KOMPOST – Krátké osobní mediální postřehy

Krátké komentáře, politické i jiné.
—————————————————————

**** Praha, 11. 5. 2012
Jakýsi Ivo Šteiner, statik, tvrdí v docela obsáhlém novinovém článku MF Dnes, že na nedávné demonstraci na Václavském náměstí bylo sotva deset tisíc lidí. Absurdně nízké, zveřejněním v celostátním tisku ba provokativní číslo, má prý podložené výpočty.

Jen pár dní poté mi vrtalo hlavou, který statik schvaloval řítící se novostavbu v pražských Holešovicích. Pak jsem si znovu přečetl ten článek o statikových výpočtech osob v davu, a všechno do sebe zapadlo.

***

**** Praha, 14. 5. 2012
Prahou prý opět projdou odboráři, ona pátá kolona vlády a obecně svých chlebodárců.
Odborový předák Dušek v MF Dnes trefně popsal tristní stav současných „odborů“ v Čechách, kdy situace dospěla do takového stavu, že odbory na celostátní úrovni zobou z ruky vládě, a nebudou proto do ní klovat, když je sytí.

Neznám osobně žádného odboráře, ale směšnou funkci nižších (podnikových) odborů mi dokreslují odbory v Mladé Boleslavi, které „pracují“ tak, že si vždy zjistí, o kolik je Škodovka ochotna zvýšit plat (obvykle o 5 %), načež vyhlásí, že se tedy budou bít za zvýšení platů o 6 %. Finální zvýšení platu o 5 % pak vydávají za svůj hrdý úspěch a vydařený kompromis.

Slovo odborář dnes zcela pozbylo významu. Ne, odborář tu není od toho, aby odboroval, nebo snad – nedejbože! – odporoval své mateřské instituci, která ho (navíc jistě předobře vzhledem k jeho „práci“) živí. Odborář tak v dnešní době pracuje prakticky již jenom pro svoje dobro, snad ještě flagrantněji než všichni ostatní. Z tohoto pohledu mi připadá tristní i plánovaná vycházka, kterou tzv. odboráři opět udělají něco jenom pro sebe – ale tentokrát alespoň pro své zdraví.

***

**** Praha, 15. 5. 2012
Spadla klec, chytili a vyslýchali Davida Ratha. Prý jde o nějakou kladenskou nemocnici, a prý byl přistižen přímo při činu. Což je docela nečekané; čelní politici se totiž při činu zásadně nechytají. I proto mi tato aféra smrdí.

I proto, že je do ní zapojen ministr vnitra Kubice, který si potrpí na vytváření smyšlených zpráv, ba co hůř, sám se podle nich řídí, a kdo poukáže na pravdu, je jím perzekuován.
I proto, že je do ní zapojen jistý ministr financí, který se hned nechal slyšet, že z vůle svého ministerstva ihned zastavuje dotace pro Středočeský kraj, kde je Rath hejtmanem.
Tento ministr financí rovněž prohlásil, že kvůli Rathovi zastaví EU dotace České Republice. A toto vyjádření už smrdí na sto honů.

Vypadá to, že ministerstvo financí má nějaký problém s dotacemi pro ČR od EU, jedno jaký. Zřejmě se dotace snižují, nebo se už skoro zastavily, což je nemilé. Hlavně pro ministra financí, který má pověst nejlepšího financministra v celém Vesmíru. Jak to vysvětlit voličům? Ano, hodíme to na Ratha.

Ať je to jak chce, třebaže se Rath skutečně čímsi provinil, očekávejme další sled intrik, lží a vrtění občanem.
Nynější osoby ministra financí i vnitra jsou koneckonců téměř absolutními garanty toho všeho.

Doplnění:
Rathovu kauzu nesleduji. Spatřuji v ní totiž hned od počátku tu samou bombastickou hysterii, která provázela i kauzy Béma a Janouška (korupce, ovlivňování zakázek) a poté i Janouškovu sólokauzu (sražená Vietnamka [Sic! Úžasná náhoda; zřejmě už je Vietnamek v Praze víc než Češek.]).
Jak dopadly tyto „skvělé“ kauzy těchto „skvělých“ lidí, všichni víme – zavřela se nad nimi voda. Vše bylo podle zákona, i ta Vietnamka se snad nakonec sama vrhla pod Janouškovo Porsche.

Predikuji proto, že Rathova kauza skončí stejně – s nulovým výsledkem.
Jeho kauza je proto zajímavá z jediného hlediska – cui bono? Má někdo zájem očernit D. Ratha, potažmo ČSSD? (krajské volby za dveřmi…) Nebo chce snad někdo sestavit (strašlivou!) vládu TOP09, LIDEM a ČSSD (s ODS se už nepočítá), a Rathovo zatčení máme brát jako předzvěst „světlých zítřků“ s touto novou vládní koalicí? Děkuji pěkně!
Nechám se překvapit, ovšem nenechám se překvapit hnusem.

