čeny červeně a modře, cesty podružnějšího významu zeleně, spo­jovací cesty žlutě.

Osou značených cest naší oblasti je modře značená cesta č. 1 vycházející od rybníka Dářka ve Žďárských vrších, postupující přes Přibyslav na Vysoký Kámen, Jihlavu, Špičák u Třeště do oblasti u Javořice, na Hradisko a Vysoký Kámen u Kunžaku. Tato cesta probíhá tedy asi směrem bývalých českomoravských hranic, spojuje vrcholy nejvyšších částí Vrchoviny a je tedy pro poznání naší oblasti důležitá. Červeně značené cesty kříží tuto cestu zhruba v kolmém směru. Mimo naši oblast je to stezka jdoucí podél Sázavy. V naší oblasti pak cesta, přicházející z Pelhři­movska do údolí řeky Jihlavy, kterou sleduje přes město Jihlavu na Třebíčsko. Další červeně značená cesta vychází z Pacova, vede přes Kamenici nad Lipou, kolem Javořice do Telče a odtud do Jaroměřic. Dále je to cesta přicházející z Jindřichohradecka na Landštejn, do Dačic, Jemnice, Bítova a kolem Vranovské přehrady do Vranova. Pro větší přehlednost jsou trati číslovány.

1. Modrá: Štoky — Jihlava — Třešť — Hradisko — Vysoký Kámen.

Modrá značka přichází ze severu, ze Štoků. Na jižním okraji obce odbočíme k západu na smrčenskou silnici, kterou však brzy

52

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(2 hlasů, průměr: 4,50)

-


Loading ... Loading ...

VLOŽIT KOMENTÁŘ