Natočili snad Židé antisemitský vtipník?

Jitka NěmcováStará Praha. Světlovlasý hošík se pere s tmavým vrstevníkem, Židem. do toho hraje teskná hudba, jako by chtěla naznačit klišé z největších: «kam až to mohlo jednou zajít». Pozoruje to anděl.

Nováku, proč biješ Efraima Löbla?
Já nevím. Mně na něm pořád něco vadí.

Tak nevíme. Byl to vtip, nebyl to vtip? Babo raď. Každopádně, můžete tu scénku zhlédnout. Seriál Uctivá poklona, pane Kohn (1992), vytvořený z židovských vtipů, by měl být k dostání ve všech dobrých žideotékách. Než budou vyhlazena, dvě videa ze seriálu jsou zatím k nalezení i na Youtube: #1, #2.

Poté si můžete přečíst recenze na ČSFD, třeba se také zasmějete. My tomu říkáme vtipnost každodennosti. Něco tak obvyklého, až je to svým způsobem vtipné. Třeba osoba podepsaná jako Oskar (nevíme, zda chová sympatie k rozšířenému židovskému jménu, nebo k židovské filmové ceně) nejprve tématiku docela přiléhavě a správně rozebere, aby si pak dodala ostražitosti a rozhodně prohlásila, že v díle Židovky Jitky Němcové (manželky Otakara Vávry) převažují protižidovské vtipy.

Dalším vtipným výtryskem «předběžné opatrnosti», dnes rovněž zcela typickým, nás oblaží uživatelka Alenkita, která «má pro židovství a jeho historii, kulturu a humor vyhraněnou obrovskou místnost v srdci, a proto je citlivá na jakoukoli klišovitost a zjednodušování.»

Proč si ale uživatel Mariin dal tu práci, a pod filmovou jidiškajt skrz naskrz, od scénáře přes režii až po obsazení, připsal komentář: «Zvláštní, že ti čeští herci jsou v rolích Židů tak věrohodní…», to už nám bránice nebere…

Naše hodnocení? Technická stránka: 70 %, ženská režie se kladně projevila na stylizaci záběrů levného televizního počinu. Ale možná je to jen tím, že je přes dvacet let starý, neumořen současnými filmovými chorobami, považovanými za postupy. Komentáře na ČSFD k tomu přidávají minimálně 18 %. Obsah nehodnocen; když se vám líbí ženy, nehodnotíte muže.

«Protižidovské» vtipy o Židech jsou buď vtipné, nebo trapné; se vtipy Židů o nich samých je to složitější – nemnohé jsou nám opravdu vtipné (takové, které nám břitkostí vyrazí dech), ostatní se tak kroutí na místě nebo o vtipnost ani neusilují, což nám jako podklad pro smích nestačí.Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(2 hlasů, průměr: 5,00)

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Média, Život dnes se štítky , . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

1 komentář u Natočili snad Židé antisemitský vtipník?

 1. Shaalom Tydlitach napsal:

  nejen lidem na zidech porad neco vadi, jak patrno z pane Werichova podani stare zidovske, a ted nevim, – anekdoty? – je to vlastne anekdota??
  “ ..jako ten zidovskej svec, kterej zil a pristipkaril a nikomu neskodil a stejne ho nemel nikdo rad, takze ho nakonec vystrcili za vesnici, jenomze po case tamtudy naplanovali silnici, takze jim zase prekazel, a tak on nalozil svejch par svestek na vozejk a vzal kozy na spagat a vyrazil smerem do pusty, a kdyz uz sel nekolik dni, tak prisel k destnikovymu stromu a rek si, ze pod nim nakej den zustane, jenomze v noci prisla bourka a blesk ten strom rozstipnul a zabil kozy a zapalil sevcuv vozejk a vozebracenej na to chvili koukal a potom zved ruce k nebi a zarval -
  Eli, Eli, co sem ti udelal ?
  a zhury se ozvalo –
  nic, zide, nic,
  ale nako me seres „

VLOŽIT KOMENTÁŘ