***

****Brno, 16. 5. 2012
Jakási Eva Pavlíčková z Brna mi nabízí spolupráci ve věci přírodních matrací. Spam zveřejňuji v přírodním znění.

evapavlickova@nejfuton.cz
194.145.180.2 (kovo.d-net.cz; Brno)

Zdravím, zaujaly mě Vaše stránky. Provozujeme internetový obchod s přírodními matracemi. Rádi bychom s Vámi navázali spolupráci. Za to nabízíme jednu z těchto odměn: – slevu na náš sortiment, – možnost vydělávat s námi a zapojit se do partnerského programu. Pro více informací mě prosím kontaktujte na e-mailu evapavlickova@nejfuton.cz nebo telefonním čísle: 420 513 035 254. Děkuji.
S přátelským pozdravem Eva Pavlíčková https://www.nejfuton.cz

***

****Praha, 16. 5. 2012
Mediální hysterie okolo ozbrojeného (sic!) mafiána D. Ratha nabírá bizarní obrátky, národ se prý baví na jeho účet.
Já nikoli. Nevzpomínám si, že by v případě afér pánů Janouška s Bémem média také zveřejňovala podobné ironické fotomontáže či videa; bylo by to bráno jako hrdelní zločin, překročení Rubikonu či popírání holokaustu.
V případě Davida Ratha je ovšem všechno jinak; na čtenáře se najednou z médií řítí tuny rádobyvtipného a bulvárního balastu. Dvojí metr?

Rath, Kalousek, Kubice.

Rath, Kalousek, Kubice.

***

**** Praha, 18. 5. 2012
Policie navrhla obžalovat zpěváka a shodou okolností taky politika (být pouze slabým zpěvákem moc nevynáší, ale být k tomu i slabým politikem, to už může být dobrá partie) Jana Kalouska.

Tak nevím, proč nechce obžalovat JINÉHO Kalouska. Sice víme, že policie si na čistě politické osoby netroufá, nicméně TENTO Kalousek se podle svých vlastních slov prohlašuje i básničkářem. Čili nevím, v čem je problém.

***

**** Šumperk, 22. 5. 2012

Internetem se jako mor šíří odkazy na podvodnou stránku (no, stránka je pravá, spíš obsah je podvodný) www.cernacervena.cz; podoba spamu:

1. „Pekny clanek, ale neco mnohem zajimavejsiho je na www.cernacervena.cz Garantuju, ze budete radi, ze jste si to precetli cele.“ / 2. „Ahoj, našla jsem velice zajímavý článek na https://www.riz.cz/35bw3 a je to dost geniální! Doporučuji.“ / 3. „Ahoj, vcera jsem objevil na www.cernacervena.cz velice jednoduchy navod, jak si z tepla domova privydelat. Uz se tak zivi spousta lidi a urcite to stoji za zkousku i ted.“ / 4. „Hledáte-li konečně funkční výdělek online, návod zde: https://kuc.cz/qt23nv“ / 5. „Ahoj Filipe! Jak psala Jana na Skypu o tom navodu  https://www.wikinky.cz/?s=bb , četla jsem to pozorně celé a myslím si, že pro TEBE je to vážně zajímavá příležitost!“ / 6. „Aloha, na https://kuc.cz/p50w7e je fascinující chudého studenta, co z domova ve 24 letech vydělal 26 milionů!“ / 7. Lidi, 95% národa si alespoň jednou v životě vsadilo loterii. Já ne! Nechci živit šejdíře typu Hušák a spol, protože v loterii NIKDY NIC NEVYHRAJETE! Objevila jsem ale systém https://url.yc.cz/a13a?668 a konečně se penízky sypou i ke mě! Velice doporučuji! Nesázejte v loterii, vyzkoušejte toto a budete nadšení!.“

Odkaz posléze vede na další vypečenou doménu www.czech.eucasino.com. Stránky mají být zaručeným návodem pro čtenáře, jak vydělávat skutečné peníze za internetové nic - prostým sázením v ruletě na internetu.

Tyto a další podobné stránky jen dokreslují úpadek společnosti v současném ekonomickém systému. Vlastně to chápu. Člověk, místo aby se věnoval práci, která je mu souzena (a pobíral za ni plat, když už se to tedy stalo dobrým zvykem), dnes často musí vykonávat práci, ke které je odsouzen. Práci nijakou, špatnou, „zkrátka práci“. Aby byly „zkrátka peníze“.

