JIHLAVSKÉ VRCHY A DAČICKO (Alois Šimka, Praha 1958)

vrch, 644 m, odkud je krásný rozhled. Sestoupíme do Vanova, odtud ke kapli sv. Karla (viz výlety z Telče). Lesem projdeme k myslivně, kde se k červené značce přidruží zelená ze Štamberku, a Lipkami dojdeme do Telče.

Z Telče vycházíme po silnici k Nové Říši, za železniční tratí odbočíme k severu za nádraží, odtud na východ ke kříži, pře­kročíme údolí Dyje a kolem dvora Rozsičky vystoupíme na Moučkův kopec, 644 m, s pěkným výhledem. Sestupujeme lesem k Vymyšlenovu rybníku a k Březinovu zátiší, dále k Brázdovu mlýnu, kostelu sv. Kříže s pramenem vody a po silnici dojdeme do Nové Říše (popis viz výlety z Dačic).

Z Nové Říše vedou červené značky na jihovýchod 3 km po silnici k myslivně sv. Magdaleny, kde o dovolené dlel O. Bře­zina. K červené značce se zde připojují modré, přicházející z Da­čic. Obě značky postupují dále společně. Cesta jde na jiho­východ starým lipovým stromořadím, překročí potůček a stoupá prudce ke Krasonicům. V obci je zámek na místě dřívějšího hradu a kostel z roku 1311; jdeme k východu po silnici kolem kaple sv. Humberta, dále pěkným údolím kolem mlýnů, do Želetavy. Červená značka odtud pokračuje až do Jaroměřic nad Rokytnou. Ze Sv. Kateřiny do Želetavy 46 km.

14. Žlutá: Rozcestí pod Javořicí — Praskolesy — Hra­disko — 14 km.

Cesta slouží k důkladnějšímu poznání kraje kolem Javořice. Žluté značky odbočují od červené (č. 13), vedou ke studánce Páně (1 km), pokračují do Světlé, vysoko položené obce s pěk­ným výhledem, sestoupí po svazích k silnici do Mrakotína, pře­kročí ji a dovedou nás do Praskoles, kde si neopomeneme pro­hlédnout prastarou lípu. Odtud nás krásnými lesy zavede po větším stoupání na Hradisko 769 m. Z rozcestí na Hradisko 14 km.

15. Zelená: Myslivna u Velkého Pařezitého rybníka — Javořice — Bolíkov — Hradisko — 16 km.

Od myslivny u Velkého Pařezitého rybníka nás zavedou zelené značky k Míchově skále, 780 m (1½ km). Pozor, skály jsou asi

66

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(2 hlasů, průměr: 4,50)

-


Loading ... Loading ...

VLOŽIT KOMENTÁŘ