Klausova strašlivá amnestie. Tvrďák Fischer ji zruší a nastolí vládu tvrdé pravdolásky.

Také vám titulek připadá absurdní? Inu, i mně.

Ale ono je toho víc. Tedy po pořádku.

Sledoval jsem projev prezidenta Klause. Nic, s čím bych nemohl souhlasit, byť na několika místech jsem si povzdechl nad Klausovou selektivní slepotou a alibisticky zjednodušeným pohledem (ale ono to možná do 15 minut nešlo vtěsnat jinak). Závěrečným vyhlášením amnestie mne prezident zaskočil, nicméně nemohl jsem si nevšimnout, že slova o amnestii pronesl se zvláštním dojetím, čímž mírně dojal i mne.

Okamžitě mi v hlavě vyvstala otázka, proč tak učinil. Chtěl se snad zoufale zavděčit nevděčníkům, kteří na něho profesionálně plivou; ukázat jim svou lidskou stránku? (Aneb kdo po tobě kamenem, ty po něm chlebem?) Nebo dojat koncem svého mandátu dospěl k tomuto rozhodnutí? Nebo tak učinil čistě ze své svobodné vůle? Ve způsobu, jakým prezident pronesl svá poslední slova novoročního projevu o amnestii, jako bych postřehl i nepatrný náznak škodolibého: „Tak, teď konečně máte, co jste ode mne chtěli. Tak úsporně jsem nakládal s amnestiemi a milostmi, že jsem to teď mohl na vás odpálit všechno naráz“.

Nejpravděpodobněji se jeví, že prezident tak učinil stejnou měrou ze všech těchto důvodů. Trochu mne zneklidnilo, že prezident svou amnestii – podle médií – probíral i s Nečasem, který ji pak nakonec snad taky musel podepsat. Že ji probíral s ministrem spravedlnosti, byť z ODS, Blažkem, mi přijde ještě docela normální, ale jak začal být v souvislosti s amnestií zmiňován Nečas, okamžitě mi to začalo zavádět nějakou habaďůrou.

Nevím, třeba jsou to jen předsudky. Nicméně pravdou je, že věznice byly delší dobu přeplněné a obecně panuje nad našimi nápravnými zařízeními dost neutěšený stav – mnoho lidí, kteří by v nich měli být, v nich není, a naopak. Nečas tak mohl Klausovi navrhnout, aby s tím něco udělal, a Klaus, který nechtěl nikoho zklamat, v tiché hrůze vypustil tuto amnestii, která je svým rozsahem nakonec docela ohromující.

Poslední události mne už dokonce navádějí k myšlence, že prezident mohl být k tak olbřímí amnestii někým přemluven nebo dokonce zneužit – ve svůj neprospěch a ve prospěch svého nástupce, kterým podle všeho bude Jan Fischer (nebo podobný paňác). Ihned se totiž začaly ozývat kritické hlasy ze všech stran, které sílily s tím, jak média pozvolna odhalovala netušený rozsah amnestie. Což by si Klaus dovolil při samém konci své prezidentské kariéry – přes všechny pochybnosti, které o něm můžeme mít – popudit proti sobě většinu lidí v ČR? Což nemá své poradce, kteří by mu v tom zabránili?

Teorii, že někdo Klause – jeho neorientaci v právu – cynicky využil, aby ho na konci prezidentského mandátu srazil na kolena, podporuje i to, že prezident amnestii hájí tím, že evropská unie prý není ráda, že se soudní řízení u nás vlečou. Což je argument věru dost pochybný, chabý, a navíc naprosto zarážející, vzhledem k dosavadnímu skeptickému postoji prezidenta k EU. Najednou takový obrat o 180°? To je ztěží uvěřitelné. Skoro to vypadá, jako by Klausovi někdo nabulíkoval, aby odříkal takovou směšnou obhajobu.

Snad všichni prezidentští kandidáti se nechali slyšet, že se prezident s amnestií zachoval špatně; někteří se hned vytasili s velkohubými prohlášením, že by všechny ty milosti a amnestie hned zakázali. Obzvláště komicky taková kanonáda působí z úst Jana Fischera, který sám sebe (nebo spíš sám od sebe) pasuje do role vůdce pravdolásky. Hned se rýsuje otázka, zda Fischer o Klausově amnestii nesmýšlí tak strašlivě jenom proto – a s ním i valná část občanů ČR -, že ji vyhlásil ten strašlivý Klaus.

Každopádně je teď národ podivně sjednocen. Téměř všichni jsou na jedné lodi proti Klausovi a jeho amnestii. A že na tom křižníku jsou ty lidi i s Fischerem, který dokonce v jednu chvíli vypadá, že tomu snad velí.

Tvrďák Fischer vystřelí z Aurory a zruší amnestie i milosti. V nastalém chaosu a vraždění způsobeném amnestovanými zločinci nastolí vládu tvrdé ruky. K tomu mu dopomáhej Janeček se svou pečlivě pěstovanou imidží rozcuchaného správňáka. Pravdoláska od teď jenom ve tvrďácké podobě, žádné uplakánkovství Táni Fischerové. I ta sluníčkově letní Sommerová se možná přejmenuje na depresivnější zimní Winterovou. K čertu se starým. Nastupuje lepší příští!
Jen jestli to lepší příští nebude zase jenom přejmenované horší minulé

Bojovníci pravdoláskySouvisející články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
0 hlasů, průměr 0.00

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Média, Méně krav, zato více volů se štítky , , , , , . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

VLOŽIT KOMENTÁŘ