Lesy pod vedením Szóráda – asi pěkná estráda. Možná přijde i kůrovec

KulatinaŘeditelem Lesů ČR se stal Daniel Szórád,
bude se zvířecky odlesňovat.

Ne, takto estrádně nemůžeme začít. Ačkoliv asi nás hezká estráda čeká. Voní smrkovým dřívím, naftou a směsí oleje s benzinem. Ano, budou se těžit lesy. Možná přijde i agrární analytik, který nám poví, že je dobře, že stromy se kácí jako o závod a jako nikdy předtím. Vlastně už přišel, jmenoval se Petr Havel a v Mf Dnes mu 15. 4. 2014 otiskli jeho chvalozpěv na nového ředitele Lesů ČR. Jakýsi editor článek docela provokativně doplnil snímkem kardinála ‘čekajícího na majetky’ Duky.

Stať P. Havla se nesla v neobjevném duchu – co nejdříve začít co nejzběsileji kácet, je to dobré pro zaměstnanost a vůbec. Ani slovo o ochraně přírody či přirozeném cyklu lesa, jenž se bude ctít, které bychom čekali od jakéhokoli jiného než českého nebo kambodžského agrárního analytika.
Nezbývá tak než doufat, že se k tématu konečně vyjádří i lesníci, a ne jen smečka Jurečkových agrárníků. Nejlépe ti neuplacení těžařskými společnostmi, odvážejícími dřevo z českých lesů ve velkém do Rakouska.

Pikantní – ale vykašleme-li se na korektní newspeak, spíš hořce příznačné – je, že Szórád, nyní manažer IKEA Industry, byl předtím 8 let obchodním ředitelem dřevotežařské firmy CE WOOD, která se navíc s Lesy ČR soudila o peníze. Tak nás napadá, že pravděpodobnost, že se kozel stane zahradníkem, roste úměrně s výnosností zahradnictví…

Bohužel nevidíme do úlohy Lesů ČR (mimo mediální výstupy o neutěšeném hospodaření tohoto polostátního kolosu), vidíme však přehršel kamionů různých firem s dřevem na silnicích, z čehož nám plyne, že podnik Lesy ČR si tyto firmy najímá na těžbu a vývoz dřeva. Zřejmě jsou některé firmy natolik schopné, že se obejdou i bez jakékoli spolupráce s Lesy ČR, což patrně ředitele Lesů ČR finančně mrzí. V tomto ohledu je zajímavé, že agrární analytik Havel naopak hovořil o dobré myšlence zachování současného stavu, definovaného slovy ‘při pni’ (co je to peň, bohužel nevíme), který snad znamená, ať si každý těží podle svého a na nějaké Lesy ČR klidně kašle, protože ony si také chtějí užít těžební švandu na vlastní pěst.

Je tedy možné, že dosud se Lesy ČR nacházely v nějaké polohibernaci, vyznačující se těžbou neatakující stachanovské hranice, a právě to se má s příchodem nového ředitele změnit. V takovém případě závod mezi Lesy ČR a čistě soukromými těžařskými společnostmi o to, kdo vykácí víc, nabere na obrátkách.

Někde se bude kácet ostošest, aby měla nejvíc dřeva církev, jinde zase ostošest, aby na církev nic nevyzbylo; to podle toho, jestli bude mít těžařská firma smlouvu s církví, nebo s ateistickými dřevařskými magnáty, které ani Duka restitucemi neuplatil, aby pracovali pro něho.

Měli bychom na závěr pěknou paralelu, v souvislosti se Szórádem z IKEY.
Jistě si manželky těžařů budou moci dopřát, z výnosů z vytěženého dřeva (na úkor nás všech), častější návštěvy tohoto nábytkového řetězce, aby si doma obnovily nábytek. Dřevotříska, papundekl; vrže to, když si to doma milostivě sešroubujete. No, často se zrovna nedomníváme, že návštěva v tomto nábytkářském gigantu je – z hlediska kvality – zárukou zdařilé obnovy domácího vybavení. Manželky to tak neberou. Žijí v iluzi. Utratila jsem peníze, tedy je to dobré. Nedochází jim, že někdy je lepší neutratit peníze vůbec, než za šunt.

Podobně žijí někteří naši agrární analytici, jakož i politici a další zainteresovaní v iluzi, že je třeba těžit lesy i přesto, že to – a zvláště za současného stavu – není aní zdaleka zárukou, že český stát za to obratem utrží maximální zisk, nikterak nerozředěný nízkými výkupními cenami pro Rakousko, jakož ani velkými malými domů hlavně pro soukromé těžařské firmy (a hlavně nikomu jinému).
Nedochází jim, že by snad leckdy a leckde bylo lepší nekácet vůbec, než kácet v křeči a v takové iluzi, které sami nevěří.

Mezi takové iluze patří i ‘boj s kůrovcem’. Politici žijící mimo zalesněné území ‘bojují s korupcí’, ti, kteří mají to štěstí, že obývají lesnatou část republiky, mohou prozměnu ‘bojovat s kůrovcem’. Zainteresovaní si sami sobě udělují i ceny, jak s tou korupcí zatočili (to když naoko odsoudí bílé koně), nebo jak zakroutili krkem kůrovci (to když narychlo vykácí lány lesa a pochválí se za to v novinách). Hezky ten ‘boj’ zní, ale jinak je to obvykle jenom průhledná a falešná demagogie, která má udržovat veřejnost v permanentním obdivu před  – dobře placenými – ‘bojovníky s korupcí’, ve druhém případě pak v permanentní nenávisti vůči ‘ekofašistům’, kterým – rovněž dobře (za)placení – správcové národních parků zatli tipec dechberoucí těžbou v chráněném území.

Kdykoliv někdo vytáhne kartu s kůrovcem, můžeme si být jisti, že kůrovcem je on sám, a že už si brousí kusadla na další dřevo odvezené ze Šumavy nebo České Kanady do Rakouska. A že o toho nepatrného brouka tu vůbec nejde, to jenom o lidský hmyz, který se snaží vydupat z našich lesů svůj maximální prospěch, stůj co stůj a bez zájmu o dlouhodobý rozvoj. A proti němu by měl člověk bojovat v jednom šiku, ano, klidně i s ‘ekofašisty’.

Takže: dočkáme se toho, že se Szórádem přijde po delší době opět i kůrovec? Taková to bude zase estráda?
Nechme se překvapit. Možná přijde čas na skutečný ekofašismus, kdy demagogové a škůdci lesa budou svorně posíláni tam, kam patří – PRYČ z háje zeleného…

Divoká Šumava

Byli jsme ve westernovém městečku v Bavorském lese, ale teprve na české straně Šumavy je to ten pravý Divoký západ!Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
0 hlasů, průměr 0.00

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Ostatní se štítky , . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

VLOŽIT KOMENTÁŘ