JIHLAVSKÉ VRCHY A DAČICKO (Alois Šimka, Praha 1958)

Turistické zápočtové cesty

Krajské odbory turistiky ČSTV sestavují trasy po nejzajímavějších místech svého kraje, které zvlášť doporučují turistům k návštěvě. Absolvování těchto cest ve skupině je započítáváno do turistické klasifikace — odtud jejich název — a je též zá­kladní podmínkou pro získání odznaku Turista ČSR. (Podrobnosti sdělí všechny odbory turistiky nebo kniha Jana Kasalického, Tu­ristické zápočtové cesty, STN 1956, dodatky v čas. Turistika.)

Ze zápočtových cest Jihlavského kraje procházejí naší oblastí dvě pěší letní cesty, jedna zimní lyžařská a částečně i jedna cyklistická, všechny I. stupně obtížnosti. Popisujeme celé jejich trasy, i když probíhají také územím mimo oblast tohoto prů­vodce.

Pěší zápočtová cesta č. 2: horní tok Jihlavy — Čeřínek — Javořice — Telč — Želetavka — Vranovská přehrada — Moravské Budějovice — 144 km.

Cesta začíná v Lukách, vede údolím řeky Jihlavy přes Malý Beranov a Helenín s textilním průmyslem do krajského města (10 km). Odtud po červené značce údolím řeky Jihlavy přes romantický Zaječí skok do Rantířova. U zastávky Dvorce-Mirošov přejdeme přes řeku a po krátkém putování silnicí odbočíme k Mirošovu. (Tvrz s věží.) Začínáme vystupovat lesem k Čeřínku 757 m, kde můžeme přenocovat v chatě ČSTV (17 km). Z Čeřínku po žluté značce do Dolní Cerekve, Bukové, Čenkova a Rů­žené (20 km). Dále pak po modré značce na Roštejn a Malý Pařezitý rybník. Povinný nocleh v poli se potvrzuje v hájovně (6 km). Pokračujeme v cestě přes Velký Pařezitý rybník a stou­páme na Javořici 835 m (6 km). Sestupujeme přes Panskou Stu­dánku

70

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(2 hlasů, průměr: 4,50)

-


Loading ... Loading ...

VLOŽIT KOMENTÁŘ