Pak se není čemu divit, že vznikají podobné stupidní stránky, parazitující na současném systému, a zneužívající hlouposti lidí, kteří ze zoufalství zkoušejí vydělat peníze cestami, kterými to není možné.

I did nothing today and still got paid

***

**** Břeclav, 23. 5. 2012
Patnáctiletý Petr Žyvačivský (Zhyvachivsky) si prý napadení tlupou cikánů vymyslel. A to dokonce už podruhé, tvrdí policie. Tedy fakta:

V březnu na Ukrajině ukrajinská dívka brutálně napadena (s následkem smrti) dalšími Ukrajinci.
V dubnu v Břeclavi ukrajinský chlapec brutálně napaden (s následkem odebrání ledviny) cikány.

Následně lidé protestují proti cikánům, iniciativa Romea protestuje proti lidem, policie protestuje proti chlapcově verzi napadení.

Předčasné vyvrcholení – policie pod nátlakem iniciativ a vší korektnosti tvrdí, že chlapce sice někdo zbil, ale bylo to kvůli tomu, že prodával chabé drogy, a hlavně – nebyli to cikáni. Této verzi nechce nikdo věřit.

Vyvrcholení – policie pod nátlakem iniciativ, vší korektnosti a skeptické veřejnosti tvrdí, že chlapce nikdo nezbil, že těžká zranění si způsobil sám pádem z osmého (sic!) patra paneláku, kde předváděl gymnastiku.
Této verzi opět nikdo nechce věřit.

Je zajímavé, že na druhý pokus už policie operuje i s údajnými výsledky na detektoru lži, a dokonce s přímým svědectvím, která prý hovoří proti Petrově verzi událostí. Samozřejmě – měsíc od události.

Zajímalo by mne, jaké otázky byly na detetktoru lži Petru Ž. položeny, a jak věrohodné je ono dodatečné a dlouho nedodané „svědectví“.

Klidně to tedy nakonec mohlo být tak, že útok byl kompletně vybájený, nasmlouvaný nějakou procikánskou iniciativou, aby rozhýbal veřejné mínění, a následné rozuzlení vytřelo všem proticikánským škarohlídům zrak.

Každopádně v tomto smutném Břeclavském případu už skoro není komu věřit, ani kdyby říkal absolutní pravdu. Přinejmenším ne policii, která si už jednou vylhala motivu útoku.

Pro kompletně vykonstruovaný cikánský útok (Trochu cynismu – viděli jsme odebranou ledvinu? Ne!) nějakou cikánskou iniciativou hovoří to, že měsíc nazpět se odehrál podobný případ brutality – na Ukrajině. Chtěl se někdo inspirovat? Stalo se dobrým zvykem našich manipulátorů, pokud mají nějakou aférou pohnout českou společností, že v aféře vystupují nečeští občané – Vietnamky, Ukrajinci, atd. (Snad je scénáristům stydno za sebe samé, tak nechtějí do svého divadla zatahovat Čechy?)

Pro vyfabulovanou verzi také hovoří obří mediální kampaň – hned jsme se dozvěděli, jak se zmlácený hoch jmenuje a jak vypadá, i s maminkou. V případech skutečně závažných a znepokojujících trestných činů je to obvykle naopak – informuje se o nich velmi lakonicky a sporadicky.

Pro skutečné napadení pak hovoří všechno ostatní, hlavně mohutná cholericky agresivní reakce romských iniciativ, že si Petr z útoku dovoluje veřejně podezřívat cikány, když viděl, že ho zbili cikáni.

Pro to, že Petr spadl někde uvnitř paneláku, hovoří snad jen oficiální závěr policie.

***

**** Praha, 5. 6. 2012
„Kníže“ Schwarzenberg prý už zase prospal projev opozičního politika (tentokrát dokonce osobní obhajobu D. Ratha). A média se nad tímto nízkým extempore už zase rozněžňují, jako by na světě neexistovalo nic sladšího a cudnějšího. Už je to takový kolorit.

Spícímu knížeti dokonce kdys vložili do úst úderný bonmot: „Když se kecají blbosti, spím.“ Rozuměj – když hovoří někdo, kdo není v TOP09, Bilderbergu, zednářské lóži, ani ve fanklubu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Jak uboze předvídatelné.
Nevím (respektive – vím moc dobře), proč nás s touto chrápací manýrou člověka za politickým (přinejmenším) zenitem média pořád otravují.

***

**** Praha, 17. 7. 2012
V MFD sugestivní článek „I jeden panák zabíjí“ o zabijáckém alkoholu za volantem. Lidé z ČVUT pozvali redaktora, aby po panáku vodky jel na automobilovém trenažéru. Po týdnu zas, aby jel nastřízlivo. Výsledky jsou prý jednoznačné – pomalejší reakce napitého řidiče. A kdo reaguje pomaleji, může i zabít! Ještě že máme nulovou toleranci, oproti ostatním zemím, kde zabíjí alkohol za volantem!

