Luna. Hrající Dukovany

Poprvé jsem viděl lunu na dovolené v Itálii, asi v deseti letech. Byla noc a po obloze plul obrovský oranžový měsíc. Zeptal jsem se rodičů, čím to, že vypadá tak majestátně, odpovědí mi bylo, že jde o lunu. A já nabyl přesvědčení, že se tak říká měsíci, když tak zvláštně vypadá. Podobný úkaz jsem zaznamenal letos 13. června u Dukovan.

Vzpomněl jsem si při tom na Trierův film Melancholia, jehož motivem byla jakási planeta, která se přibližovala k Zemi, až se s ní nakonec srazila. Nechal jsem se unášet myšlenkou, co když nepozoruji měsíc, ale právě takovou hrozivou planetu. Nakonec mi došlo mi, že takto jsem uvažoval už dřív, aniž bych Trierovo dílo znal. Podobně se jistě zamyslely miliony dalších lidí, včetně Larse von Triera, jemuž znepokojivé nebeské těleso mohlo být inspirací k natočení Melancholie.

Během focení v poli u Dukovan jsem zaslechl podivné pípání – opakující se melodii, ne nepodobnou té z Blízkých setkání třetího druhu, která se rozléhala po okolí. Připomínalo to tyristor hrající hudební stupnici. Vrtalo mi hlavou, jaké zařízení zvuk vyluzuje. Internet zná odpověď – jde prý nakonec o zařízení pro zjištění hustoty mraků akustickou metodou Sodar, jež je součástí blízké meteostanice.

Teprve dnes jsem se taky dozvěděl, že luna nic neznamená, respektive, že je synonymem k měsíci. Italsky se měsíc ani neřekne jinak…

Aktualizováno.
O fenoménu «zvětšeného» či «oranžového» měsíce existuje na internetu mnoho pojednání, např. i na Wikipedii.Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
0 hlasů, průměr 0.00

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Krása, umění, Obyčejný život se štítky , . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

VLOŽIT KOMENTÁŘ