JIHLAVSKÉ VRCHY A DAČICKO (Alois Šimka, Praha 1958)

Hojná jsou i vřesoviště, planoucí v době květu jasnou červení. Ve vyšších polohách vzácněji nalezneme léčivý jalovec.

Podél cest je jen málo ovocného stromoví, a to jsou převážně jabloně a hrušně. Častěji se setkáme s lipami, které dodávají kraji v době květu charakteristické vůně. U cest jsou hojně vy­sázeny jeřáby, rozzařující se k podzimu svou jasnou červení.

Jihlavsko je krajem převážně žitným a bramborářským. Údolí potoků jsou většinou zalesněna nebo je vyplňují lučiny. Louky a pastviny skýtají dvojí senoseč a tvoří značnou část z celko­vého rozčlenění půdy. Na Dačicku je téměř třetina luk rašelinného složení; je tedy pro zemědělství méně vhodná, ale pro botaniky zajímavá. Vyskytují se zde porosty rašeliníku, ostřic, biky, přesličky bahenní a vzácné rosnatky okrouhlolisté, masožravé hmyz lapající rostlinky, která u Telče, Krahulčí, Volfířova a Slavonic přímo barví louky do rezava. Vzácněji nalezneme na lukách zábělník, rozchodník huňatý, vachtu třílistou a kuklík potoční. Zvláštností je výskyt kejklířky žluté, zavlečené sem z Ameriky, která roste u Nivek poblíže Telče.

Na Telčsku a Dačicku ovlivňují květenu hojné rybníky. Na jejich hladinách nalézáme bělostné lekníny a žlutavé stulíky, na březích pak zevary, rdesty, lesknice, šípatku, puškvorec a vodní kmín, skřípiny a ostřice. Vzácněji se vyskytuje nehtovec přešlenatý (na Novém rybníku u Volfířova), plavín a bublinatka.

9

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(2 hlasů, průměr: 4,50)

-


Loading ... Loading ...

VLOŽIT KOMENTÁŘ