Tedy toleranci máme nakonec do 0,3 promile, ovšem nulovou pro vaši peněženku – i za takto banální a bezvýznamné množství alkoholu v krvi, rovnající se jednomu pivu po nedělním obědě, budete platit pokutu. Přesně jak se to naší „slavné“ policii, lačné pouze po financích pro sebe, a nikoli po bezpečnosti pro obyvatele, hodí.

Takže abych to uvedl na pravou míru – za volantem ani deset panáků nezabíjí! Zabíjí ten dojem, který mají někteří lidé po požití alkoholu v jedno jakém množství; dojem neohroženosti a neomylnosti.
Většina rozumných lidí tímto bludem však netrpí, a proto i po požití alkoholu řídí zcela bezpečně a tím opatrněji. Přinejmenším po jednom pivu.
Je tristní, že to jistě ví i naše policie, ale občanům – i sobě – ze zištného důvodu neustále fanaticky namlouvá opak.

Koneckonců, i ten test ČVUT byl tendenční – kdo to kdy viděl, aby se nejprve testoval člověk opilý, a až poté střízlivý? Vždyť je zřejmé, že jede-li člověk na trenažéru poprvé, pojede sebevědomě a riskantně, jen aby ukázal, jak na ten trenažér vyzrál. To platí dvojnásob, pokud pojede posilněný štamprlí alkoholu. Až napodruhé, poučen z předchozích chyb, pojede střízlivěji a bezchybně.

Mám skoro důvod se domnívat, že tento pochybný „test“ zadala ČVUT, i s předepsaným výsledkem, sama policie. Aby lidi neremcali, až se zase na silnici setkají s tou zpupnou necivilizovaností, kdy po nich pánové v uniformě budou žadonit peníze za jedno pivo, které – kromě přilepšení policejní kase – vůbec nic neznamená.

***

**** Praha, 20. 7. 2012
V MFD přes dvě stránky odposlechy Kotta, Pancové, Ratha, v jejichž jakési kauze jde o pár milionů, a nikdo neví, byl-li to nějaký úplatek, nebo ne, a tak všichni jenom dělají fórky na účet těchto nešťastníků, a novináři zveřejňují nicneříkající odposlechy přes dvě stránky, jako by toto zveřejnění mělo vyjevit jejich význam.

Je to dost pitomé. V první řadě si myslím, že nad odposlechy by si měla lámat hlavu policie, a nikoli čtenář novin, kterému jsou tyto předhozeny s patřičně bombastickými titulky.

Ve druhé řadě dávají odposlechy opozičních politiků vzpomenout na odposlechy jiné – vládních politiků. Jmenovitě jeden exemplář na ministerstvu financí zde dost vynikl – ať už vyhrožováním policii, nebo jen svou sprostotou. Tyto odposlechy končívají obvykle tak, že ti, kteří je zveřejnili, jsou různě popotahováni, a exemplář po nich ještě plive a háže kamení.

Půjde někdo takto po krku novinářům, když zveřejnili odposlechy Ratha, Kotta a Pancové? Sotva. Zvláštní. Jako by snad tito tři lidé měli nějakou prašivinu, a bylo tak dovoleno je jakkoli ponižovat a tahat mediálním bahnem tím nejlacinějším způsobem, který nestojí čas ani námahu – zveřejněním jakýchsi odposlechů, ze kterých jen nemnoho vyplývá, ale média se tváří, že z nich plyne vše.

A jako by snad ministr financí a další vládní politici tuto prašivinu neměli, a bylo proto zakázano na ně byť jen ukázat prstem pomocí podobných odposlechů.

Domnívám se, že s tou prašivinou je to přesně naopak.

***

**** Praha, 2. 8. 2012
Vladimír Dryml vystoupil z ČSSD a nastoupil k Zemanovcům.
Inu, převlékání kabátů je (politický) život.

Pro vzácnou podobu s Earlem (přinejmenším fyziognomickou) přikládám obrázek (a originál).

Dryml.

Dryml.

***

**** Mžižovice, 2. 8. 2012
Google vám našeptá, jak zabít kalouska. Ten vyhledávač zkrátka umí najít řešení.

Jak zabít kalouska? Google poradí.

Jak zabít kalouska? Google poradí.

Na(ne)štěstí kalouska by lidi nezabili, ani kdyby to dostali rozkazem. A to je moc dobře.
Koho bychom pak zabíjeli my kreslíři.

"Proboha, zabte to už někdo!"

"Proboha, zabte to už někdo!"

