Judeofob dne – Jan Neruda

Jan NerudaJan Neruda (9. červenec 1834 – 22. 8. 1891) patřil v dětství k malostranským uličníkům. Měl kučeravé vlasy a orlí nos. Kluci, se kterými sváděl bitky, se mu posmívali, že je Žid. Možná tam začala jeho urputná nenávist k Židům.

Neruda se nikdy neoženil. I když za budoucího ženicha Anny Holinové bezesporu považován byl. Bez perspektiv zůstal Nerudův vztah ke spisovatelce Karolíně Světlé. Byla vdaná.

Karolínu Světlou podporoval při jejích prvních literárních pokusech. Ona mu na oplátku pomáhala finančně. Aby se nedostal do vězení pro dlužníky, prodala Karolína dokonce část svých rodinných šperků. Když se o jejich intimním přátelství dozvěděl manžel, vymohl na ženě slib, aby se s Nerudou už nikdy nesetkala.

Ani další vztah Janu Nerudovi nevyšel. Terezie Macháčková, dcera továrníka z Králova Dvora u Berouna mladičká umírá na tuberkulózu. A tak Nerudovi zbývají hostince a nevěstince. Má problémy s alkoholem a cítí se zneuznaný. Fejetony do novin musí vypotit stůj co stůj, jinak by se neuživil.

Koníčkem starého mládence bylo sbírání starých pečetí a mincí. Sběratelem byl i pan Rybář, hrdina malostranské povídky Hastrman. Povídky malostranské Jana Nerudu proslavily.

Svůj poslední vztah, k mladičké dceři svého bratrance Anně Tiché, kvůli velkému věkovému rozdílu Neruda sám ukončil. Osamělý, nemocný a už velmi nerudný občas zajde i do židovské čtvrti. Hrozí holí směrem k židovským krámkům a vylévá si tak svou zlost. Zdaleka netuší, že se jednou dostane do čítanek.

(Zdroj)Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(3 hlasů, průměr: 5,00)

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Ostatní se štítky , , . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

2 komentáře u Judeofob dne – Jan Neruda

  1. Schlom napsal:

    Takze antisemita

  2. Shaalom Tydlitach napsal:

    to Schlom : Nerudu mame davno v seznamech a az ho chytnem, tak uvidi, zac je toho v Josefove paznecht !

VLOŽIT KOMENTÁŘ