Kdysi strhávali nápisy „Zlín“, teď Klausovy portréty

Na Zlínsku řádí sundavači prezidentských portrétů; hlavně na školách.

Institut vyvěšených obrazů ve třídách mi někdy přišel trochu kostnatý a směšný, ale vždy jsem pro něj měl pochopení jako pro tradici. Co jsme si s obrazem Klause na nižším gymnáziu užili legrace: „Hani, pojď se podívat, ten blbeček lepí kolečka salámu na prezidenta!“ Tolik památná slova fyzikáře naší třídní, když nás přistihl, jak na Klause lepíme plátky vysočiny. Jen tak, pro naši radost, a pro starost školních autorit, neboť právě ona nám tu radost působila. V Rumunsku mají ve třídách vyvěšenou státní vlajku společně s vlajkou EU, to mi naopak připadá navýsost trapné. Hned se mi vybaví sovětské a české vlajky vedle sebe, poplatné době. Samotný obraz prezidenta ve třídě je rozumný kompromis.

Na Zlínsku a prý i jinde teď obrazy prezidenta ze tříd sundávají. Prý kvůli jeho amnestii, kterou ovšem musel podepsat premiér Nečas, aby vstoupila v platnost. Nečas, jaká to náhoda, kromě toho, že se narodil v Uherském Hradišti a pracoval v Rožnově pod Radhoštěm, kandidoval na kandidátku ODS za Zlínský kraj. A podle toho, jak po amnestii ožil Kalousek, můžeme se domnívat, že kromě Nečase v ní má prsty také on. Rychle převést pozornost na Klause!

Na Zlínsku zkrátka vědí jak na to. Když začnou zlí jazykové zcela správně tvrdit, že na amnestii má lví podíl Nečasova vláda (protože Nečas ji musel podepsat), zlínští vytáhnou do boje. Dovedu si představit, že tu trapnou komedii se svěšováním obrazů nařídily zlínské buňky ODS, případně TOP09. Sundejte obrazy toho Klause, ať už vám v těch třídách nevisí! A zlínští učitelé se mohou přetrhnout, aby stranický rozkaz splnili. Přesně jako jejich dědové, když přišel rozkaz přejmenovat Zlín na Gottwaldov.

Inu, v jednoduchosti je síla; bohužel často i síla blbství. Sundat Klausův obraz je tak krásně jednoduché. Nevím, mám z toho takový špatný dojem, že ti učitelé, co učí na zlínsku, neučí děti přemýšlet vlastní hlavou. Mimochodem, sundavači odstraňovali prezidentův obraz se slovy: „není to můj prezident“. Chtěl bych vidět jejich obličeje, kdyby někdo se stejnými slovy sundával ze zdi obraz (teoretického – již brzy) prezidenta Fischera.

Závěrem bych rád podotkl, že pokud píšu o „zlínských“, nepíšu o všech zlínských lidech. Dopustil jsem se neuctivého zjednodušení v duchu mediálních onucí. Naopak právě Zlínsko, Vsetínsko a Uherskohradištsko považuji za část republiky s nejlepšími lidmi.

***

Gazdík Kalousek

—————————————————————————————–

Aktuální články:Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
0 hlasů, průměr 0.00

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Média, Méně krav, zato více volů se štítky , , . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

VLOŽIT KOMENTÁŘ