***

**** Praha, 15. 8. 2012
Vládní "církevní" restituce - protikampaň ČSSD

Tento hrubě symbolický, avšak nevinný billboard označil kardinál Vlk za „plakát na hranici zákona, který zůstává i nadále jejich (ČSSD) veřejným obviněním“.

Nejen z jeho přepjatého vyjádření začínám tušit, o co v určitých církvích jde:

1. Spoléhat na jakousi vládu (kterou zvolila sotva polovina z té poloviny lidí, co přišla k volbám), která v nějakém deliriu schválila cosi, o čem se domnívá (samozřejmě mylně), že jakýmsi zázračným způsobem uleví státní kase, nebo že to aspoň poslouží jako nějaké „šlechetné“ gesto směrem k církvím v době, která (nejen) jim nepřeje. Tak jako děcko spoléhá na tatínka, který mu koupí pistolku. (A on mu ji koupí! A jestli ne hned, tak poté, co si ji vydupe.)

2. Chovat se jako idiot, který neví, co říkal včera (resp. co říkal kard. Tomášek v roce 1990 – se státem jsme vyrovnáni).

3. Chovat se výsostně politicky, odpůrce restitucí nařknout takřka ze spáchání holocaustu a velkohubě hrozit soudy (jediné Dukovo a Vlkovo štěstí, že ne rovnou tím Božím).

4. Rezignovat na dlouhodobou vizi a ideály, a chovat se čistě podle toho, jak mi to momentálně nejvíc vynáší (nebo jak to bude vynášet různým kádrům, kterým už kardinál Vlk možná slíbil lukrativní vyrestituované pozemky za dobré ceny?).

5. Chovat se nelogicky. Tzv. restituce měly jistě daleko větší šanci projít v chaotickém období privatizačních 90. let, než nyní, v současné ekonomicky tristní době, kdy každý dvakrát měří, než definitivně zařízne peněženku občana ČR ve prospěch církve, spíše však různých restitučních divizí, o jejichž náboženství – nebo nedejbože víře! – směle pochybuji.

Nakonec se domnívám, že pánové Vlk a Duka za svá přehnaná vyjádření a chování možná zase tolik nemohou. Zkrátka se jen nechali unést nejapnou atmosférou, kdy vláda se vytasila s něčím tak nehorázným, jako jsou tyto restituce, na kterých mimo jiné pracovali a prosazují je lidé jako Miroslav Kalousek a Marek Benda; tito mučedníci, které rozlícený dav už několikrát takřka ukřižoval, a oni zatím pokaždé vstali z mrtvých a jali se na českém lidu páchat dobro s ještě ďábelštějším zápalem a svítivější svatozáří nad svými blahoslavenými hlavami.

Vládní "církevní" restituce? Ne, děkuji.

***

**** Holohlavy, 6. 10. 2012
Za pár dnů jsou krajské a senátní volby, takže teď zase všude čteme negativní zprávy spojované s ČSSD.
U vládních (ODS, TOP09) a oportunistických stran, které se k těm vládním hned jak to jde přidávají (KDU, VV), je ticho po pěšině; jak jinak.

Vtipné je, že je ticho i co se týče komunistů – média si zřejmě netroufají jim nasazovat psí hlavu pomocí takových polokauz, jako to dělají u ČSSD. Asi paranoidně předpokládají, že u KSČM platí: jakákoliv publicita = růst preferencí. :)

4. 10. 2012: Prý losovací zařízení z Rathovy prý-kauzy zmizelo, odnesli ho prý maskovaní muži
6. 10. 2012: Vydavatelství Fryč – pánbůh s námi a zlý Paroubek a Rath pryč

Druhý bulvární miniblábolek je skvostný; dokonce byl zmíněn i v televizních novinách na TV N@va.
„V knihkupectví odmítl některé tituly už v minulosti. V regálech jste tu nenašly třeba knihy Jiřího Paroubka nebo zpěvník Jarka Nohavici, který se zapletl se státní bezpečností.“
Hmm, asi založím knihkupectví, kde nebudu prodávat třeba knihy o specifické formě cvičeních k hubnutí, protože si o ní nemyslím nic dobrého. Sice budu za pitomce a lidé mi budou spílat, kde je volný trh, a ať rozhodne poptávka, ale já budu neoblomný jako knihkupec Fryč z Liberce.

***

**** Srnojedy, 9. 10. 2012
„Máme málo času“, hlásá nejasný inzerát v novinách, jehož obsahem je pouze tato věta na celé prázdné stránce, a který odkazuje na stránku *VLNY EVOLUCE* – vlnyevoluce. cz. Případně „Špatný pocit pramení ze špatného chování. A naopak.“

Přemítám, které společnosti mají ve zvyku používání takových zmatených inzerátů, aby poté vyšlo najevo, že tyto inzeráty propagují docela banální službu nebo výrobek (které kdyby byly propagovány tradičním způsobem, každý by si nad takovou reklamou leda odplivl). A vychází mi Škodovka, bankovní instituce, nebo nějaká nevládní organizace, třeba pro pomoc kurdským uprchlíkům.

