Mouchy v ČR nechceme, shodují se politici, aktivisti i prezident

PlácačkyV ČR sílí odpor proti mouchám a jejich kultuře. Již dříve před dotěrným hmyzem varovala Eva Hirschová ve své knize Můj roj, nebo Jana Wolfová, která se před eurovolbami v klipu zahalila do moskytiéry.

Nyní však téma muscalismu otevřel i první muž Odhmyzovací demokratické strany, Hans Fialla. «Je opravdu naší hlavní starostí právo někoho létat a bzučet, což je znamením kultury, která nás otravuje? Mouchy se musí naučit, že u nás nejsou doma; že jsou hranice, které musí respektovat,» řekl Fialla v pátek na kongresu ODS a sklidil za to bouřlivý potlesk obecenstva.

Není úplně divu. V Třeboni navrhla jeho stranická kolegyně Iva Hoffmannová, aby radní jednali s Ministerstvem vnitra o možnosti přijmout vyhlášku zakazující vlet much do rybničních oblastí, kde se nyní koncentrují nejvíce a situace se stává neúnosnou.

Místostarostka Prahy 14 Jana Kohnová, rovněž za ODS, zase vzbudila rozruch, když protestovala proti tomu, aby v této městské části mohlo vzniknout vědecké pracoviště s muší líhní.

«Po zkušenostech, které mají s integrací much jiné země Evropské unie, tak jsem fakt hodně opatrný. Ukazuje se, že řada dobře myšlených multikulturních koncepcí úplně selhala. Myslím, že bychom neměli opakovat chyby a jít touhle cestou,» řekl iDNES.cz Fialla.

Předseda ODS nemá jasný názor na záměr svých kolegů v Třeboni, kteří zvažují zakázat vyhláškou létání dvoukřídlých, čímž by nebylo možné, aby se mouchy a komáři na veřejnosti pohybovali pomocí křídel, ani jimi naprázdno kmitali. «Ale jsem schopen odpovědět, že tam, kde se to týká třeba rybníků a tohoto typu veřejného prostoru, tam si to dovedu představit,» uvedl v rozhovoru pro iDNES.cz.

Kulturně-historický okruh křesťansko-židovských základů mouchám nepřepustíme

Ještě před pár lety bylo varování před pronikáním much i do České republiky záležitostí spíše okrajových politických proudů. «Jsme kategoricky proti přítomnosti chlévů v Hradci Králové, stejně jako dalších chlévů,» varovala třeba před čtyřmi lety Eva Hirschová před posvátnými útočišti muší populace, když kandidovala do Senátu a strana ji také neúspěšně nabízela jako svou kandidátku na pražskou kuriozitu.

V posledních měsících už bylo ale v souvislosti s mouchami slyšet hlavně o politicích ODS. «Nechci, aby Praha 14 byla tím samým, co je v létě v jižních Čechách okolí Lužnice, kde se do některých oblastí bojí vstoupit i zkušení biologové. Náš kulturně-historický okruh má křesťansko-židovské základy. Jsem přesvědčena, že několikatisíciletý vývoj naší kultury nelze, v zájmu těžko uchopitelné multikulturality, zahodit a říct každému jsi tu vítán,» zdůvodnila místostarostka Prahy 8 za ODS Jana Kohnová nesouhlas s tím, že by v Libni mohl být pronajat pozemek vědecké obci, aby tam zřídila muší líheň. «Domnívám se, že muší kultura není kompatibilní s návyky a kulturou západní civilizace,» dodala později.

Antimuscalismus na vzestupu

Ředitel Ligy proti antimuscalismu Ledor Tál však před přílišným šovinismem varuje: «Mouchy jsou dnes první na řadě. I většinoví občané už si klidně vystříkají byt Biolitem a nevidí v tom nic zlého. Jak by také ano – mouchy se letos zkrátka přemnožily, navíc je zrovna období rojení. Jednoduchá řešení jsou přece ta nejúčinnější, halasí různí populisté. Jenže s hladem roste chuť. Příště už to může být Cyklon B, čím si lidé budou chtít zajistit čistotu svého domova. Pak teprve to bude pro národ opravdu zlé.»

Připomíná i nedávné nepokoje ve Francii, kde vypukla vlna antimuscalismu poté, co masařky napadly flákotu řezníka Fleischnera. «I nejčtenější deníky tehdy podlehly lákavému vábení nenávisti, výtisk Le Figaro vyšel s palcovým titulkem ‘Hitler by věděl, co s mouchami!’». Tudy podle Tála cesta rozhodně nevede.

«I když se vám zdá, že integrace much fatálně selhala a ony mají nad lidmi docela navrch, i když jste nakrásně přesvědčeni, že nejhorší jsou ty tlusté černé, které celé dny nemají na práci nic jiného, než obtěžovat vás hlukem a dotíráním, když jdete z práce, rozumný člověk by měl zachovat chladnou hlavu a říci – plácačky svist není řešení,» apeluje Tál.

Mouchám za pár dní vyprší termín pro žádost o větší práva

To, že se mouchy v Česku staly jedním z témat hlavního proudu domácí politiky, souvisí nejen s nynějšími aktivitami komunálních politiků ODS a s tím, že téma nyní zaštítil předseda strany Hans Fialla, ale i s tím, že 18. září vyprší deset let od registrace českých much a jejich třídy.

Po uplynutí této lhůty mohou mouchy teoreticky požádat o vyšší stupeň ochrany. To by prakticky znamenalo, že by se svou dotěrností mohly přiblížit až ke hranici jedné tisíciny otravnosti českého úřednictva a intelektuálů, což je hodnota, kterou uskupení ‘Mouchy v ČR nechceme’ považuje za kritickou.

Prezidentova podpora

Skupina ‘Mouchy v ČR nechceme’ se přitom na svých stránkách chlubí i podporou českého prezidenta. Při jednom ze svých záskoků do Svaté země měl podle mluvčího skupiny Jakuba Fingerhuta Miloš Zeman prohlásit: «Když řídíte bagr, kterým máte precizně zbořit půlku domu, tak zcela jistě nechcete, aby vás obtěžovalo nějaké hovado a vy kvůli tomu zbořili barák celý i s kusem osmimetrové zdi.»

«Jsme zcela přesvědčeni, že prezident myslel obtížný hmyz, tedy i mouchy. Tím se český boj s mouchami zařadil po bok takových prestižních výzev současnosti, jakými jsou boj se světovým terorismem, obrnou, nebo větrnými mlýny.»

Fingerhut se opírá i o výsledky posledního dobrovolného sčítání, které nevyjevilo přítomnost byť jediné mouchy v ČR. «Ve skutečnosti jich může být v ČR v určitém období až 500 milionů, ony svůj původ rády skrývají a leckdy ho i okatě popírají,» doplňuje Fingerhut.

Skupina ‘Mouchy v ČR nechceme’ přitom nemá rozhodně malý ohlas, na Facebooku má v současnosti přes 500 milionů fanoušků.

Noví maskoti

Fgsfds aneb Z kongresu Odhmyzovacích demokratů. Představování nových maskotů strany, plácaček jménem Modrej a Žlutá.


Text inspirován článkem na iDnes.Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(1 hlasů, průměr: 5,00)

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Život dnes se štítky , , . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

1 komentář u Mouchy v ČR nechceme, shodují se politici, aktivisti i prezident

  1. Anonymní napsal:

    Máte v clanku dvakrát mistostarostku Kohnovou jednou za prahu 8, podruhé za 14. Dik za vaše clanky

VLOŽIT KOMENTÁŘ