JIHLAVSKÉ VRCHY A DAČICKO (Alois Šimka, Praha 1958)

Na pravém břehu Jihlavy nalezneme náprstník hlínožlutý, kam se rozšířil údolím Jihlavy z nižších poloh. V obci je moderní kostel vystavěný v roce 1936. Na protějším břehu 2 km pod Malým Beranovem je ve stráni při trati veliký lom pro potřeby Čs. drah. Brzy dojdeme pod Petrovice, kdysi významnou tvrz s prastarým kostelíkem, obnoveným v roce 1616. Dnes jsou Pet­rovice nepatrnou osadou. Zůstáváme na levém břehu a postu­pujeme dále 3 km romantickým údolím až do Luk nad Jihlavou. Městečko má textilní továrnu a barokní zámek s parkem. Pu­tujeme po levém břehu do Bítovčic a po dalších 3 km dojdeme do Přímělkova. U železniční zastávky začínají zelené značky, které vedou na hrad Rokštejn, 2 km. Červené značky nás vedou dále do Dolního Smrčného, kde je kříží modré značky od Vel­kého Meziříčí, vedoucí na západ k Rokštejnu. červené značky pokračují k Bransouzům a dále podél řeky Jihlavy k Třebíči. Po­pisovaná trať měří do Dolní Smrčné 48 km.

4a. Žlutá: Nový Rychnov — Mešnice — Čertův hrádek — 5 km.

Z Nového Rychnova můžeme jít na Čertův hrádek delší cestou přes Mešnici. Z Nového Rychnova vyjdeme podle žlutých značek k severovýchodu po silnici, asi po 1 km odbočíme k východu a vystoupíme k myslivně pod vrchem Mešnicí (2½ km z Nového Rychnova). U myslivny opustíme značky a stoupáme po kraji lesa asi 3 minuty k východu, až se nám otevře pěkný výhled na za­lesněný hřbet Čeřínku a nižší hřbítek Skalky mezi Čeřínkem a námi. Opodál nás je vrchol Mešnice, 755 m. Vrátíme se k myslivně a sledujeme žluté značky pěknými lesy na svazích Mešnice, až se žluté značky sejdou s červenými, po půl km se opět rozcházejí. Žluté nás zavedou k Čertovu hrádku a po lesních průsecích se opět vrátí k červeným značkám, kde žluté končí. Dále pokraču­jeme po červených značkách na lučiny nad Dolními Hutěmi a k Čeřínku. Celkem 5 km.

5. Modrá: Brtnice — Rokštejn — Dolní Smrčné — 12 km.

Brtnice (autobusové spojení s Jihlavou a nádražím v Bransouzích) je starobylé městečko, připomínané v listinách již v roce

60

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(2 hlasů, průměr: 4,50)

-


Loading ... Loading ...

VLOŽIT KOMENTÁŘ