Normalizace aneb Řevem proti hlasu

Jan PatočkaPo 37 letech jsou nepohodlné hlasy opět přehlušovány šumem a hlukem.

17. března 1977, pohřeb Jana Patočky:
Jak to vypadalo o pohřbu samém, už taky víte. Po celou dobu obřadu pouštěli na sousedním stadionu členové policejního sportovního klubu na plné obrátky závodní motorky. A nad hřbitovem kroužila helikoptéra. Ten řev mi připomínal jedno: co jsem slyšel vyprávět o motorech nákladních aut, které spouštěli Němci, když stříleli zajatce nebo Židy, aby překryli výstřely a křik. (…) Chudák kněz se marně pokoušel bojovat svým slabým hlasem s tím běsněním strojů za zdí i nad našimi hlavami, ale Otčenáš odříkávaný společně je přece jen přehlušil.
(Jan Vladislav vzpomíná na obřad v knize Umíněnost jako osud [k přečtení ZDE])

28. září 2014, opoziční demonstrace:
To nejlepší totiž přišlo až na závěr demonstrace, když se svým projevem vystoupil předseda Národní demokracie Adam Bartoš. Hned první Bartošova slova přehlušil řev projíždějící kolony motorek. Když zhruba stovka motorkářů obkroužila poprvé Václavské náměstí,  považovali to shromáždění za mírně otravný vtip. Při třetím kole nesnesitelného řevu motorů, v němž nebylo slyšet vlastního slova, už bylo jasno.
Nešlo přitom o nic spontánního: Celou akci koordinovali záhadní «zelení mužíčci» v reflexních vestách, kteří jako «regulovčíci», dávali při vjezdu a výjezdu motocyklů pokyny a zřejmě i zastavovali dopravu – aby mohla stovka motorkářů bez problémů kroužit kolem pomníku a rušit Bartošův projev. (…) Nešlo mimochodem o «harleyáky» v kožených bundách, spíše o sbírku floutků «zlaté mládeže», kteří začali na demonstranty najíždět. Jen zázrakem nedošlo ke zraněním na obou stranách. Po skončení Bartošova projevu «motorkáři» jako mávnutím kouzelného proutku zmizeli. Opět za pomoci «malých zelených regulovčíků» náhle spořádaně opustili po magistrále Václavské náměstí.
(Václav Danda o předvolební manifestaci neprotičesky smýšlejících občanů [více v článku ZDE])

Závěrem uveďme další významné příklady ze současnosti, kdy bylo využito hluku k potlačení oponentů, ať už názorových nebo třídních (protestující, lidé bez domova, domnělí teroristé, …):

2011, 2012; ČR: opoziční demonstrace pravidelně narušuje zvukovou produkcí známý státem vydržovaný havlovský excentrik.

2012, ČR: v Liberci vyhánějí pobudy před obchoďákem klasickou hudbou.

2013, ČR: Demonstrace ohledně cikánů jsou cíleně rušeny souběžnou cikánskou hudební produkcí.

2014, ČR: boj o zvuk dosahuje závratné amplitudy, pravdoláskařští exoti se trollují navzájem: Lucie ‘Prcie’ Bittalová slíbila dát Lukáši Kohoutovi aparaturu; nedala mu.

Svět:
2001–dosud, «černé díry» USA: Hluk užíván CIA k mučení vězněných zajatců.
2007: Vídeň vyhání opilce z metra Mozartem.
2014: Belgie vyhání cikány Knopflerem.

Novodobá tradice lomození proti lidem k nám přišla ze západu, «vyspělé» demokracie (USA, Anglie) nicméně při narušování a rozhánění demonstrací nespoléhají pouze na kontra-provokatéry s megafony, sound systemy, nebo obligátní vrtulník jako v ČR, nýbrž i na dalekonosné zvukové zařízení (LRAD), používané represivními složkami. Bylo použito např. při demonstracích ‘Occupy Wall Street’ v New Yorku.

Aktualizováno.
Seznámil jsem se blížeji s problematikou motocyklů na Václavském náměstí. Na svatého Václava jím při «Jízdě distingovaných gentlemanů» kroužili gentlemani, aby gentlemansky upozornili na gentlemanskou rakovinu prostaty; jen o týden dřív tam pak měli sraz majitelé motocyklů zn. Triumph. «Nevynecháme průjezd Prahou s oblíbeným kroužením po Václavském náměstí,» stálo v pozvánce. Tak to vypadá, že z Václavského náměstí, toho revolučního místa, které shlíželo na všechny české dějinné zvraty – a naopak –, se stalo neškodné korzo zpovykaných promenádníků. Konečně. (I když – jak pro koho.)
Manifestování se tak zřejmě bude muset vrátit zpět do pivnic a hospod, odkud také původně vyšlo. Přibude sice fízlů politých pivem, ale v tom hluku a smradu člověk aspoň pokojně hodí řeč s přáteli, nerušen sonickým třeskem fotrů na náměstích.Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
0 hlasů, průměr 0.00

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Život dnes se štítky , . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

VLOŽIT KOMENTÁŘ