Poslední bod je nakonec trefa do černého. Inzeráty si zaplatil démonický zrzavec Karel Janeček, který má peníze a nebojí se je použít, aby změnil společnost k lepšímu.

Naneštěstí peníze zkreslují pohled na realitu; člověka, který jich má nadbytečné množství, často napadají bizarní nápady, jak zlepšit svět. Nebo ho chce zlepšit jenom proto, že s pomocí těch peněz MŮŽE. Nebo snad proto, že nějaké chvályhodné mesiášství mu má ospravedlnit ty obnosy peněz, nabyté pochybnými – samozřejmě však legálními; jak jinak – cestami na burze.

Nevím, který z těchto tří případů je Karel Janeček. Co však vím, je, že mám málo času. Málo času zabývat se nejasně formulovanými inzeráty, ve kterých Karel Janeček, proslulý svými skutečnost-rozmělňujícími novotvary jako „zjed“, „zlojed“, nebo „zluha“, tak vyniká, a které jistě vedou na podobně zmatené a nejasné stránky. (Proto jsem se ostatně na stránku vlnyevoluce .cz nepodíval, ale vyhledal jsem si zmínky o ní v Googlu.)
Ano; neschopnost nazývat věci pravými jmény, to je jedna z příčin, která uvrhla svět i náš stát do problémů. „Zjed“ a „zluha“ Karel Janeček je příčinou, nikoli řešením problému.

***

Mr. Dalík (karikatura | pandury | marek dalik)

Mr. Dalík

***

Izip (karikatura | drabek | necas | mpsv)

Izip

***

5x Dalík(originál)

***

klaus na kole

Kašlete na Ruzyň, jeďte na kole

***

***

Surikaty

***

***

"Říkal jsem ti, že s tím volem nehne ani pár volů..."

"Říkal jsem ti, že s tím volem nehne ani pár volů..."

***

**** Praha, 13. 10. 2012
Skončily volby, začínají výsledky. Na volbách do zastupitelstev (podle vzoru včelstva, ale včely dávají aspoň dobrý med, tak nevím…?) krajů mne několik věcí zaujalo.

1. Největší a tudíž nejvlivnější média se snažila občana znechutit, aby k volbám nešel, a když už tam tedy mocí mermo šel, tak aby volil ODS a – považte – KDU. Inu, nad TOP09 i ta nejvíce komsomolská média už raději zlomila hůl, aby neprovokovala zbytečně občany, a tak jim nezbylo, než shovívavě opěvovat kampaň KDU a osobu pana Bělobrádka. Oproti tomu pokud před volbami mělo z médií padnout slovo o ČSSD, bylo posměšné a prvoplánovitě negativistické (Rath, Rath, Rath; do toho pár „kauz“ některých členů z ČSSD vycucaných z prstu).

2. Poté, co občan odvolil, tato média ve své mánii negativismu pokračovala – že prý k volbám přišlo sotva 30 % lidí, a že tato účast je pitomě nízká. (Přitom např. v mém Jihočeském kraji podle ČSÚ volilo nad 40 % lidí.) Neuvěřitelný alibismus vzhledem k již zmíněnému znechucování občana médii před těmito volbami.

3. Překvapil mne doslova stopový volební výsledek strany NS-LEV21; už křečovitá reklama v tisku („Korupce, nebo [skvělý] Paroubek“, kde pod slovem korupce byl kromě vůdců ODS+TOP09 vyobrazen i Bohuslav Sobotka z ČSSD, dřívější to strany J. Paroubka), stejně jako zmiňování NS-LEV21 médii jen v negativních souvislostech (na Paroubkovy volební mítinky nikdo nepřišel) dávaly tušit, že výsledek bude špatný, ale že až tolik, to jsem věru nečekal. Též nechápu nízkou volební podporu DSSS. Před volbami média strašila tím, že v některých školách snad studenti nevolí nic jiného, než DSSS, a teď tohle? Nu, zřejmě moc studentů k volbám nepřišlo; nebo nevím, jak jinak si tento rozpor vyložit. Konečně mne překvapila docela vysoká podpora KDU, kdy tato strana měla v prvních výsledcích až kolem 10 % hlasů. Domnívám se, že právě to laskavé a shovívavé opěvování KDU médii, která zřejmě snila svůj sen o vládě ODS+KDU, udělalo své. Kdyby média podobně opěvovala Paroubkovy národní socialisty, jak jsou krásní, chytří a inteligentní, měli by ve všech krajích přes 5 %, ani by nemrkli.

