Nová taktika MF Dnes: Méně Židů, blíže lidem

Už i iDnes najel na vlnu nacismu. My nikam najíždět nebudeme.Už i iDnes najel na vlnu nacismu. My naštěstí nikam najíždět nemusíme

Novým šéfredaktorem deníku, kterému můžete věřit, nejčtenějšího mezi lidmi s VŠ vzděláním a vyléčenými z AIDS, se stal Jaroslav Plesl.

Ještě předtím deník opustil Miroslav Kemel, karikaturista, který kdysi v MF Dnes vystřídal Vladimíra Jiránka, aby, jak je jeho zvykem, nyní nahradil dalšího Vladimíra – tentokráte Renčína – v Právu.

I slavná Sabina Slonková si u MF Dnes vystřihla etudu pravdoláskového přicházení a odcházení; na chvilku se do deníku nachomýtla, aby vzápětí v mračnu dohadů odešla a nikdo se kvůli tomu nevěšel, jak to zpíval agent (ne tedy ten, co ji prý měl vyhodit) Žlutý pes Rony.

Důsledkem výše zmíněných změn je, že pro MF Dnes teď kreslí pan Teichmann, jehož ilustrace mají zvláštní vlastnost, že vzbuzují méně pocitů než prázdný papír.

Ovšem potom už není pochyb o tom, že jeho obrazová haiku jsou tu jenom proto, aby příkře kontrastovala s novou linií MF Dnes pod vedením Jaroslava Plesla, který zavelel: více emocí, více lidovosti. Více pocitu, že píšeme o tom, o čem chtějí čtenáři, abychom psali.

Zatím tak nevíme, zda MF Dnes postihne stejný osud jako Lidové noviny, které se dávno staly bulvárním plátkem s nulovou hodnotou a snad už konečně i čteností, v jehož internetové verzi se dnes v titulcích prakticky neobjevují jiná slova než „sex“, „smrt“, „prsa“ či „penis“, přičemž stejně laciným způsobem je na takové články na LN odkazováno z iDnesu.

Musí to být pro žákyňku základní školy k umučení, zjistit, že měla opravdu raději kliknout na obrázek pestrobarevného Alíka, aby se dozvěděla něco zajímavého z fyziky, a ne na ten mnohoslibný záběr jakéhosi podivného sekretu stékajícího po trávě, který typicky trapným způsobem odkazuje na ulepený iDnesácký fotoserver Rajče, a který nakonec stejně není ničím jiným, než dílem jakéhosi hmyzu. Natož aby z dívčí zvědavosti klikala na článek na Lidovkách nadepsaný „PRSA!!!“, ze kterého se těžko dozví něco jiného, než který divný pán, prý nějaký Tono (nebo Stano?), si to zase pro své snímky mužských hrudí, po kterých mimochodem taky něco stéká («Zase ta pěnodějka,» zbystří nevinné myšlení), vybral výsostně ženský název.

Co však z těchto změn, tak příznačných pro dnešní post-racionální dobu («lidé nekupují auta, protože je považují za křápy – ještě více je zošklivme a zhoršeme!», „lidé nesledují zprávy, protože to považují za ztrátu času – natáhněme je do absolutní nesledovatelnosti, moderátorky ať hamtají rukama po velkoplošných obrazovkách a přitom se pokusí tvářit seriózněji než kojenci“), vyplývá pro typického čtenáře MF Dnes, zvyklého hltat řádky propagandy jakéhosi odcizeného státu, tak důvěryhodně nazývaného „Česko“, a mocností, jimž je tento stát bezmezně zavázán?

Rozhodně pěkná polízanice a nepochopení. Jen si představte, ještě v předcházejícím Víkendu MF Dnes pokojně bublal článek o Martě Kubišové, kterak natočila film o Olze Sommerové (možná to bylo opačně).

