Nejedlé, závadné a jinak kažené potraviny

Co by ráda nejedla ani Lada Nejedlá
—————————————————————

 • Tuňák v konzervě Giana (a další)

Ve 21. století nelze vyrobit konzervu tak, aby k jejímu otevření nebylo zapotřebí otvíráku.
Subjektivní závadnost: 20 %
Datum výskytu: 21. století

 • Tuňák „Albert Quality“

Nevím, jestli maso z tuňáka chutná jako slaná blátivá hmota, ale pokud ano, co tedy jím v tuňákových konzervách, jejichž obsah tak nechutná?
Odrazující grafika na kartonovém obalu s piktogramem ryby. Divný text „Vhodné i do teplé kuchyně“. Jako by to mezi řádky znamenalo, že obsah všech příměsí je upraven tak, aby při zahřívání nezničil výbuchem mikrovlnku.
Subjektivní závadnost: 40 %
Datum výskytu: 2011 – dosud

 • Různé suché plody fy IBK Trade

- Balení lískových oříšků z Gruzie čpí uvnitř ředidlem, posléze ochutnáním zjištěno, že jeden oříšek je jím snad promořen. Všeobecně nízká kvalita zpracování, zbytky skořápky, malé balení (80 g), velmi malé oříšky.
Subjektivní závadnost: 100 %
Datum výskytu: 2011

- Rozinky. Nevýrazná, vodnatá chuť, nepřirozený vzhled; jako by byly napuštěné vodou, aby nabyly na objemu.
Subjektivní závadnost: 40 %
Datum výskytu: 2011

 • Čokoláda Milka Hazelnut s celými lískovými oříšky, 100 g

Na okraji čokolády se v ní nacházejí bílé, extrémně tvrdé drobky čehosi, co zjevně není celým lískovým oříškem ani jeho drtí. Balení uvádí: „Může obsahovat stopy jiných ořechů a pšenice.“ Nevím, co má čokoláda s lískovými oříšky co obsahovat jiné ořechy, nebo dokonce pšenici.
Subjektivní závadnost: 40 %
Datum výskytu: 2012

 • Čokoláda Orion Studentská pečeť – hořká

Ke kouskům arašídů byla do čokolády přidána jemnější, ale o to tvrdší a ostřejší oříšková drť, která zjevně nemá za cíl nic jiného, než ubrat místo čokoládě. Též čokoláda se zdá být nižší kvality – není tak tvrdá, pevná a hutná, jako dříve; i za studena špiní ruce, jako by to byla jen směs tuku s kakaovým práškem.
Subjektivní závadnost: 30 %
Datum výskytu: 2012

 • Lipánek, 130 g

Tvarohový krém se nyní nachází v plastovém kelímku, který je obalen papírovým kartonem. Na tomto antirecyklačním řešení je potom zpupně uvedeno něco jako „Recykluj!“ a návod k oddělení plastového kelímku od papírové objímky. Zřejmě je pro výrobce plastový kelímek ovinutý kartonem levnější než – dřívější – celokartonový kelímek.
Už tak pitomé označení „Poctivý a dobrý“ na tomto nepoctivém plastovo-papírovém kelímku tímto nabývá na pitomosti. Obsah se mi však stále zdá překvapivě dobrý.
Subjektivní závadnost: 40 %
Datum výskytu: 2012 – dosud

 • Různé balené vody a nápoje (Coca Cola, Mattoni, Magnesia, …)

Výrobci v rámci snižování nákladů přišli s perverzně zploštělým uzávěrem, zaručujícím maximálně nepohodlný úchop při otvírání. V příkrém kontrastu s touto low-cost zhůvěřilostí je uzávěr vody Korunní, vyvedený do propracované korunky. Čím to, že Korunní si může dovolit spotřebovat na víčko snad dvakrát více plastu, než šetřílkovské společnosti? (V případě Korunní též trochu nepohodlný úchopu víčka, vyvažuje jej však estetický zážitek.)
Subjektivní závadnost: 50 %
Datum výskytu: 2011 – dosud

 • BeBe sušenky Dobré Ráno – kakaové

Nově světlejší barva a znatelně méně čokoládová příchuť; zřejmě je čokoláda pro výrobce příliš drahá.
Subjektivní závadnost: 50 %
Datum výskytu: 2012 – dosud

