Cenzura podle Googlu aneb Jak Google odstraňuje z vyhledávání menšinové výsledky

Vzpomínám si ze školních let na zpěvníky, kde byly názvy písní pubertálně přečmárané. Známá Nohavicova protivojenská balada Když mě brali za vojáka byla uvozena titulkem „Když mě tahali za ptáka“; vánoční koleda nedopadla o nic lépe, když byla přejmenována na „Chtíč, aby sral“.

Tyto lapálie se mi vybavily v souvislosti se stále manipulativnějším chováním vyhledávače Google. Mimochodem, zrovna toto slovo ukazuje, jak tristní je nynější stav vyhledávače Sergeje Brina a Larryho Page.

Zkuste si vyhledat: lapálie abz (ABZ je slovník cizích slov; funguje většinou tak, že do Googlu zadáte cizí slovo a za něj připíšete abz, abyste se dozvěděli, co znamená).
Na celé stovýsledkové listině se slovo lapálie neobjeví ani jednou. Uvidíte pouze podobné slovo – patálie.
Přitom slovo lapálie je v databázi stránky ABZ také. Ovšem aby ho Google našel, musíte ho zadat do uvozovek. Směšné, že?

Ovšem směšnost vyhledávače jde ještě dál – u víceslovných spojení. Pokud si chcete vyhledat například zmíněný předělaný název koledy Chtíč aby sral, nestačí napsat ho do uvozovek. Na to se vám Google vysere. Pokud do vyhledávače zadáte „chtíč aby sral“, všechny výsledky vás budou směrovat k původnímu názvu koledy – Chtíc, aby spal.
Neortodoxní verzi názvu musíte obalit uvozovkami slovo od slova, a navrch uvodit celý výraz – takto: „“chtíč“ „aby“ „sral“". Teprve po tomto martyriu dojdete ke kýženému výsledku – tedy že vyhledávač takový název písně nezná.

Co tato restriktivní politika vyhledávání znamená v praxi? Inu to, že si obtížněji budete moci vyhledat různé slovní hříčky a pozměněná slovní spojení.
V USA jsou nějaké dostihy – Breeders Cup. Jistě už pár lidí na internetu – včetně vás – napadlo, zda existuje i Inbreeders Cup. Ovšem to se dozvíte jenom, když se uuvozovkujete k smrti – musíte zadat „“inbreeders“ „cup“", aby se zobrazil výsledek.

Google plíživě změnil chování svého vyhledávání. Když jste dřív vyhledali v uvozovkách „Chtíč, aby sral“, vyhledávač se vám bez okolků přiznal k nulovému výsledku.
Později, když jste zadali to samé, nabídl vám, zda jste nechtěli vyhledat „Chtíc, aby spal“.
Teď už se nezmůže ani na to, a rovnou vám nabídne výsledky obsahující výhradně „Chtíc, aby spal“.

Google teď standardně dodává klapky na oči – vyhledávat je moci pouze běžným směrem v běžném proudu; žádné odbočení z cesty. Je na vás, zda si ty klapky dovedete sundat (což je nefér, alespoň vůči méně technicky zdatným lidem). Nyní je k tomu zapotřebí přehršle uvozovek, ale jistě není daleko doba, kdy už ani uvozovky nebudou stačit.
Zadáte „otroctví“ a vyhledávač na vás vyplivne výsledek: „svoboda“.

Nemusím snad podotýkat, že pokud by došlo k něčemu takovému, rozhodně by se to netýkalo jenom Googlu, ale všech veřejně dostupných vyhledávačů. Všichni uživatelé musí přijít ( zvláště u ožehavých témat) ke stejným výsledkům, o to už se houf cenzorských společností v mžiku postará.

Svá slovní spojení, básně, které se ničemu nepodobají, doslova Entartete kunst, si tak už brzy možná budete moci tvořit pouze sami pro sebe, samizdatově, do šuplíku. Google se o vaší kreativitě nic nedozví; naopak – zatluče ji do země, když povolí vyhledávání pouze obvyklých, mainstreamových výrazů, které zajímají většinu lidí, nebo když je k těmto banálním výrazům pokoutně přesměruje.
Nechci malovat čerta na zeď, ale aby všem lidem lačným po svobodných informacích nakonec opravdu nezbylo než čmárat si do zpěvníku.

censorship censored google cenzuruje výsledky//EDIT@8. listopadu 2012: Nevím, jak je to možné (a možná ani vědět nechci), ale vyhledávání Googlu se najednou chová obvyklejším způsobem – opět nabízí „Místo toho hledat…“; dokonce už najde lapálie a nikoli patálie, když zadám lapálie.
Chybu na mém přijímači vylučuji; v mém nastavení se nic nezměnilo, neodhlásil jsem se ani nepřihlásil.
Můj článek tak ztratil smysl. A ano, toto je další z věcí, která mi na Googlu vadí – že si z vás kdykoli může udělat blbce, a vy o tom ani nemusíte vědět.

EDIT @ 25. 6. 2013: Protože na internetu běží čas velmi rychle, článek o zmiňovaném chování Googlu již není zrovna aktuální, byť jeho vyznění je stále platné. V brzké době napíši zevrubnější pojednání o současném stavu.Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
0 hlasů, průměr 0.00

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Média se štítky , . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

VLOŽIT KOMENTÁŘ