JIHLAVSKÉ VRCHY A DAČICKO (Alois Šimka, Praha 1958)

prohlubuje i rozšiřuje. Přibírá potok Vyderský a Volfířovský, dále Lipnici, v dolním toku zvanou Bolíkovský potok, který pramení pod obcí Brandlínem, a přijímá potůček z Tříhrázného rybníka. Tento rybník, ležící poblíž Olšan, je na vodním předělu mezi Černým a Severním mořem, neboť jeho voda teče nejen do Dyje, ale i do rybníka u Horního Meziříčka a odtud k Nežárce do Čech. Z levé strany přijímá Dyje v Dačicích Vápovku a pod Bítovem Želetavku.

Tato oblast je též bohatá rybníky, které jsou však spojeny jenom mělkými potoky, a proto se říčky ani rybníky nehodí pro vodní turistiku.

PODNEBÍ

Podnebí této krajiny je drsné, ale zdravé. Telčsko a Dačicko bývá nazýváno Moravskou Sibiří. Jaro zde sice začíná opožděně, avšak teplý podzim trvá zpravidla až do poloviny října. Roční průměr teploty je zde asi o 3° C nižší než v sousedních krajích. Průměrná letní teplota dosahuje např. v Dačicích jen 16° C, ale toto nepříznivé číslo ovlivňují noční poklesy teploty, zatím co ve dne je zde teplota stejná jako v okolních krajinách. Vyšší poloha kraje je též příčinou hojnějších dešťových srážek. V Jih­lavě bývá do roka až na 690 mm srážek, na Dačicku 590 mm. Drsnější podnebí však zase vytváří příznivější podmínky pro zimní turistiku na lyžích, protože sněhu zde bývá více než »v kraji« a drží se až do jara.

ZVÍŘENA

Kromě kapra, lína, štiky, okouna, cejna a tlouště mohou zde rybáři chytit i candáta, mníka, sumce, parmu, podoustev, úhoře a také pstruha, který se hojně vyskytuje v potocích, ústících do obou řek.

Také milovníci zvěře a lovu mají zde bohaté pole působnosti. Již záhy zjara lze za chladných jiter pozorovat souboje černých rytířů — tetřívků na tokaništích v okolí Radlic, Pavlova, Jiřína i jinde.

Dačická bažantnice, založená v polovině 18. století, odchovala už mnoho tisíc bažantů a stala se chloubou celého kraje. Kromě

6

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(2 hlasů, průměr: 4,50)

-


Loading ... Loading ...

VLOŽIT KOMENTÁŘ