JIHLAVSKÉ VRCHY A DAČICKO (Alois Šimka, Praha 1958)

a horskou ves Světlou do Mrákotína, obce s rozvitým kamenoprůmyslem, kde je omezená možnost ubytování (6 km). Přes Krahulčí dojdeme do Telče, státní městské reservace, kde se můžeme ubytovat v turistické noclehárně nebo v hotelích (6 km). Z Telče po červené značce do Nové Říše s býv. klášterem premonstrátů (11 km), u myslivny sv. Magdalény přecházíme na modrou značku do Osoudova a odtud jihovýchodně polní cestou bez značky do Budče se starobylým zámkem. Pak po zelené přes Borovou-Rabštejn a Lomy do starobylé Jemnice, ubytování v noc­lehárně (16 km). Pokračujeme dále po červené přes Kdousov s barokním kostelem k Rajmundskému mlýnu na Bihance a k je­jímu ústí do Želetavky, k Mácovu mlýnu na Želetavce, odtud po zelené značce k tělovýchovnému středisku Peksův mlýn, kde je možno se ubytovat (12 km). Po modré značce na státní hrad Bítov s bohatými sbírkami, odtud po Vranovské přehradě mo­torovou lodí do Vranova se zámkem na strmé skále (12 km včetně vodního úseku). Vranov je známé rekreační středisko a můžeme se zde ubytovat. Z Vranova se vracíme podél přehradního jezera do Chvalatic a po modré značce přes Augustův dvůr, Láz a Krnčice do Moravských Budějovic, kde naše cesta končí (13 km).

Kontroly jsou v místech noclehů a dále na železniční zastávce Dvorce-Mirošov, v Bukové, Světlé a na zámku ve Vranově.

Potřebné, speciální mapy 1:75.000: 4255 Jihlava, 4355 Mor. Bu­dějovice, 4455 Slavonice, nebo generálka 1:200.000 Jihlavský kraj.

Pěší zápočtová cesta č. 3: Pacov — Kamenice nad Lipou — Žirovnice — Počátky — Třešť — Brtnice — Třebíč — Velké Meziříčí — 145 km.

Z Pacova, rodiště básníka Antonína Sovy, po červené značce na hrad Kámen (5 km), dále přes Věžnou a vrch Svidník (5 km) na Černovice se zámkem ze 17. století a s možností ubytování (3 km). Dále po červené na Staré Hutě a do Kamenice nad Li­pou, rodiště Vítězslava Nováka (12 km). V blízké Včelničce sklářství. Za Rodinovem opouštíme značky a přes Strannou do­jdeme do Žirovnice (9 km). Pozoruhodnosti: starý hrad z 13. stol., malby v zámecké kapli, perleťářský průmysl. Ubytování v míst­ních hotelích.

Z Žirovnice dojdeme po 4 km do Počátek, rodiště Otakara

71

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(2 hlasů, průměr: 4,50)

-


Loading ... Loading ...

VLOŽIT KOMENTÁŘ