//EDIT@ 15. 10. 2012:
Opětovně, už podruhé, nepřišel v pondělí po volbách domů výtisk MF Dnes. Celé roky chodí noviny pravidelně, ovšem jak jsou volby, je v docházce zcela pravidelný chaos. Nevím vůbec, proč.

Napadají mne (h)různá vysvětlení:

1. Vydavatel MF Dnes si není jistý jestli nepřestřelil, když po volbách noviny obvykle otisknou stupidní titulek typu „Rudá hrozba 2012″ (jako tomu bylo včera, resp. dnes, když pondělní noviny konečně došly), takže novin třeba vydá omezený náklad, nebo je dokonce stahuje z oběhu.

2. Vydavatel se snaží maximalizovat svůj zisk. Jakýmikoli prostředky. Takže se neváhá podbízet do rodin skrze děti s pochybnými samolepkami do Psího alba (MF Dnes), nebo zase (Lidovky) vydává jakýsi nejapný a stokrát provařený „seznam Čechů“, kteří se prosadili ve světě (a nejen proto Čechy zase tak moc nejsou).
Proč by tedy nemohl, podobně zištně, sabotovat dodávku novin? Občan bude přezvědavý, co v těch novinách zase napsali, a bude se jich dožadovat o to více, třeba i za dvojnásobnou cenu a s tím, že si je bude moci koupit až druhý den. (Pochopitelně někde na stánku; těch, kteří mají noviny předplacené, se to netýká.)

3. Pošťačka je voličkou levice, takže noviny doručí až druhý den – poté, co si je přečte, a shledá, že se v nich o levici nepíše nic až tak hrozného (resp. v případě MF Dnes – že to mohlo být ještě horší).

4. Pošťačka je voličkou pravice, takže noviny také doručí až druhý den – poté, co si je přečte, a shledá, že ani o vládních kejklířích se, po volebním debaklu jejich stran, nepíše v novinách nic strašného.

První dvě možnosti pokládám za nejpravděpodobnější.
Tak či tak, toto povolební nechození novin jen potvrzuje svázanost celostátního tisku se stavem demokracie v ČR, a jeho vliv na ni. Když noviny napíšou, že demokracie vzkvétá, lidi tomu uvěří. A naopak, když plátek do schránky po volbách nedorazí, má občan důvod se domnívat, že to zase souvisí s volbami. Opravdu podezřelá jsou tato „nezávislá“ média v zahraničních rukou.

***

**** Německo, 1933-45
Stát chce určité skupině lidí z iracionálního a nesouvisejícího důvodu zakázat jezdit autem.

Jdete odevzdat řidičák, protože neplatíte alimenty? To musíte tamhle do fronty; tady lidi odevzdávají VŠ diplom, protože mají světlé vlasy.

Jdete odevzdat řidičák, protože neplatíte alimenty? To musíte tamhle do fronty; tady lidi odevzdávají VŠ diplom, protože mají světlé vlasy.

***

****Vídeň, 14. 11. 2012
Kde se vzal, tu se vzal, tři dny před kritickým datem 17. listopadu, se objevil na mediální scéně chrastavský střelec z „kuličkového atentátu“ (jak média incident podezřele nežně překřtila), kuličkometčík Pavel Vondrouš. Tentokrát s ním byl i jakýsi Filip – či dokonce Philipp – Janýr (už jsme tu měli Janotu, Janouška, Janečka, tak teď tu máme Janýra; dalo se to čekat).

Byli spolu ve Vídni poblíž místa, kde zrovna přednášel prezidenta Klaus. A zadržela je při tom vídeňská policie. Mediální taškařice navozuje víc otázek než odpovědí.

To si skutečně rakouská policie tak rychle a bezprostředně zjistila fakta, vyložila si, že Vondrouš může být hrozbou pro hlavu českého státu, prověřila pohyb těchto dvou osob, a ihned poté se ho jala zatknout? Co tam dělal ten Janýr, který je prý zase nějak spojen s Karlem Janečkem (a ten zase s Karlem Randákem). Co že u zatýkání byl zrovna přítomen – a přinesl fotografii na novinky.cz – reportér Práva Ovčáček, jako už v Chrastavě také byly hned dostupné velmi profesionální fotografie z akce (zadumaný a kouřící revolucionář v maskáčovém obleku)?

Co že se nám zrovna blíží to tristní výročí 17. listopadu, o kterém nevíme, zda ho nějak slavit, nebo ne, a tak všichni radši jen sedíme doma a přemýšlíme, zatímco akademicko-kulturní fronta mlátí prázdnou slámu na přednáškách nebo v TV dokumentech?

