Kyselé hrozny: ‘K volbám nikdo nepřišel, proto ať je vezme čert.’

Pět procent, možná dokonce deset. Takové jsou tradiční tristní odhady účasti po prvním dni eurovoleb; bez nich by to jaksi nebylo ono. Jsou pevně spjaty s podivnou českou tradicí dvoudenních voleb, jejichž dvoudennost má zřejmě ten paradoxní účinek, že nakonec odvolí co nejméně lidí – první den málokdo, a ten druhý, vlivem nevděčných mediálních plků o volební účasti, už téměř nikdo.

«K volbám nikdo nepřišel,» ostentativně otráveně hlásají už od otevření volebních místností média, aby k volbám – jako důsledek tohoto mediálního ofrňování – skutečně sotvakdo přišel. Takové chování médií je nutným základem, na kterém tato mohou dále vystavět svou perverzní konstrukci: «Volby dopadly špatně (rozuměj: nevyhráli ‘naši’), ale protože se jich zúčastnilo málo lidí, snad nás jejich výsledek (jakožto výsledek pololegitimních voleb) nemusí znepokojovat.»

Absurdní chování médií ze všeho nejvíc připomíná chování psycho(pa)tické osoby, která se svými řečmi snaží obhájit správnost své chorého náhledu na realitu, ba prohlásit ho za jediný správný, když okolní většina realitu vnímá zcela odlišným způsobem. Vadí snad někomu, že volilo málo lidí, nebo, že se dobře umístily některé strany, které snad (podle koho?) neměly uspět? Sotvakomu (vždyť obojí je příznakem rozvinuté demokracie). Mimo médií.

Není divu – média jsou ve skutečně schizofrenní situaci. Nejraději by, aby demokratická volební účast byla hojná, což, co čert nechtěl, zrovna kvůli demokracii, která zrušila povinnou volební účast, samozřejmě není možné (ba obvyklý je pravý opak). Tak médiím potom nezbývá než negativismus a mrmlání nad volební neúčastí.

Schizofrenií trpí i demokracie samotná. To když nejprve oficiálně hlásá, že i hlasy nejmenšího počtu lidí mají váhu a občan má dokonce právo nevolit, aby se druhým dechem snažila všemožnými způsoby nahnat voliče k urnám, neb má (legitimní) pocit, že hlas zlomku obyvatelstva jí nedělá dobré jméno, a třetím dechem pak, alespon slovně, konečně zakroutila krkem všem zlomyslným nevoličům, hanobícím socialistické demokratické zřízení.

My se přitom domníváme, že první den v právě probíhajících eurovolbách odvolilo i přes dvacet procent lidí, přičemž druhý den posune účast klidně ke třiceti procentům. A to navzdory matení lidí záměrným předpovídáním nízké účasti, které není ničím jiným, než projevem směšnosti a hlouposti, tak pěkně podtrhujícím neutěšený stav naší médiokracie.

Volby jsou, ještě stále – což je s velikým podivem, že na ně mnoho lidí docela nerezignovalo (neboť není dnes bezvýznamnějšího aktu, než celostátních, či dokonce celoevropských voleb) –, legitimním projevením hlasu veřejnosti v aktu demokracie, ač média se tento sladký fakt snaží pokrytecky okyselit podsouváním nízké volební účasti, a tím snad i jakési polovičaté regulérnosti voleb.

Poznámka:
My samozřejmě chodíme vždy volit až druhý den odpoledne, pod heslem: «Chcete dvoudenní volby, máte je mít.»Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
0 hlasů, průměr 0.00

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Média, Méně krav, zato více volů se štítky . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

VLOŽIT KOMENTÁŘ