Oslepeni cenzurou I.: Fašistické Youtube

Dítě v uniformě, Slovenský štátSérií článků se budu věnovat internetové cenzuře.
Synonymem internetu byla odnepaměti svoboda. Svoboda informací. Pro mnoho lidí je tomu tak dodnes. Takoví lidé zaplesají, když se dočtou, že Mark Zuckerberg zakládá organizaci Internet.org, která má protlačit internet i do chudých míst, kde si ho lidé dříve nemohli dovolit; dokonce neváhají své sympatie podpořit (nedů)vtipnými argumenty, jako například Stanislav Zasadil (plíživé antianonymitě, jejím důvodům a cílům věnuji další článek v tomto seriálu) v diskusi pod článkem na iDnes.cz:

„Souhlasím. Spousta lidí bez informací podléhá diktátorům a fanatickým vůdcům a ještě to hustí do svých dětí.“

Ti informovanější si však uvědomují každým dnem stále palčivěji, že synonymem „svobodného“ internetu je dnes, docela antonymně, slovo cenzura. Nemusíme pochybovat o tom, že Zuckerbergův internet přinese nuzným lidem do chatrčí především, kromě relativního pokroku, notnou dávku reklamy a cenzury. Pokrok je dnes nutný jenom na zdokonalování součástek způsobujících plánované zastarávání (tzv. kurvítek), aby si lidé museli kupovat nové výrobky čím dál častěji. Naopak reklama je velmi potřebná. O její přísun se postará internetová cenzura, jinak by všichni koukali na sedmdesát let stará videa a docela by zapomněli by na to, že si mají koupit nové auto.

Začněme velmi odlehčeně. Jako nositel příjmení Sidor mám zřejmě ke kontaktu s internetovou cenzurou blíže, než takový Novák. Už bych se asi musel jmenovat jenom Hitler, abych si všímal internetových Koniášů častěji. Tak jsem se na jedné stránce dozvěděl, nejprve docela necenzurovaně (neboť jsou témata, která se necenzurují, ba propagují se), že Sidorovci jsou starý cikánský rod, nejvíc jich je prý na Smíchově. Trochu jsem znejistěl, když jsem se tamtéž  dočetl, že stejně tak existují i Dunkovci. Hlavně vzhledem k tomu, že jistou dívku s příjmením Dunková od vidění znám, a, přestože je skutečně jaksi tmavší, vždy, když ji náhodou uvidím, na mne působí docela milým, ba vznešeným dojmem; snad za to může její vysoká ladná postava. Pokud bych v jejím případě snad měl připustit cikánský prvek, mohu o ní prohlásit, že vypadá lépe než 99 % cikánek, které jsem kdy kde viděl, díky čemuž tedy logicky mohu její sošnou postavu považovat přinejhorším za jednoprocentně cikánskou. 0 % (můj případ) a 1 % pak jsou, přes všechnu mou bílou hrdost, docela blízko sebe, toť asi celá záhada.

Od mých cikánských jmenovců jsem se pak, čím dál tím lépe, dostal ke svým fašistickým jmenovcům. Kdo by neznal popěvky „So Sidorom proti židom“ a „Sme Hlinkove gardy, sme slovenská stráž / Hlinka je náš otec, Sidor vodca náš.“ No, mnoho lidí si na údernou poesii Slovenského štátu možná čas neudělá, na to se člověk asi musí jmenovat stejně jako zmíněný oponent semitů a vůdce gardy v jedné osobě, a navrch nebýt cikán, aby se k němu dostala. To je však můj případ, a tak jsem se seznámil s osobou politika Karola Sidora. (Neplést s Karolem Sidonem.)

Se Slovenským štátem jsem byl samozřejmě obeznámen mnohem dřívěji. Nově jsem se však seznámil s cenzurou, která tento státní útvar krátkého trvání dnes postihuje na Youtube.

Z dobrého rozmaru a pro studijní účely jsem na těchto stránkách vedl odkaz na kanál TheSlovakState na Youtube. (Nyní už ho zde nevedu, neboť ten kanál byl hrubě zcenzurován, jak se dočtete dále.) Skutečně dobrá dokumentární videa z období Slovenského štátu tam byla k přehrání; navrch pár tehdejších písniček. Ovšem nedávno jsem kanál po delší době navštívil, a co nevidím – většina videí byla smazána.

Zde máme stránku se statistikami kanálu TheSlovakState. Z archivované verze stránky vyplývá, že ještě nedávno na něm bylo nahráno 101 videí. Ovšem pozor, 4. srpna přišel zlom ve sledovanosti, na který upozorňují červená čísla ve statistice. Toho dne musela být videa smazána, čímž pochopitelně klesla sledovanost. Nyní je na kanálu nahráno pouhých šest (!) videí, samé stručné medailonky osobností.

Pak jsem se dozvěděl věc, která mne velmi překvapila. Zrovna 4. srpna se kdosi (IP 89.176.127.67) mihl na těchto stránkách. Chvilku koukal na článek, který jsem věnoval kauze Kamas-Beer-Hitler , ani si ho celý nepřečetl (za 2 minuty 59 sekund by to sotva stihl), a poté kliknul v menu na odkaz na kanál TheSlovakState. (Dlouho předtím ani potom ho přitom nikdo neproklikl.) Kanál TheSlovakState byl založen 28. 11. 2009, jak uvádí výše zmíněná stránka. Že by téměř čtyři roky byl klid, a pak kanál zničil nějaký záškodník – který ho navíc navštívil z mých stránek –, když nařídil smazat 95 videí? To zní docela konspirativně.