 • Různí výrobci (Bohemia Chips, Opavia, Nestlé, …)

… se zřejmě snaží o co největší kontrast mezi velikostí balení a jeho obsahem.
Zejména bramborové lupínky Bohemia Chips by mohly mít dvakrát menší balení, a lupínků by se tam přesto vešlo více. Piškoty Opavia, stejně tak „Zlaté“ Esíčka stejného výrobce mají také velmi naddimenzované obaly. U Nestlé (Delisa) kromě minitatranky v monstrobalu pozorováno i nafouknutí minitatranky – zjednodušeně ji nafouknou vzduchem, takže má pak hustotu (nezřídka i chuť) polystyrenu.
Subjektivní závadnost: 60 %
Datum výskytu: 2011 – dosud

 • Cheetos s příchutí arašídů

Balení čehosi vyrobeného v Polsku jsem obdržel zdarma (či spíše v ceně benzinu) na čerpací stanici. Uvnitř je pár tuctů podlouhlých bobů z křupavého materiálu. Ve skutečnosti jde však pouze o vzduch obalený prachem s arašídovou příchutí. Prach se rozpustí na jazyku a vy vydechnete vzduch. K nezaplacení. Asi si taky pořídím tuhle továrnu na vzduch.
Subjektivní závadnost: 100 %
Datum výskytu: 2012 – dosud

 • Čokoláda všeobecně

- Rozmáhá se devalvace čokolády. Tzv. „aero“ čokoláda, podle reklam výborně umocňující kulinářský zážitek, není nic než hloupý trik tzv. čokoládovny, která si pořídila vstřikovač vzduchu, a o čtvrtku méně čokolády tak může prodávat za stejnou cenu.
- To samé u čokolád slibujících 70, 80, nebo snad 99 % kakaa. Jistě není nic snadnějšího, než obarvit ztužený tuk načerno a přidat něco na hořkou pachuť, kterou se také většina těchto „luxusních“ čokolád, často s pochybným obalem a původem, honosí. Jistě, věřím, že čokoláda s takovým podílem kakaa zřejmě musí být hořká; žel nevěřím, že čokoládu začali indiáni vyrábět, aby si připomněli, jak hořký je jejich život. Čokoláda má být sladká a řeči okolo těchto XX-procentních čokolád jsou jenom kecy kolem něčeho, co čokoládu nevidělo ani z vlaku.
Subjektivní závadnost: 50 %
Datum výskytu: 2010 – dosud

 • Olmíci – tvarohoví

Kelímek (ano, kelímek oblepený kartonem; nevím, proč se toto hloupé řešení ujalo – asi je levné) s Olmíky dlouho ležel netknutý v lednici. Neodvážil jsem se jej otevřít, protože jsem z něho byl zmaten – na obalu uvedeni tvarohoví Olmíci, avšak hnědý design obalu mi zase nasvědčoval, že půjde o cosi čokoládového. Aby bylo zmatení dokonalé, o čokoládové příchuti nebylo na obalu ani slovo. Vlastně ano – ve složení byla nakonec zmíněna tajemná „čokoládová složka“ s obsahem celého jednoho a půl procenta.

Začal jsem tušit, že s výrobkem nebude něco v pořádku. Přesto – nebo právě proto – jsem ho otevřel. Černý scénář předpokládaného nevalného chuťového zážitku se naplnil. Kdybyste se vyzvraceli do plného popelníku a jeho obsah pak nalili do kelímku, věřím, že by chutnal stejně jako tihle Olmíci, možná lépe. Chuť nemá žádnou čokoládovou pointu, přesně jak to mezi řádky naznačuje ona pokoutně uvedená jedno-a-půl-procentní čokoládová složka. Je to cosi kyselého jako bílý jogurt, ovšem nechutné tím, že je to čokoládově světle hnědé (nekorespondující vjem) a ještě nečokoládově nahořklé.

Ještě předtím jsem byl rozpolcen ze zneklidňující kompozice obalu – je na něm vyobrazena roztomilá usmívající se kočička, nad ní ovšem včela, která vypadá docela nejistě. Vedle kočičky, usmívající se na 0 až 10-leté děti, je potom – tablet. Který s Olmíkem můžete vyhrát. Ještě k verzi obalu, kterou jsem našel na internetu – je na ní uvedeno „Čokomňáda“. Jako by to nestačilo, na obalu je i podivný nápis „Dětem“ místo jasného a závazného „Pro děti“. Je mi jasné proč – protože tam vzhledem k čokoládovým kvalitám výrobku zkrátka nemůže být uvedeno „čokoláda“ a „pro děti“. Je to podlé (a vůči dětem i nefér).

