Návod na svolání demonstrace v demokracii

PěstTřetí českobudějovická „proticikánská“ demonstrace skončila fiaskem, šklebí se titulky novin. Přišlo prý sotva padesát lidí. Další poznámky nicméně odhalují, jaká byla pravá příčina nízké účasti: „Podle jednoho z účastníků shromáždění se spousta lidí zalekla. „Na Facebooku se začaly ztrácet zprávy, komunikace byla najednou někým zpomalována. Myslím si, že to nebylo náhodou a když vidím, jak málo lidí přišlo, tak to pravděpodobně splnilo účel,“ řekl ČTK demonstrant Ivo Burdík“.

A dost. Je třeba osvětlit zásady úspěšného demonstrování v zastupitelské demokracii internetové doby.

1.
Zásadně nepoužíváme Facebook a žádnou jeho službu, Google ani žádnou jeho službu. Pozor – na to mnoho lidí zapomíná: ani služby, ke kterým tyto služby mají přístup! Nepoužíváme tak ani internet, neboť když vytvoříte webovou stránku, okamžitě k ní má přístup Facebook, Google, nebo servery společnosti BlueCoat a jiných.

Zkrátka je vaše stránka ponechána napospas všem společnostem, které jsou schopny ji vyhodnotit a následně vyvodit důsledky – provést filtraci a cenzuru informací (vaše stránka nebude dohledatelná), případně kontaktovat státní orgány.

Není pochyb o tom, že když dnes kdekoli na internetu napíšete slovo „demonstrace“, „protest“, nebo nějaké podobné, demokratická cenzura hned zbystří pozornost. Mnohdy vám ani nedovolí to slovo napsat, když neprojde přes cenzorské filtry, nebo ho pak vymažou.

Chcete, aby si vaši webovou pozvánku na demonstraci přečetlo pět cenzorů, dvacet policistů, ale žádný člověk, kterému byla určena?

2.
Zásadně nepoužíváme jakékoli telefonické spojení. Pevná linka se může jevit bezpečně, ale jenom do té chvíle, než se dozvíte, že je spravována společnostmi Telefónica O2 a T-Mobile, tedy stejnými, které spravují i mobilní síť.

Dění v mobilní síti je často odposloucháváno na příkaz policie, pevná linka tak může být odposlouchávána zcela shodně. Chcete, aby se o demonstraci dozvěděli i lidé, kteří nechcete, aby se o ní dozvěděli tak snadno?

3.
Povolená demonstrace prý je, když ji někdo svolá na příslušném úřadě. Kdyby byli úředníci moudří, nechají si informaci pro sebe, neboť je přece v jejich zájmu vyhovět demokratickým principům a nikomu neupírat právo projít se po náměstí jejich krásného města, byť by to měl být pořádný dav. Maximálně by se svěřili obecním policistům a záchrance, že „mají tušení“, že se tucet lidí někde sejde, tak ať jsou někde v zákrytu v permanenci, kdyby se něco přihodilo.

Protože jsou ale úředníci přemoudřelí a hlavně nemají nic na práci, vyslepičí informaci o demonstraci každému, koho potkají. Obvolají i příbuzné na Slovensku. Chcete, aby se o vaší lokální demonstraci v Horní Dolní dozvěděli i v Praze, ještě předtím, než se vůbec bude konat? Inu, nedivte se pak, až k vám na ves v den demonstrace přijede dělat kravál motokrosové družstvo a přiletí vrtulníky. A příště třeba tanky.

Chcete, aby vám vaši nahlášenou demonstraci úředníci pozdrželi, a dali přednost všemožným iniciativám, které si rezervují všechny ulice a náměstí na dvacet let dopředu?

4.
Jak tedy svolat přátele na demonstraci? Zdravý člověk za den bez problému ujde 30 km. Můžete obejít celé menší město, a ti, s nimiž jste hovořili taky. A tak dále. Naučte se se svými spiklenci znakovou řeč. Pište své bohulibé záměry na lístečky jako v katolických rodinách, ovšem vyvěšujte je jen na místech k tomu určených, kde máte jistotu, že s nimi přijdou do styku jen vaši souvěrci, abyste zamezili kontrašpionáži.

