Novinky i iDnes lhaly o americkém atomovém bombardování ČS(S)R

5. ledna 2016

Atomový hřibNějaký pracovník amerického Národního bezpečnostního archivu zřejmě po Vánocích odcházel do penze, a tak na rozloučenou, 23. 12. 2015, zveřejnil celkem vágní, avšak přesto velmi politicky nekorektní zprávu o amerických cílech ve střední a východní Evropě během studené války.

Má prý 800 stran, ale celou ji nikdo nikdy neviděl a nejspíš jen tak neuvidí. K mání jsou, na nepřehledné stránce amerického archivu, jenom omezené výseky.

Nachází se zde také směšná «mapka» *vybraných* cílů amerických náletů, zcenzurovaná podle geopolitické situace nastolené po roce 1989. Což znamená, že veškeré cíle v Československu jsou «záhadně» vynechány a Východní Německo a Polsko na mapě cílů zastupuje cudně pouze Berlín a Varšava.

V neposlední řadě je v tomto zdroji uvedeno, že Východní Berlín obdržel od plánovačů náletů číslo 61. O Praze zde není ani zmínky.

To však šprýmařům v brněnském Právu – alias Novinky.cz – nebránilo udělat si ze čtenářů veselé Vánoce, když ve své zprávě o americkém bombardování záměrně zaměnili Východní Berlín za Prahu. Já se jim snad ani nedivím – svátky klidu a míru za dveřmi, kdo by neodolal pokušení kreativně navázat na nepochopitelně načasovanou zprávu amerického archivu a rozproudit před koncem roku krev v žilách Čechů a Slovanů. Taková příležitost se novinářům málokdy naskytne, a tak není divu, že ji chytili za pačesy a do článku přibájili zmínku u Praze jako o čísle 61 na seznamu. V dostupném výtažku přitom figurují pouze tři pražská letiště: Kbely pod číslem 273, Ruzyně pod č. 489 a Vodochody pod č. 541., čili kde se vzalo ono číslo 61, je záhadou.

Stejně tak nemám tušení, kde Novinky přišly k mapce, na níž jsou vyobrazeny mezi cíli náletů Jihlava a Moravské Budějovice. Ve všech dostupných extraktech původního zdroje totiž tato města chybí. Závěrečná jízlivá větička článku «Z pochopitelných důvodů tyto cíle figurovaly i na válečných seznamech nacistického Německa.» jako by mezi řádky dávala pozornému čtenáři na vědomí, že ona mapka může být jakýmsi kompilátem německých válečných cílů v českomoravském Protektorátu, pokud si ji tedy grafik kompletně nevycucal z prstu.

V rámci politického boje může člověk novinářům leccos prominout, a nejinak tomu v případě článku na Novinkách, evidentně okořeněného invencí redaktora, samozřejmě činím i já, neboť lidového hněvu na Spojené státy není nikdy dosti.

Ovšem korunu tomu nasadili novináři na iDnes, kteří článek z Novinek bez skurpulí vmžiku zkopírovali včetně vymyšlené zmínky o tom, že Praha v bombardérském seznamu figurovala pod číslem 61. Co dodat. I tak se dnes tvoří zprávy. iDnesovským novinářům nicméně nelze upřít jistou odvahu zveřejnit takový článek v předvečer schválení slavné euro-americké smlouvy TTIP, kteréžto, jak známo, jsou A. Babiš a jeho ANO2011 evangelisté.

Je nicméně možné, že oba zpravodajské severy jsou v tom nevinně a Východní Berlín cíleně zaměnil za Prahu nějaký záškodník v ČTK, který se pak asi mohl smíchy potrhat, když jeho zprávu přebral i nepokrytě pro-americký iDnes. Tomuto člověku náleží v takovém případě pocta z nejvyšších.Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
(1 hlasů, průměr: 5,00)

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Život dnes se štítky , . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

VLOŽIT KOMENTÁŘ