O české zvrácenosti volit ze sympatií a ze soucitu

Napadlo nás to už mnohokrát, a pokaždé nás to napadne znovu. Proč Češi tak rádi volí cizince a všemožné extrémy, rakouská poloknížata, poloviční Asiaty a kompletní Maďary? Je to snad nějaká forma masochismu, nedůvěry v sebe sama; v medián, či klidně jen v pouhý průměr vlastního národa?

Jako by snad Čechy mohl z jejich tůně vždy a navždy pozvednout ke světlu světa pouze ten, kdo stojí mimo hnijící močál; někdo, kdo k české kotlině nechová zbytečně vřelý vztah. Jako bolševičtí komisaři – potomci rabínů – ke slovanskému Rusku, nebo Rakušan Hitler k Německu a jeho přestárlým prezidentům…

Ale též opačně: proč ambiciózní politici, kteří se všemožně odchylují od zjevu průměrného Čecha (to není nadávka!), nemají tolik sebeúcty, aby za sebe pro styk s veřejností delegovali někoho, kdo nevypadá jako průměrný Izraelec, poloviční Japonec nebo úplný pitomec, a sami se, v zájmu vlastním i veřejném, drželi v pozadí? Vždyť by jim to bylo jedině ke cti! Ba co víc, průměrného, slabého voliče by zbavili jeho směšného zvyku volit z vizuálních sympatií, či naopak ze soucitu s postiženým.

Jsme snad příliš drzí, když se dožadujeme takové pokory politiků před českým národem?

O ženách (či spíše anti-ženách) v politice je rovněž škoda mluvit. Většina těchto smutných postav (byť výjimky se najdou) nezasluhuje věru větší úcty, než projevil 8. února 1925 André Breton dvakrát starší spisovatelce Aurel na večírku surrealistů: «Už je to pětadvacet let, co nás nasírá, ale nikdo se jí to neodváží říci. To že je ženou, není ještě důvod, aby po celý svůj život nasírala lidi.»

Jako by zde snad fungoval jakýsi zvrácený «generální pardon», kterým chceme omlouvat námi volené politiky, jimž nikdy nechceme plně důvěřovat, neboť ani my sami si nevěříme.

«To víte, ona je to žena, takže za ty ukradené miliardy vlastně nemůže.»

«Co naděláme, je to poloviční Belgičan, to už lepší nebude. Sami jsme toho úchyla zvolili, musíme se s tím smířit.»

«Věděli jsme, že je senilní, ale byla to tehdy nejlepší volba. Nějak už to atomové bombardování teď budeme muset přežít. »

Merde!

– – –Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
0 hlasů, průměr 0.00

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Život dnes se štítky , . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

VLOŽIT KOMENTÁŘ