5.
Když už je místo a čas jasné, jak se k němu dopravit? Hlavně nenápadně. Jezděte vlakem. Vlakem jezdí kromě neobyčejně krásných dívek už jenom nonkonformní boháči, kteří rádi utrácejí peníze za nepohodlí, špínu a ztrátu času, a divné existence, které nikoho nezajímají. Kromě průvodčí si vás ve vlaku nikdo nevšimne.

Jeďte na kole, ale zamkněte ho na opačném konci města, než kam máte namířeno, a zbytek jděte pěšky. Jeďte autobusem, ale místo České Budějovice řekněte ležérně Budějce, abyste byli nenápadní.

Jeďte autem. Nenechte se přemluvit nejkratší trasou. Místo 50 km obvyklou rychlostí můžete jet 200 km čtyřicítkou. Nevěřte, že ty objížďky a objížďky objížděk, co jich tu v létě je, nejdou objet ještě jinudy. Jezděte jenom podle kompasu. Chcete-li jet 50 km na severovýchod, jeďte 30 km pořád na sever a pak 30 na východ. Nejezděte v blízkosti měst, kde se má konat demonstrace, ani po komunikacích poblíž.

Pokud si chcete se svým kamarádem na demonstraci vyměňovat svou sbírku tonf, radioaktivního materiálu, nebo kartiček postav z Beverly Hills 90210, uděláte nejlépe, když všechny tyto artefakty umístíte do krabice s polepem „Nana Mouskouri: Greatest Hits Collection“. Krabice může být i zcela průhledná. Pokud ji policista při kontrole spatří, bude odvracet oči a dělat, že si ji nevšiml, a nejpozději za čtvrt vteřiny vám vrátí všechny doklady a popřeje šťastnou cestu.

Jede-li autem více výprav, zaparkujte auta na různých místech 20 km od města, převlečte se do kostýmu zebry, pod kterým máte mikinu Lonsdale, nebo do mikiny Lonsdale, pod kterou máte kostým zebry. Maskující svršek odhoďte jednotně teprve v ulici k náměstí. I když jí třeba nepojedete, kupte si pro jistotu nejdražší lístek na MHD, nejen že vám to dodá pocit nesmrtelnosti a toho, že vás ten den už nic zlého nepotká, ale skutečně to tak funguje.

6.
Do města demonstrace se sjeďte nejlépe týdny, měsíce až roky předem, aby vás policie v den jejího konání nemohla po prolustrování na silnici nebo na nádraží vykázat, že v cizím městě nemáte co pohledávat, a fotit a natáčet si vás jako na pornocastingu.

7.
Vaše vítězství nad „demokracií“. Nikde nejsou žádní hloupí novináři, hloupější protidemonstrace, neuvěřitelná přesila stovek policistů, ani jejich chytří koně. To je trochu škoda, ale naštěstí mnozí z vás přijeli na demonstraci koňmo, aby dětem vynahradili pohled na vznešené lichokopytníky. Kochejte se krásou města a diskutujte.

Nezapomeňte svůj tisícihlavý dav, který se zničehonic srotil na náměstí, dokumentovat fotoaparáty a kamerami, pro jistotu sehrajte i nějakou hajlovací scénku nebo bitku, aby média uvěřila, že se demonstrace skutečně odehrála.


Vzor pro média, kterak referovat o proběhlé demonstraci, vzor Rudé Právo 1983 / iDnes 2013:

„Vítkovské (Českobudějovické / Varnsdorfské / doplňte) události skončily, zadrženi byli tři lidé, jinak se akce obešly bez vážnějšího incidentu. Měly pro městečko nějaký smysl? Odpovědi budou jistě různé.“

(V odkazech ve článku jsou použity fotografie z iDnes.)Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
0 hlasů, průměr 0.00

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Média se štítky . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

VLOŽIT KOMENTÁŘ