JIHLAVSKÉ VRCHY A DAČICKO (Alois Šimka, Praha 1958)

hradu, patrné na domě čís. 33, kde se říká Na staré valše, a na svahu za sousedními domy. Na druhé straně je bašta a za ní gotický kostel ze 14. století obehnaný valy prastarého původu. V blízkém lese ve vzdálenosti 3 km na jihovýchod jsou zříceniny hradu Krumvaldu, z něhož se zachovalo jen dolní zdivo roz­lehlé budovy. Z Bílkova brzy sestoupíme do lesů, pokrývajících svahy hřbetu, táhnoucího se k severovýchodu. Jižně od lesna­tého hřbetu leží Budíškovice s rozsáhlým zámeckým parkem, oborou a reservací starých borovic na jižní straně lesa. Do Budíškovic můžeme zajít po lesních cestách a vrátit se opět na hřeben vrchu Báby, 666 m. Pokračujeme v cestě po hřebenu s pěknými výhledy. Lesy jsou smrkové, častá je i borovice a jedle, tu a tam spatříme vysázené buky. Sestoupíme do Osoudova (na nových mapách Bohosoudov) se starou cikánskou kolonií a pokračujeme dále po lesních silnicích k myslivně sv. Magdalény. Odtud jdou modré značky souběžně s červenými do Želetavy. Z Dačic k myslivně 14 km.

18. Červená: Landštejn — Český Rudolec — Dačice — Jemnice — 34 km.

Červené značky přicházejí z Jindřichova Hradce přes Vysoký Kámen na hrad Landštejn. Odtud sestoupí k potoku k bývalému zámeckému mlýnu a po levém břehu potůčku nás vedou krás­nými lesy do Stoječína. Projdeme obcí a kolem rybníka dospě­jeme brzy k Bílému dvoru, odtud po silnici dojdeme až do Čes­kého Rudolce. V obci je gotický kostel z poloviny 15. století a zámek z roku 1860 v moderním normansko-gotickém slohu. Z Českého Rudolce nás dovedou červené značky do Lidéřovic, sil­nicí a údolím kolem Toužína dojdeme do Dačic.

Z města zaměříme na východ po silnici do Borku, kde bývala tvrz. Cesta vede do lesa na Dobrohoštský vrch, 606 m, sejde do Třebětic a odtud poli a údolím potoka do Jemnice. Celá trať 34 km.

19. Zelená: Český Rudolec — Terezín — Jitra — 11 km.

Značka nás vede z Českého Rudolce k severozápadu polní cestou kolem rybníka do Dolního Radíkova (3 km), pokračuje na Nový

68

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(2 hlasů, průměr: 4,50)

-


Loading ... Loading ...

VLOŽIT KOMENTÁŘ