Každopádně tato událost roztočila další kolo cenzury, se kterou jsem se potýkal, když jsem na Youtube zkoušel dohledat smazaná videa. Mnohá videa byla skutečně nahrána jenom na TheSlovakState, takže jsem je jinde zkrátka nenašel.

Píseň o Hlinkových gardách (je to vlastně skoro videoklip) vedených mým jmenovcem jsem našel na kanálu uživatele EnLugal. Jak je z něj patrno, dotyčné video se nezobrazuje v seznamu nahraných videí, což je zvláštní. Stejně podezřelé je i to, že před prvním přehráním tohoto videa jsem byl varován hláškou, že video bylo nahlášeno členy komunity (Komunity Youtube? Komunity partyzánů? Komunity JIDF? Nejasné označení jako by se vyhýbalo odpovědnosti za sebe sama.), a že se mám přihlásit, abych si ho mohl přehrát. Ne potvrdit věk nebo něco podobného, pouze přihlásit se. Asi aby ostražitá „komunita“ věděla, že jsem si video přehrál. K čemu jí taková informace bude? No, nepochybuji, že jistě k něčemu ano. V dnešní době má každá informace, i nepatrná, svou cenu. Střípek po střípku si o vás různé „komunity“ skládají podrobný obrázek, aby vás pak využily nebo zneužily. Youtubovská komunita si mne bude vést v patrnosti a bude mne obtěžovat varovnými hláškami, kdykoli budu sledovat videa s tématikou Slovenského štátu.

Zkusil jsem video stáhnout ze dvou stránek, které tuto možnost nabízejí, samozřejmě pouze po spuštění vlezlého javascriptu, díky kterému o vás Youtube jistě ví, co jste si stáhli. Ani jedna, ani druhá však inkriminované video nestáhnou.

Všimněme si také počtu zhléhnutí a součtu hlasů „líbí se mi“ / „nelíbí se mi“.
U inkriminovaného videa je, v době, kdy píšu tento článek, uvedeno 789 zhlédnutí a 19 hlasů (7 pro, 12 proti). To je dost podivné. Srovnejme to s jiným videem. Video „Příliš teplý Staropramen“ vidělo dosud 13500 lidí, hodnotilo ho 85 osob. Prostou trojčlenkou dojdeme k tomu, že video, které vidělo 789 lidí, by získalo hodnocení nejvýše od 5 lidí, nikoliv od 19. Nejspíše by ho však hodnotilo ještě méně lidí než 5, protože video s dokumentárními záběry ze Slovenského štátu, podkreslené pochodovou písní, u diváka jistě nevzbuzuje mnoho emocí a potřebu hodnotit ho. Narozdíl od skeče „Příliš teplý Staropramen“, který se dotýká „ožehavého“ tématu homosexuality, které je nám dnes cpáno horem dolem, takže k němu mnoho diváků cítí potřebu zaujmout jasné stanovisko a kliknout na „líbí se mi“ nebo „nelíbí se mi“. Není pochyb o tom, že u videa ze Slovenského štátu je statistika počtu zhlédnutí a (ne)sympatií určitým způsobem manipulována.

Závěr? Youtube mnohými způsoby blokuje a cenzuruje přístup k některým druhům videí.
Závadná videa jsou:

  • Promptně mazána
  • Zastrčena tak, že je lze vyhledat jedině Googlem, nelze je však vyhledat na Youtube, kde se nezobrazují, a to ani v seznamu nahraných videí na uživatelově kanálu.
  • Nepřehratelná. Zobrazí se obligátní hláška „Toto video ve vaší zemi není dostupné.“ a video nelze přehrát. Toto lze obejít použitím proxy, ale poslední dobou je nalezení takového proxy serveru, který naemuluje zemi, v níž video přehrát lze, čím dál těžší.
  • Nestáhnutelná. On-line stahovací stránky je z Youtube nestáhnou.
  • Vedena v patrnosti. K tomu slouží nutnost přihlášení; Youtube tak má přehled, co jste si kdy přehráli.
  • Manipulována. Buď je u videa uveden mnohem nižší počet zhlédnutí než skutečný, nebo je mu, možná automaticky, naklikán bezpočet „unliků“ (česky: nelíbí se mi). Nejpravděpodobněji obojí.
  • Mazána na základě autorských práv. Čím dál více, neboť v době ekonomické krize si nárokuje autorská práva kdekdo na kdeco.

Klíč, podle kterého jsou videa shledána závadnými, je nejasný. Pod záminkou obecného šíření nenávisti lze smazat kde co. Je zřejmě také lehké označit video za závadné, v této době, kdy je bontonem politické korektnosti pevně dáno, že byť jediný hákový kříž vzbuzuje (opět až na pevně stanovené výjimky) všeobecné pohoršení, stejně jako to, že je nežádoucí například zobrazovat členy katolické církve se zdviženými pravicemi. Všechny tyto prvky jsou obsaženy ve videích ze Slovenského štátu, bontonem považovaného již od skončení války za fašistický, která tak neprojdou, sedmdesát let po svém natočení, bdělým cenzorským filtrem politické korektnosti. Jsou blokována a mazána jako nepodobající se. A pak kdo je tady fašista…


Aktualizováno 6. 3. 2014:
A v blízkém článku si konečně probereme nejviditelnější móresy demokratických cenzorů – cenzuru internetového obsahu obecně.Související články:

Pravdu nelze sdílet.

Fekálbuk / Tfujtr

-

Oznámkujte kvalitu článku jako v ruské škole (5 = výborná, 1 = špatná) ► 12345
0 hlasů, průměr 0.00

-


Loading ... Loading ...

Článek byl publikován v rubrice Média se štítky , , , . Kliknutím na příslušnou rubriku nebo štítek zobrazíte články na podobné téma.

VLOŽIT KOMENTÁŘ