V posledním Víkendu ze 12. 7. se potom rovnou dočteme, že naše země nevzkvétá. Policisté prý nejenže nepomáhají a nechrání, ale „buzerují a prudí“ (tolik titulek). Článek je sestaven ze stížností lidí na policejní aparát, v době post-havlovské zredukovaný přibližně na bandu žebráků, snažících se vytáhnout z občana drobné na čůčo a benzín za různé fiktivní prohřešky, protože jinak to ani nejde.

Naposledy jsme takové „tepání nešvarů“ zažili v osmdesátých letech, hned poté už přišel svobodný listopad (a pár měsíců po něm). Ovšem protože jsme ho zažili i na sklonku hipísáckých šedesátých let, v předvečer normalizace přivezené exkluzivně na pásových podvozcích až z Moskvy, možná se zase tolik dít nebude. Což je ostatně také nejpravděpodobnější varianta. Zkrátka se jen změnily chutě čtenářů, tak pan Babiš mění složení svých tištěných koblih. Nic více, nic méně.

Bezprecedentní útok na základní pilíř naší post-svobodné vlasti, represivní složky, se každopádně v příštím Víkendu určitě neobejde bez pokání. Dříve bychom očekávali, že na první stránce vyjde fotka autora, an ((c)Karel Steigerwald) minimálně s jarmulkou na hlavě klečí před policejní oktávií a prosí o odpuštění. V „nové“ MF Dnes však bude asi přeci jenom stačit pouze otištění kladných zážitků občanů s policí, na což ostatně sázíme, že se v příštím Víkendu skutečně stane.

Zdařilým pokračováním tohoto směru, který bychom nazvali „lidovou kontroverzí“ či „kontroverzí pro masy“, je dnešní článek na iDnes, který se, v rodný den Otmara Kučery, pilota britské RAF, narozeného v ČSR, (ne)zákeřně vytasil s německým leteckým esem Franzem von Werrou!

Zákeřně pro typickou audienci, navyklou předpleslovským časům MF Dnes, která psala tak, aby si nikdo nemohl nic špatně vyložit, až si nakonec všichni všechno vykládali přesně naopak a co nejšpatněji.

Nezákeřně potom pro všechny ostatní, kteří tuší, že tento článek je pouze přípravou pro odpálení salv hrdinovi RAF, a pokud ne, tak v diskusi se o něm už stejně někdo zmínil, tak co.

Někteří lidé se v diskusi pod článkem rozohňují, že si iDnes dovolil dosti, když uveřejnil medailonek germánského hrdiny, sestřelujícího váhavé Spojence, kteří dopustili holokaust. Nu, co byste takovým poradili? My snad – držte si svou oblíbenou pokrývku hlavy, redaktoři MF Dnes už ji nikomu přidržovat nebudou. Doba, kdy jste si jen přečetli jméno redaktora za článkem a projel vámi hřejivý pocit, načež pak i podruhé, když jste si ten článek, v němž stálo všechno přesně tak, jak si to vaše zkřehlá duše žádala, přečetli, (možná) skončila.

Pro uvědomění se každého jednotlivého člověka je to rozhodně dobře.

Nám všem ostatním je samozřejmě jasné, že je to všechno jenom PR jako papež František, že nadále hrozí 69% pravděpodobnost zasažení holokaustem, a že i nadále je tedy vhodné číst noviny spíše mezi řádky, pokud vůbec.

Nicméně – pro začátek připisujeme MF Dnes pod novým šéfredaktorským vedením bod za dosavadní vyvádění svých typických čtenářů z míry. To se nám líbí. Tento stav samozřejmě nebude trvat věčně; časem poleví, ale protože do té doby odhlásí MF Dnes i to poslední věrné jádro – což je potěšitelné –, můžeme z něho mít radost i tak.

MF Dnes – stojí za to číst (zase jednou) o německých leteckých esech.

Prostě ŽidovkyBanální bulvár

Aktualizováno.
Žel, daleko méně již stojí za to číst o Izraelcích „ťukajících“(!) bombami. Ale co v Čechách naděláme, že ano…Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(2 hlasů, průměr: 3,00)

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Život dnes se štítky , , . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

VLOŽIT KOMENTÁŘ