Mýtus o státním dluhu

Budoucí prezident ČR Miloš Zeman se nechal slyšet, že založí fond na splácení státního dluhu. Sám chce jít příkladem a třetinu svého platu do něj odvádět. Punc oficiální závaznosti má dodat to, že prvotní vklad musí být minimálně 160 tisíc Kč. Zeman očekává, že čeští boháči do něj budou dobrovolně odvádět část svých úspor, jakožto gesto své velkorysosti a vděku ke státu, který bohatce vypěstoval.

V bulvárpropagandistickém plátku MF DNES už se ale čeští boháči i politici (že by to přeci jen souviselo?) vyjádřili se svými výhradami. Mnozí čují nějakou blamáž („Přece už odvádím drobné na charitu, tak co by Zeman ještě chtěl?“), jiní jsou pro každý vznešený návrh a do Zemanova fondu by hned přispěli. Naše kádrové rezervy, Kalousek s podrždeštníkem Gazdíkem, jsou pak zcela kategoricky proti, odvolávaje se na to, že podobný fond už vytvořilo Ministerstvo financí (Kalousek), nebo jaksi huso-potrefeně sdělují, že „o výši poslaneckého platu mají mnozí iluze“, a že tedy zřejmě do Zemanova fondu nemohou přispět, ani kdyby chtěli (Gazdík).

Způsobem sobě vlastním to pak rozsekne ekonom D. Marek, když prohlásí, že Zemanův fond je blbost, že pak by lidé spoléhali, že dluh za ně zaplatí bohatí; že je to jaksi nevýchovné a nemotivující.

Je nevýchovné, když se dluh zaplatí a český stát bude moci od píky, z výchozího nulového dluhu, sledovat, kde mu unikají peníze, a podle toho se zařídit? Je nevýchovné, když dluh zaplatí ti, kteří jsou toho schopni (bohatí), a ne ti, kteří toho schopni nejsou, a kteří jsou dnes dřeni státem tak, že jsou nuceni k vyhynutí, tedy chudí? Je nemotivující, že na udržování vyrovnaného rozpočtu bez dluhu by se poté podíleli všichni lidé, ovšem různým dílem – takovým, který jim přísluší, a který bude progresivním zdaněním vypočítán z jejich finančího ohodnocení? Podle D. Marka z ekonomicko-pohádkářské společnosti Patria jistě ano. Jistě by nám pan Marek řekl, že je taky nemotivující mít služby zdarma, např. MHD. Lidi si toho, co je zdarma, podle těchto ekonomů, prý neváží. No, já se domnívám, že ne lidi si toho, co je zdarma, neváží, ale tito „ekonomové“. A že to vypovídá jenom o nich samých a o poměrech, ze kterých vzešli.

Ovšem ono to může být ještě jinak. Co když se všichni ti Kalousci, Gazdíci a Marci nestaví na odpor proti Zemanovu fondu z takových důvodů, které nám svými ústy prezentují, ale z důvodů jiných? Například z toho důvodu, že se domnívají, že je zkrátka všechno marné; vše je marnost (jak nám čas od času připomene ve svém proslovu v hebrejštině poslanec D. Korte)?

O tom samém se domnívám i já. Samozřejmě pak nemám nutkání okecávat to vznešenými frázemi o rozpočtové odpovědnosti jako Kalousek s Gazdíkem, nebo bajkami o tom, že dluh platí „buď všichni, nebo nikdo!“, které jsou vlastní ekonomům Páralovi s Markem. Nejsem tak trapný. Nicméně vím, že trapnost vynáší; hlavně dnes.