Co že média Vondrouše zprvu vykreslovala jako sotva gramotného blázna, a teď ho zase vykreslují jako mazaného revolucionáře s kontakty do vyšší společnosti (Janýr)?
Co se to zase hraje za komedii, do háje?

Podle mne se média mohou snažit o ponížení a zesměšnění tzv. komunistické opozice (Vondrouš je od počátku v médiích prezentován jako komunista), potažmo JAKÉKOLI opozice, která popírá, že po roce 1989 přišlo nějaké zlepšení v oblasti práv a svobod člověka a jeho životní úrovně.

Občane, sleduj! Komunista je trapný (střílí jen plastovými kuličkami), teď se dokonce sčuchl s reakcionáři (Janýr, Janeček), no dělá si snad legraci?! A navíc je všechny zatkla – ne naše, ale pro jistou rakouská – policie. Vondrouš je prostě lůzr, a všichni kdo s ním souhlasí, taky. A pro jistotu i ti, kdo s ním nesouhlasí. Tak, a máš to, občane. Není třeba souhlasit nebo nesouhlasit. Je třeba držet krok a hubu, a tou držkou rýt v zemi, a to pokud možno pořád stejně. Jinak by se to tu mohlo všechno zhroutit. Hlavně v čase před tzv. Listopadem s velkým L.

***

**** Praha, 18. 11. 2012

Prezidentští kandidáti se v debatě shodli, že je škoda, že dějepis ve školách končí rokem 1945. Je to takové hezké pokrytecké plácnutí do vody. Myslím, že kdyby se začal klást větší důraz na vývoj v poválečných letech až dosud, dopadlo by to tak, ve výkladech většiny učitelek dějepisu by to byla doba zmaru, kdy jen nemnoho odvážných hrdinů povstalo, a bum, díky Listopadu si tyto hrdiny můžeme – a musíme – navždy připomínat.

Pustily by studentům pár dílů školácké Vyprávěj, možná i patetickou Zdivočelou zemi, a do toho by dávali k dobru, jak v osmašedesátém obraceli s kluky na vsi cedule u silnic. Takhle by se to rozplizlo.

Kdybych chtěl být cynický, řekl bych, že je možné, že se o době 1945-1989 příliš neučí, protože do gulagů je to dál než do Terezína (kam dnes školní zájezdy frčí o stošest, snad ještě více než kdykoli předtím).

Přitom se domnívám, že současný stav je zcela vyhovující. Já si z gymnázia pamatuji, že období 1945-1989 dějepisářka zřejmě jaksi matně učila, protože se mi vrylo do paměti její „Jediný Kriegel nepodepsal!“, což v obměnách několikrát zopakovala, a hrdě u toho třásla hlavičkou, jako by to snad byl její příbuzný. Ale byla to velice sympatická dáma mladších středních let, tak mi to přišlo docela vtipné.

Taky nechávala číst z nějaké knížky, která musela být sepsaná pár let po válce a snad nějakým sovětským autorem, z jejíhož kolovrátkovitého textu nevyplývalo nic jiného, než že Hitler byl úplný blázen.

Poválečný dějepis této mé učitelky se tedy zřejmě omezil na důležitá výročí (48, 68, 89), a bylo to zcela dostatečné, protože další význačné okamžiky intervalu 1948-89 pak skvěle doplnil učitel v základech společenských věd, který nebyl tak naivně rozjívený jako dějepisářka, ale věcný a informativní. Ještě bych nalezl v sešitě zápis průběhu 17. listopadu takřka hodinu po hodině.

Jeho dějepis končil se Zemanem někdy v roce 1998, s tím, že dál už to známe, nebo si to najdeme, s čímž i dnes mohu jenom souhlasit. Takže tolik k tomu, že dějepis na školách končí druhou světovou válkou. Nekončí.

Ale určitě se v budoucnu pár hodin dějepisu přidá, aby v něm zbylo na propagandu, a na další nepodstatné, ale dnes zvýrazňované skutky a skutečnosti.

***

**** Praha, 10. 12. 2012

Pražskému primátorovi hrozí kvůli zamlčené půjčce pokuta 50 tisíc, tvrdí titulek na idnes.cz.
To je věru nemilé, dát půlku platu na jakousi pokutu. Nicméně děkuji médiím, že nám připomněla, že Bohuslav Svoboda je člověk z masa a kostí, že řeší problémy, jaké řeší nejeden občan republiky, že je zkrátka jeden z nás. Příště na něj třeba zase přijde exekutor. Z celého srdce držme primátorovi palce.

***

——————————————————————————–

Související odkazy:

Pokud se vám zamlouvá kompost tady, může se vám zamlouvat i kompost TUHLE.

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
0 hlasů, průměr 0.00

-


Loading ... Loading ...

VLOŽIT KOMENTÁŘ