Co je zvláštní, jogurty Florian od stejného výrobce se mi naopak zdají velmi dobré.

Subjektivní závadnost: 90 %
Datum výskytu: prosinec 2012-…

 • Krmení pro kočky v kapsičkách

„As good as it looks“, hlásá slogan v několika jazycích na 100g kapsičce kočičího krmení od firmy Nestlé (devět divizí, desátá bída?). Nemá název, není na ní uvedeno co obsahuje; můžeme se o tom domnívat. Navíc na obalu je zobrazena počítačově upravená fotografie kočičí hlavičky s tak lesklýma očima, až mi zatrnulo. Závislý pohled oduševnělé kočičiny doslova nutí kupujícího, aby si kapsičku tohoto krmení, které „je tak dobré jak vypadá“, okamžitě koupil, pokud nechce, aby ubohý tvoreček z obalu umřel.

Co za utrpení může být uvnitř, blesklo mi hlavou při pohledu na ten opovážlivě apelující citový kýč na obalu. Z kapsičky se po otevření vypleskne jednolitý 100g placatý flák neurčité hmoty. Sestává z vláknitých odřezků (už dávno ne maso, ale ještě ne kost), sjednocených notnou dávkou houževnatého olejově působícího rosolu. Vůně asi jako betonový prach. Naše kočka má k tomuto krmivu vztah takový, že pokud není na smrt vyhladovělá, pozře ho vždy sotva polovinu, nezávisle na servírovaném množství. Když je, pak zhltne celý flák, a pak je mi jí líto.

Jak jsem vyrozuměl z máminých nářků nad tím, že kočka nad touto „neznačkovou“ krmí ohrnuje nos, tyto kapsičky patří k těm levnějším. Cenový protipól prý tvoří kapsičky Whiskas a Kitekat. Potvrzuji, že vypadají daleko lépe – na obalu žádné podbízení, obsah se rozpadá na drobné pevné kousky, vůně je uvěřitelnější.

Ovšem ani na obalech těchto „značkových“ kočičích kapsiček není uvedeno nic o původu obsahu a musíte se spokojit s nicneříkajícím popiskem „S králíkem“, „S dušeným jehněčím“ (nebo tak podobně) nebo „S bílou rybou“. (Co je to za bílou rybu? Je bílá a křesťanská jako Slovensko Andreje Hlinky?)

I zavedené značky přitom mají svou nižší třídu – např. Whiskas produkuje i menší než 100g kapsičky (85g), už podle obalového designu jsou lacinější. I jejich obsah je jaksi míň fotogenický a slitější. Ale kočce, zdá se, zatím chutnají i tyto low-costy věhlasných značek.

Čas od času maminka (moje, ne kočky) dopřeje kočce podle jejích slov luxusnější kapsičky – např. Cat Bonbon (už ten název je luxusní, a proto asi maminka považuje za luxusní celou kapsičku; zvlášť, když je nabízena za vyšší cenu). Kapsičky na obalu uvádějí, že jsou vyrobeny až v exotickém Lucembursku (taky vám přijde zbytečné transportovat kočičí žrádlo z Lucemburska do ČR?), dokonce nejsou skoupé na slovo v popisu, co obsahují. Inu, celých 4,5 % masa a navrch nějaký síran. Z celé 100g porce ovšem zaujímá podstatnou část omáčka, snad i s kousky (či spíše slupkami) dost nepochopitelné červené papriky. Kočce chutnají.

Nedělám si iluze o kočičím krmení (navzdory hloupému bonmotu, že v kočičím/psím žrádle je víc masa – a lepší kvality – než v masných produktech pro člověka), přesto bych byl ostražitý před balastem, který se podbízí obrázky zvláště oduševnělých koček a slogany jako „As good as it looks“ na obalu a nízkou cenou.

Subjektivní závadnost: 50 %
Datum výskytu: 2012-…

***

*Nic proti Ladě Nejedlé; vlastně si myslíme, že je docela jedlá.

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
0 hlasů, průměr 0.00

-


Loading ... Loading ...

VLOŽIT KOMENTÁŘ