Ano, vše je marné. Boháči by český dluh splatili, a pak – slovy ódeesáka: „Co pak?“ Inu, co by. Přiletělo by pár amerických letadel a trochu by nám zryli naši českou zahrádku. Samozřejmě s požehnáním NATO, EU a dost možná i některých krásných českých politiků a ekonomů. Hned by nám zase nějaký dluh vznikl, a my bychom zase mohli v krůpějích krve a potu spokojeně budovat lepší příští bez dluhu, pod dohledem světových ekonomických elit a drábů. Globální ekonomika je založena na dluhu, ať už skutečném, nebo vybájeném. Každopádně na tom, jak ho odpracovat. Elity rády vidí to plahočení, mrcasení se pro nic. Odtržení se od světové ekonomiky, která je nemocná (a na nemoci založená) a vytvoření ekonomicky soběstačného státu bez lichvářských dluhů a dalších podobných symptomů není možné. Státy, které vznikly v době, kdy to ještě možné bylo, byly do dnešní doby do jediného utěšeně zničeny (Irák, Libye).

I kdyby Řekové žili o chlebu a vodě, jejich stát bude pořád dlužit. (Komu, co, kolik? Neptejte se. Není to podstatné.) Víc a víc. I kdyby Kalousek požíral novorozence (výbavička něco stojí, stejně tak plínky – šetřit se bude!) a držel s Drábkem injekcemi při životě starce na nucených neplacených pracích, stejně by byl český státní dluh vyšší a vyšší. Tak to zkrátka je a bude, co svět bude nosit takové politické a ekonomické kapacity, jako jsou Kalousek s Drábkem.

Ruku na srdce – nebylo by pro tyto lidi osvobozující, kdyby si přiznali, že „státní dluh“ není žádný přízrak, s nímž je nutno bojovat, že je to pouhý nezbytný projev nynějšího chorého náhledu na ekonomiku (tedy čím větší dluh, tím lépe?)? Že o nic nejde? Že ČR nemá problém s žádným dluhem, ale že ten problém má světová ekonomika, postavená na hlavu, a to už delší dobu? Zatím čekáme, až ty bloudy k takovému prozření donutí okolnosti. Hořící města, hroutící se státy; hněv a hnus v ulicích.

Nebylo by vhodnější, kdyby naši přední čeští politici a ekonomové místo bájení v celostátních bulvárpropagandistických plátcích jeli na setkání Bilderbergu nebo nějaký jiný přísně střežený srazík (a že jich je; jen si vybrat), a tam řekli do mikrofonů – „Ať děláme, co děláme, i kdybychom se na hlavu postavili, náš státní dluh stále roste. Co s tím hodláte dělat“? (Ano, přesně po vzoru starého Kroupy v Marečku, podejte mi pero.) Mám dojem, že teprve tehdy by se možná začalo něco dít. Zatím se neděje nic, světová ekonomika utěšeně hnije v duchu poučky „zisky jsou soukromé, dluhy veřejné“ a blázni ještě přelešťují současný status tím, že vyhlašují do novin plamenné fráze o zodpovědnosti, žití nad poměry, placení dluhů, utahování opasků a nevím čeho ještě.

Se současným systémem založeném na ekonomice založené na kýblu sraček – a vlastně skoro se vším dnes -, je to jako s mrakodrapy stavěnými kouzelníkem ve skeči od Monty-Pythonů. Jen tupá víra, tupé propagandistické omílání omylnosti a zrůdnosti režimů dob dávno minulých (Komunismus nikdy a nikde nefunguje! Nebyly banány! Nacismus ještě horší! Současný systém je nejlepší možný! Uáááá!) udržuje systém při životě. Stačí zapochybovat, a zřítí se jako domeček z karet. Pochybujme, jsme-li lidé, a ne pouze procesí kráčející s úsměvem na rtech vstříc peklu.

Buďme odpovědní a nevšímejme si těch lidí, kteří se pro svůj prospěch v režimu vzdali odpovědnosti za sebe sama. A blábolí úderná hesla o odpovědnosti a tak dále. A přitom nemají ani sebemenší zájem na změně poměrů k lepšímu. Ve „straně“ s názvem TOP09 je jich požehnaně, stejně jako v některých směšných ekonomicko-analytických ústavech. Jsou snad ty instituce prokleté?

***

Gazdík KalousekSouvisející články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
0 hlasů, průměr 0.00

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Méně krav, zato více volů se štítky . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

VLOŽIT KOMENTÁŘ